Ezek a vitaminok nélkülözhetetlenek az egészséges bőrhöz

Ezek a vitaminok nélkülözhetetlenek az egészséges bőrhöz

Nem csak a rendszeres és tudatos tisztítással, hidratálással tehetünk jót bőrünknek: a megfelelő táplálkozás, ezzel együtt a vitaminok biztosítása és pótlása is létfontosságú.

A különféle vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek szervezetünk egésze, így bőrünk számára is ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan működhessen. A legegyszerűbb, ha ezeket természetes módon, élelmiszerekkel, vagyis főként zöldségekkel és gyümölcsökkel, magokkal és húsokkal visszük be, ám pótlásukról – különösen a téli hónapokban – célzottan, vitamin tartalmú készítményekkel is gondoskodhatunk. Bőrünk számára is jó alternatívát jelenthetnek a vitaminokat tartalmazó bőrápoló készítmények, olajok – írja a Házipatika.com.

A C-vitamin (aszkorbinsav) több szempontból is jó szolgálatot tesz bőrünknek. Erőteljes antioxidáns hatása révén védi a környezeti tényezők hatásra termelődő szabad gyökök káros hatásaitól: ezek felelősek a sejtoxidációs folyamatokért, melyek során a sejtjeink öregszenek, roncsolódnak. Emellett a C-vitamin hozzájárul a bőrünk rugalmasságáért és feszességéért felelős kollagén fokozott termelődéséhez. És ami szintén nem elhanyagolható: kutatások szerint felgyorsítja a sebgyógyulást azzal, hogy serkenti a sebképződésben fontos szerepet játszó fibroblasztok (kötőszöveti sejtek) osztódását, elősegítve az új bőr képződését.

Szervezetünk önállóan nem képes C-vitamint előállítani, ám mivel rengeteg zöldség és gyümölcs tartalmazza, bevitele meglehetősen egyszerű, még a téli időszakban is. Remek C-vitamin-forrás a savanyú káposzta, a paprika, a paradicsom, a burgonya, a brokkoli, de bőven rejtik a citrusfélék – a citrom, a narancs -, a csipkegyogyó, a fekete ribizli, az eper és a kivi is.

Bőrünk számára nélkülözhetetlen a D-vitamin (kalciferol), melyet szervezetünk napfény hatására önállóan is elő tud állítani. Kétféle D-vitamint hasznosítunk: a D2-vitamint növényi eredetű élelmiszerek rejtik, a D3-vitamin viszont az ultraibolya sugárzás hatására bőrünkben termelődik – amennyiben elegendő időt töltünk a napon. Nyáron ehhez mindössze napi 15-20 perc szükséges, tavasszal és ősszel pedig napi 30 perc. A D-vitamin elősegíti a sebgyógyulást, az új hámsejtek képződését. A napozást azonban nem szabad túlzásba vinni, ugyanis kontraproduktív lehet: bőrégést okozhat és növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát.

A D-vitamint táplálkozással is bevihetjük szervezetünkbe, kitűnő forrása például a csirkemáj, a vaj, a tojás és a különféle halak. Pótlásáról mindig gondoskodnunk kell, hiányában ugyanis sok más kellemetlen egészségügyi hatás mellett a bőr kiszárad, kirepedezik. A napi ajánlott D-vitamin-mennyiség felnőttek számára 1500-2000 nemzetközi egység (NE).

Antioxidáns hatása miatt az E-vitamin (tokoferol) legalább olyan fontos bőrünk számára, mint a C-vitamin. Hozzájárul a sejtöregedés lassításához, csökkenti a ráncok kialakulásának esélyét, és jótékonyan elősegíti a sebgyógyulást. Nem véletlen, hogy olyan, bőrszárazsággal és viszketéssel járó bőrproblémák kezelésére is használják, mint a pikkelysömör, vagy az atópiás dermatitisz. Hiányában a bőr könnyebben kiszárad. Fontos a rendszeres pótlása, idővel ugyanis kiürül szervezetünkből. Nagy mennyiségben tartalmazzák a növényi olajok, például a tökmag-, a napraforgó-, a kukorica- és az olívaolaj, de a mandula, a brokkoli, a spenót és az avokádó is remek E-vitamin-forrás.

Hírdetés

Az A-vitaminról (retinol) sokaknak az ugrik be először, hogy feszessé és rugalmassá teszi a bőrt. Ez így is van, mivel hátráltatja a kollagén – bőrünk egyik fő alkotórésze, egyfehérje- lebomlását. Emellett hozzájárul az új kötőszövetrostok képződéséhez, a bőr megújulásához. E tulajdonsága miatt a bőrgyógyászok gyakran a problémás – pattanásos, pikkelysömörös – bőr kezelésére használják.

Hiányában a bőr berepedezik, érdessé, szárazzá válik, ami miatt könnyebben sérül, így fogékonyabbá válhatunk a különféle fertőzésekre: a kórokozók ugyanis a sérült bőrfelszínen keresztül gyorsan bejuthatnak szervezetünkbe. Számos A-vitaminban gazdag élelmiszer közül választhatunk: nagy mennyiségben található az édesburgonyában, a kelbimbóban, a tojássárgájában és a tengeri halakban is.

Az A-vitamin elővitaminja, a béta-karotin antioxidáns hatású, emiatt késlelteti a bőr öregedését. A karotinoidok egyik jellemzője, hogy gyulladáscsökkentő hatásúak, így a pattanások és az ekcéma hátterében álló gyulladás lelohasztásában is segíthetnek. Béta-karotinban gazdag a sárgarépa, az édesburgonya, a mangó, a sárgadinnye és az őszibarack.

A B-vitaminoknak is kulcsszerep jut bőrünk egészségének fenntartásában. Különösen azok számára lehetnek hasznosak, akiknek érzékeny, kipirosodásra hajlamos és problémás a bőrük. A B3-vitamin (niacin) segíti a sebgyógyulást, és gyulladáscsökkentő hatása miatt bizonyos kipirosodással járó problémák – például rosacea – kezelésére is használják. Hatására fokozódik a kollagéntermelődés, ami bőrünk feszességének, rugalmasságának alapfeltétele. Kollagénhiány esetén bőrünk veszít nedvességéből, és először finom barázdák, ráncok jelennek meg rajta. Idővel a ráncok mélyülnek, az arcbőr fakó lesz. Szervezetünk nem raktározza a B3-vitamint, ezért pótlásáról gondoskodunk kell. Kiváló B3-vitamin-forrás a marhamáj, a hal, a csirke, a pulyka, de a shiitake gomba, a lencse és a különféle tejtermékek is gazdagon tartalmazzák.

A B5-vitamin felgyorsítja a sebgyógyulást, és szabályozza a faggyútermelést, megakadályozva, hogy a túlzott mennyiségű faggyú eltömítse a mirigyeket, és pattanásokat okozzon. A B5-vitamin provitaminja, a panthenol a bőr-, és hajápoló készítmények kedvelt összetevője. Nem véletlenül, ugyanis hozzájárul a bőr sejtjeinek megújulásához, és rugalmassá, puhává varázsolja. A babák számára gyártott popsikrémek is tartalmaznak panthenolt, éppen azért, mert felgyorsítja a sérült, kidörzsölődött hámréteg újjáépülését. Nagy mennyiségben rejtenek B5-vitamint a húsfélék, például a marha-, vagy a sertéshús, ahogy az olajos magvak, vagy a rizs és az avokádó is.

A cink ugyan nem vitamin, hanem nyomelem, mégis nélkülözhetetlen bőrünk számára. Segíti a sejtosztódást, ezáltal hozzájárul a sebek gyors gyógyulásához, de a kollagénszintézisben is fontos szerepe van: hiányában a bőr veszít rugalmasságából. Mindemellett, mivel antioxidáns hatású, védi a bőrt a káros UV-sugárzás következményeitől, azzal, hogy mérsékli az UV-sugárzás miatt keletkező szabad gyökök sejt- és szövetkárosító hatásait, melyek idő előtti öregedéshez vezethetnek. Hiányában bőrünk könnyebben kiszárad, viszketni kezd, sebeink nehezebben gyógyulnak, és a különféle bőrbetegségek, például az ekcéma, vagy a pszoriázis kialakulásának esélye is megnő.

A vitaminok fontosak, de önmagukban nem elegendőek az egészséges bőr fenntartásához. Ahhoz, hogy szervezetünk első védelmi vonala ragyogjon, és el tudja látni legfőbb funkcióját – megakadályozza a kórokozók bejutását -, fontos a külső és a belső hidratálás. Hogy mindennap elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk – ajánlások szerint ez legalább napi 2-2,5 liter -, enélkül ugyanis idővel száraz és ráncos lesz a bőr. Az is fontos, hogy rendszeresen használjunk a bőrtípusunknak és az adott évszaknak megfelelő bőrápolási és napvédő termékeket, ezekkel védhetők ki ugyanis a környezeti tényezők, például a szél, a napsugárzás, vagy a légszennyezettség, esetleg a száraz levegő okozta esetleges károsodás.

Az egészséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás mellett azzal is sokat tehetünk bőrünk egészségéért, ha lemondunk káros szokásainkról – a dohányzásról, a túlzott alkoholfogyasztásról -, törekszünk rá, hogy eleget és jól aludjunk, valamint a lehető legkevesebbet stresszeljünk.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »