A szervezők szerint az idei versenyt a nemzetközi sokszínűség jellemezte. Számos európai országból érkeztek nevezések Magyarország egyetlen nemzetközileg is akkreditált borversenyére.
A 26. VinAgora Nemzetközi Borverseny ismét megerősítette pozícióját Közép-Európa egyik legelismertebb borversenyeként – írja beszámolójában a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. A korábban csak két évente megrendezett, mára már több mint három évtizedes múltra visszatekintő rendezvény minden évben képes megújulni, miközben változatlanul a minőség, az objektivitás és a nemzetközi mérce szerint történő bírálat mellett kötelezi el magát.
Idén különösen nagy hangsúlyt kapott az innováció és a szakmai elmélyülés: a Fajták Fókuszban program új színt vitt a verseny tematikájába, és tovább bővítette annak edukációs szerepét. A VinAgora egyik technológiai sarokköve továbbra is a WineCompass program volt, amely biztosította a transzparens és gyors pontozást, valamint elősegítette az értékelések összehangolását. Mindezek hozzájárultak ahhoz, hogy a borok megítélése hiteles és megalapozott szakmai döntéseken alapuljon és méltó elismerésben részesüljenek a valóban kiemelkedő tételek.
A VinAgora a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége (VinoFed) által ajánlott 100 pontos, pozitív bírálati rendszer alapján zajlik és hazánk egyetlen nemzetközileg is akkreditált borversenyeként tartják számon.
Az idei évben különös figyelem irányult két szőlőfajtára, lehetőséget biztosítva a szakmai közönség számára, hogy mélyebben megismerje e fajták sokszínűségét és minőségi potenciálját.
A Fajták Fókuszban névre keresztelt programban a Sauvignon blanc és a Kékfrankos fajtákból készült borok kerültek a figyelem középpontjába. A versenyt megelőző kampánynak köszönhetően a két kiemelt fajta mintaszáma jelentősen emelkedett.
A borverseny 70 tagú nemzetközi zsűrije egytől egyig elismert borszakértőkből, borászokból, sommelier-kből, oktatókból és borkereskedőkből állt. A zsűri tagjai között olyan neves szakemberek foglaltak helyet, akik rendszeresen részt vesznek más vezető nemzetközi borversenyeken is. Idén a bizottságok összeállítása a korábbi évek értékeléseinek alapos vizsgálata után alakult ki. A sokszínű bíráló testület nemcsak szakmai tapasztalatában, hanem földrajzi összetételében is gazdag volt: a Kárpát-medence szakemberei mellett többek között Franciaországból, Olaszországból, Németországból, Brazíliából, Görögországból és Libanonból is érkeztek bírálók. Ez a nemzetközi jelenlét nemcsak a verseny presztízsét erősíti, hanem biztosítja azt is, hogy a bírálat során különböző fogyasztói elvárások és borkultúrák szempontjai is megjelenjenek.
A bírálók munkájának modern technológiai hátterét a WineCompass szoftver támogatta, amely gyors, pontos és átlátható pontozást biztosított.
A rendszer lehetővé tette az adatok valós idejű feldolgozását és összevetését, valamint hozzájárult a zsűritagok közötti szakmai konszenzus kialakításához. A Borkult által fejlesztett WineCompass borbíráló szoftver megbízhatósága, komplexitása és pontossága által megvalósulhatott a borok egyszerű, pontos és gyors beazonosítása, elemzése és értékelése.
Közel 1000 borminta sorakozott fel arra várva, hogy a pohárba töltve néhány pörgetés után elnyerje a zsűri tetszését. A megmérettetésre összesen 929 bor érkezett 16 különböző országból, melyek mintegy háromnegyede hazánkból származott – áll a beszámolóban. A verseny érmeinek ötödét külföldi borok nyerték el, a legnagyobb sikerrel Spanyolország zárt, melyet Franciaország, majd Brazília követ. Érdekesség, hogy a VinAgora történetében először szerepelt a nevezők listájában Új-Zéland, ahonnan a legnagyobb utat járták be a versenyre érkező palackok.
A véglegesített ponthatárok értelmében 83 ezüst-, 187 arany-, 15 nagyarany és 7 Champion éremmel jutalmazták a felső 30 százalékot az éremkiosztási szabályoknak megfelelően.
A díjazottak (a teljesség igénye nélkül)
A főkategóriák legjobb borai, azaz a Champion díjban részesültek:
A Champion győztesek a fehér, rosé és vörös kategóriákban csak a száraz borok közül, a pezsgő kategóriában pedig csak a tradicionális eljárással készült, brut tételek közül kerülhetnek ki. A bíráló bizottságok elnökei a Champion-díjas borokat a legalább aranyérmet szerzett, ezen belül is az 5-5 legmagasabb pontszámot elért tételek közül választják ki párhuzamos vakkóstolással.
Az idei legjobb magyar fajtaborok:
Amennyiben egy külföldi országból legalább 15 minta érkezik, a nevezett minták közül a legmagasabb pontszámot elért aranyérmes bor különdíjban (Best of Country) részesül, melyet idén az alábbi borok érdemeltek ki:
A 26. VinAgora Nemzetközi Borversenyen számos különdíj is gazdára talált:
A Prix VINOFED díjat négy kategóriában ítéli oda a Nagy Nemzetközi Bor- és Párlatversenyek Világszövetsége a szervezet minden tagversenyén egységes szabályok szerint. A kiválasztás módja megegyezik a VinAgora Champion választás szabályrendszerével, így ebben a négy kategóriában – csendes, száraz fehér-, vörös- és rosé borok, illetve brut pezsgők – Champion díjat nyert borok automatikusan megkapják a VINOFED különdíját is.
A VinAgora Nemzetközi Borverseny aranyérmes borai május 15-én a VinAgora Prestige – az érmes borok sétálókóstolóján bemutatkoznak a nagyközönségnek. A nagyszabású eseményen 48 borász fogja kóstoltatni az aranyérmet nyert tételeit a Winehub Borközpontban.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »