Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) frissítette az úgynevezett E10-es benzinnel kompatibilis autók listáját. 2020. január 1-jétől az EU-ban már csak E10-es, vagyis a korábbi E5-ösnél kétszer több (5 százalék helyett 10 százalék) biokomponenst tartalmazó 95-ös benzin kapható a kutakon. Ez bizonyos régebbi modelleknél gond lehet, ugyanis a kétszer több bioüzemanyag nem tesz jót a motornak.
A probléma technikai része abban áll, hogy a magasabb arányú biokomponens miatt a régebbi típusok motorjaiban a műanyag és gumialkatrészek jóval gyorsabban korrodálódhatnak, ráadásul a nem rozsdamentes acélból készül acélalkatrészek korróziója is felgyorsul.
Az ACEA az E5-ös, 95-ös oktánszámú benzin kivonásakor azt javasolta az autótulajdonosoknak, hogy akinek az autója nem bírja a magasabb biokomponens-szintet, az tankoljon tovább E5-öset. Ebből azonban ma már csak a 98-as és a 100-as oktánszámú érhető el, amelyek literje lényegesen drágább a 95-ösnél.
A Škoda autók esetében az 1994 és 2001 között gyártott, 1,3 literes motorral felszerelt Felíciák, Favoritok és Formanok érintettek.
A Volkswagen esetében a 2000 és 2006 között gyártott elsőgenerációs FSI motoroknál lehet ban, ezekbe nem ajánlott E10-es benzint tankolni, ugyanakkor az ebből az időszakból származó MPI és TSI motorokkal felszerelt modellek esetében állítólag nincs gond. A VW alábbi modelljeinél nem érdemes E10-es benzin tankolni:
A VW példája érvényes a Seat esetében is, ott a következő modellek érintettek:
Az Audinál az FSI-motorok egy része nem bírja az E10-es benzint, konkrétan a következők:
Ezen túlmenően azokba a 2001 és 2008 között gyártott A4-es modellekbe sem érdemes E10-es benzint tölteni, amelyekbe OEM állófűtést szereltek – bár ez a kitétel leginkább az északi, hidegebb égövi országokban forgalomba hozott autóknál érdekes.
A BMW esetében viszont nincs olyan modell, amelyet érintene a probléma, a gyártó ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az adott típusra előírt minimális oktánszámot be kellene tartani. Ennek az autó kézikönyvében lehet utánanézni.
A Mercedesek esetében a háromutas katalizátorokkal nem rendelkező, vagy azokat csak utólag megkapó modellek érintettek. Ezek a modellek szinte kivétel nélkül 25 évnél idősebbek, kivételt csak a következő típusok képeznek: elsőgenerációs, direkt befecskendezésű C200 CGI (W203) és a CLK 200 CGI (C209), amelyeket 2002 és 2005 között gyártottak.
A Lexus majdnem minden 1998 után gyártott modeljébe lehet E10-es benzint tankolni, kivéve a
modelleket.
A Toyotánál szintén 1998 a vízválasztó, két kivétel van:
A Volvo azt állítja, hogy az 1976 után gyártott modelljei közül csak azokat az S40 és V40 modelleket érinti a probléma, amelyeket a 90-es évek közepén gyártottak 1.8-as GDI motorral.
A Renault esetében az 1997 előtt gyártott autókba nem szabadna E10-es benzint tankolni, illetve, az 1997 utáni modellek közül a következőkbe sem:
Az újhullámos Dacia-t nem érinti a probléma. A Peugeot, a Citroen és a DS esetében a 2000 után gyártott modellekbe lehet tankolni E10-es benzint.
A magasabb bioetanol arány nem zavarja a Hyundai és a Kia modelljeit sem.
A Honda esetében az a kérdés, hogy elektronikus vezérlésű üzemanyag-befecskendező rendszer van-e a modellben, vagy sem. Ha rendelkezik vele, akkor lehet bele tankolni E10-est, ha nincs, akkor a tulaj kénytelen lesz E5-ös benzinért fizetni, már amennyiben érdekli az autója állapota.
A Mazda 2002 után gyártott modelljeinek egyikét sem érinti a probléma, a Nissan 2000-nél később gyártott modelljeit sem zavarja az E10. A Mitsubishinél a 2008 előtt gyártott, GDI motorokkal felszerelt közvetlen befecskendezéses motoroknál viszont inkább kerüljük a környezetkímélőbb benzint. Legalábbis, az ACEA szerint.
A Subaru egyetlen 1991 után gyártott modellje sem érzékeny az E10-re, a Jaguárnál 1992, a Land Rovernél pedig 1996 a határ.
Az Alfa Romeo egy kicsit trükkös, itt fordított listát kaptunk, mert csak a 2011 után gyártott modellek bírják az E10-et, kivéve a következőket:
A FIAT Euro3-as besorolású motrainál nincs probléma, vagyis a 2000 utáni modellekről van szó, ám vannak kivételek. A következő Fiat autókban nem érdemes E10-es benzint tölteni:
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »