Ezernél is több hímes tojást állítanak ki Tőketerebesen és Nagymihályban Németi Róbert2025. 03. 31., h – 14:36 Tőketerebes/Nagymihály |
A kézzel díszített húsvéti tojás a népművészet egyik régi kifejezési formája. A Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) kulturális szervezetei minden évben igyekeznek megemlékezni erről a hagyományról és megőrizni azt, éppen ebből az okból kifolyólag idén is hímes tojások százait állítják ki a kelet-szlovákiai Tőketerebesen és Nagymihályban.
A nagymihályi Zempléni Múzeumban már vasárnap, március 30-án megnyílt a kiállítás, melyen közel 50 kézműves 500 húsvéti tojását mutatják be zempléni és sárosi régióból. A húsvéti program keretébenb bemutatókat tartanak a hagyományos technikákkal való díszítésről, mint például a viaszdomborítás, kaparás, drótozás vagy vattával való ragasztás, de a modernebb díszítési technikák is bemutatásra kerülnek, mint például az opálos, madeira, quelling, patchwork, nemezelés, csipkedíszítés, valamint a Tiffany-technika.
Kapcsolódó cikkünk Lemes (Lemešany) |
Különleges látvány várja a látogatókat a Kassához közeli Lemesen. A falu közel hat méter magas és három méter széles húsvéti tojását már elhelyezték a település főterén. A hét éve készült óriási hímest utoljára láthatják ilyen formában az érdeklődők, idén szétszedik, megtisztítják, és új mintával díszítik fel.
Az ötlet a lemesi Jozef Kuruc fejéből pattant ki hét évvel ezelőtt, aki már 2014-ben is elkápráztatta óriás hímes tojásával a falu lakosait és az arra járókat. A férfi első tojása mindössze harminc centiméter átmérőjű volt, amelyet saját kertjében állított fel. „Nem gondoltam volna, hogy ilyen sok embert érdekel majd az alkotásom. A több mint öt méter magas tojást azért kezdtem el építeni, mert évekkel ezelőtt hallottam a rádióban, hogy a pálócziaknak (Pavlovce nad Uhom) egy hasonló darabot sikerült elkészíteniük. Úgy gondoltam, hogy mi képesek vagyunk még egy attól is nagyobbat építeni” – mondta a hímes alkotója.
Kötelező procedúra
Az óriástojást szombat reggel szállították a falu főterére, a több száz kilós darabot traktorral vontatták el az egyik ház udvaráról. A vontatásban Kuruc barátai és néhány önkéntes is segített. Mivel az óriástojás már-már elmaradhatatlan része a helyiek húsvétjának, a társaságot a borús, esős idő sem tántorította el a mára megszokottá vált ceremóniától. „Mivel immár hetedik éve, hogy a tojás elkészült, és azóta minden évben kiállítjuk, most sem akartuk kihagyni. Az emberek szívesen látják, a helyiek minden évben megcsodálják. Hét év azonban hosszú idő, s ez bizony már a tojás külalakján is nyomot hagyott. A kupakok színei megfakultak, s a tojás vázát alkotó szerkezet is kicsit megroggyant. Húsvét után bevisszük a műhelybe, szétszedjük és teljesen átalakítjuk. Nagy munka lesz, de garantálhatom, hogy sokkal szebb lesz, mint valaha ” – mondta Jozef Kuruc.
Elképesztő mennyiség
Az 5,08 méter magas, 3,05 méter széles, 9,6 méter átmérőjű tojás készítéséhez közel 21 köbméternyi polisztirolt használt fel Jozef. A tojás felületét nagyjából 60 ezer műanyag kupak borítja, ezek alkotják a színes mintázatát. Az elképesztő mennyiségű műanyag kupakot a helyi óvodában gyűjtötték össze, s azokat az építés során szín, mintázat és nagyság szerint átválogatták. Az óriástojás szerkezetét összeragasztott, vékony műanyaghab-lapok adják, drótháló és alapozó borítja. A tojást egy speciálisan kialakított fémkonstrukció tartja össze.
Az érdeklődők az következő két vasárnapon 14.30 és 17.00 óra között találkozhatnak a készítőkkel, akiktől tanácsokat és inspirációt kaphatnak. A megyei önkormányzat tájékoztatása szerint a húsvéti szokásoknak hazánkban is nagy múltja van, ugyanakkor Kassa megye szinte minden régiójában más-más technikát használnak. A kiállításokon látható tojások éppen a régió sokszínűségét tükrözik.
A tőketerebesi Dél-Zempléni Múzeum és Kulturális Központ idén 35. alkalommal rendezi meg ezt a versenykiállítását, mely annyiban különbözik az előző évektől, hogy a negyven kiállító munkái mellett a néprajzi gyűjtemény húsvéti tojásokból összeállított gyűjteményének egy válogatott része is bemutatásra kerül. A kortárs kiállítók nemcsak Szlovákiából, hanem Csehországból is bemutatják díszített húsvéti tojásaikat, összesen 640 darabot. A néprajzi gyűjteményből 360 darabot mutatnak be.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »