Ezért csapnak nagyobb palávert Ausztriában

Nem meglepő, hogy lemondott az osztrák alkancellár – jelentette ki Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Reinhold Mitterlehner egyrészt nem volt egyáltalán népszerű sem a pártján belül, sem az osztrák közéletben. Másrészt sok szempontból terhelt volt a működése, legfőképp azért, mert kiállt Alexander van der Bellen mellett. Ez a saját törzsbázisa szerint volt egy rossz lépés, hiszen van der Bellen egy markáns baloldali-liberális politikát visz, mint elnök – magyarázta.

Megemlítette: az elnök nemrég azzal került címlapra a sajtóban, hogy felszólította a nem muszlim osztrák hölgyeket, viseljenek burkát szolidaritásból.

Hírdetés

Reinhold Mitterlehner igazából egy „percember” volt a néppárti koalíciós kormányzásban. Az ő lemondásában két tényező játszott szerepet: helyet kellett csinálni Sebastian Kurznak, és előre hozott választásokat akarnak tartani a néppártiak – jegyezte meg.

Ameddig nem volt migrációs krízis, addig az osztrák belpolitika csendesebb volt, hiszen évtizedes múltja van annak, hogy a két hagyományos párt jól tud nagykoalícióban kormányozni. Az igazi ellentétek a migrációs válság kirobbanásakor alakultak ki, ráadásul volt egy sikertelen elnökválasztás, ami mindkét párton nyomot hagyott – mondta a szakember.

A pártok a hagyományos szavazóbázisukat veszítették el, így most a szociáldemokraták megpróbálnak balra, a konzervatívok jobbra tolódni, hogy a szélekre elvándorolt szavazókat visszacsábítsák. Ezért kell „nagyobb palávert csapni”, hogy jobban láthatóak legyenek a választóik számára – fogalmazott.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »