Ezeket a gyógynövényeket növeszthetjük lakásban

Ezeket a gyógynövényeket növeszthetjük lakásban

Nem kell feltétlenül kertes házban laknunk ahhoz, hogy gyógynövényeket termeszthessünk. Íme néhány növényfajta, amelyeket akár egy kis lakásban is növeszthetünk.

Gyógynövényekre nemcsak betegségek idején lehet szükségünk, a legtöbb fajtát ugyanis az ételeink ízesítésére is felhasználhatjuk. Sokan ezért a kertjükben nevelgetnek például orvosi körömvirágot, cickafarkat vagy kamillát. De mi a helyzet azokkal, akiknek nem áll kellő zöldfelület a rendelkezésükre? A Newsweek cikke összegyűjtötte azokat a gyógynövényeket, amelyek akár egy kis lakásban is termeszthetünk – írja a Házipatika.com.

Karen Kennedy, a gyógynövények termesztésével foglalkozó Herb Society of America (HSA) oktatási koordinátora szerint néhány alapvető szabály betartásával számos növényt nevelhetünk az otthonunkban is. Ahhoz, hogy megfelelően fejlődjenek, naponta legalább 6-8 óra napfény kell, hogy érje a növényeket. A koordinátor szerint ideális lehet például egy déli tájolású ablakba helyezni a növényeket, itt ugyanis akár napi 12 órán át is érheti azokat a fény. Ne tegyük viszont közvetlenül a radiátor mellé a növényeket, így ugyanis gyorsan kiszáradhat a virágföldjük. A téli fagyok alatt az ablakhoz sem érdemes túl közel tenni a cserepeket, a beszökő hideg ugyanis károsíthatja a növényeket. Az öntözés szükséges gyakoriságában pedig lehetnek eltérések, hiszen minden növénynek egy kicsit eltérő a vízigénye – erről tájékozódjunk alaposan, mielőtt ültetésbe vagy vásárlásba kezdünk. Most pedig nézzük azt az öt gyógynövényt, amelyet – a fenti tanácsokat is figyelembe véve – akár a négy fal között is nevelhetünk. 

A bazsalikomot leginkább főszernövényként ismerjük itthon, ami az olaszos fogásokat teszi még ízletesebbé. Szárított levelei étvágyjavító, emésztést elősegítő és szélhajtó hatásúak. A bazsalikom csökkenti a magas vérnyomást, illetve a szorongásos panaszokat is enyhítheti.

A magvak elvetése után fedjük be a cserepet vékony vermikulit-réteggel (ez egy nagyon jó nedvszívó anyag, ami javítja a komposzt vízmegtartó képességét), majd némi öntözés után helyezzük át egy műanyag szaporító cserépbe. A csírázást követően a cserepet meleg, világos helyre kell tenni, hogy sok napfény érje. Rendszeresen öntözzük, hogy a virágföld mindig nedves maradjon.

A kakukkfűvel gyakran találkozhatunk a történelemkönyvekben: Mózes is erre a növényre lelt a Hóreb-hegyén, és a mezopotámiai receptkönyvekben is felbukkan, sőt már Egyiptomban is előszeretettel alkalmazták a halottak mumifikálására. Gyógyteaként régóta használják megfázásos tünetek és emésztési zavarok kezelésére.

Hírdetés

Ez az évelő gyógynövény magról vagy cserepes növényként is termeszthető – utóbbi jóval egyszerűbb folyamat. Ha a palántáknak van már néhány levele, ültessük át őket cserepekbe. Ha összeültetjük őket, ügyeljünk arra, hogy a tövek 20-25 centiméteres távolságra legyenek egymástól. Nem igényelnek gyakori öntözést, napfényt viszont annál inkább, így ablakokban, vagy erkélyeken érzik legjobban magukat.

A citromfű egy igen sokoldalú gyógynövény. Nyugtató hatású, így a belőle készült gyógytea segíthet enyhíteni a stressz okozta panaszokat. Bizonyos kutatások szerint a testsúlycsökkentésben is lehet szerepe a rendszeres fogyasztásának. A mentához hasonlóan szintén az ajakosvirágúak családjába tartozik, viszont vadon nem nő, így cserépbe ültetve frissen, vagy tasakokba téve szárított formában vásárolhatjuk meg.

Magról a tavaszi időszakban növeszthetjük, március és május között javasolt elvetni. A földet vékony perlitréteggel (szemcsés kőzet, ami segíti a vízelvezetést) hintsük meg és adhatunk hozzá némi vermikulitot is, mielőtt a szaporító edénybe helyeznénk. Akár három hét is eltelhet, mire a palánták megjelennek, ekkor átültethetjük egy cserépbe. 

A zsálya kiváló fűszer ételeink ízesítésére, de torokfájás esetén is alkalmazhatjuk. Gyulladáscsökkentő, vírusölő és antibakteriális hatásának köszönhetően remekül alkalmazható a torok bárminemű problémája esetén.

Ezeket a csípős évelő fűszernövényeket tavasszal magról lehet termeszteni cserépben. Vékony perlitréteggel kell beborítani őket, és szaporítóba kell helyezni csírázni. Akár három hétig is eltarthat, amíg a magok kicsíráznak. Meleg, napos helyen érzi magát a legjobban, ezért rendszeresen adjunk neki vizet, azonban arra is vigyázzunk, hogy ne locsoljuk túl a növényt. 

A babérlevelet sem csupán ételek ízesítésére használhatjuk. Fogyasztása egyebek mellett elősegíti a vércukorszint egyensúlyban tartását és az emésztési folyamatok serkentését, de a benne található kaffeinsav a szívre is jótékony hatással van.

A babér a melegebb hónapokban kerti növényként termeszthető, a hőmérséklet lehűlése után azonban már beltérbe kell helyezni. Érdemes tavasszal ültetni, hogy nyárra legyen ideje megerősödni. Fontos neki a tápanyagban gazdag talaj, és bár szereti a meleget, tűző napra soha ne tegyük ki, mert elszáradhat.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »