Nyitókép: Game Rant
Amennyiben a szülő akkor hívja a gyereket vacsorázni, amikor az éppen belejött a játékba, kitör a harmadik világháború. A játékot nem lehet csak úgy otthagyni, mert a távozás a verességgel egyenlő.
Debbie Vitany harcot vív a Fortnite-tal, de vesztésre áll. Fia, a 17 éves Carson naponta 12 órán keresztül videojátékozik. Fegyvereket, tartalékokat gyűjt, hogy a poszt-apokaliptikus világban mindenki közül neki sikerüljön a túlélés a leghosszabb ideig. A tanárok arra panaszkodnak, hogy Carson elalszik a tanítási órákon, a jegyei pedig jelentős módon leromlottak.
„Egy aprócska haladást sikerült elérnünk, mégpedig azt, hogy lefaragtunk abból az óraszámból, amit a számítógép előtt töltött, de egy idő után minden visszatért a régi kerékvágásba“ – panaszkodott az édesanya. „Ezelőtt még soha nem láttam olyan játékot, ami ennyire eluralkodott volna a gyermeki elme fölött“.
Világszerte küzdenek hasonló problémákkal szülők, tanárok és főnökök egyaránt. Ők mind azzal harcolnak, hogy a videojátékok órákra lefoglalják a játékosokat, s emiatt gyakran háttérbe szorul a többi teendőjük, illetve aktivitásuk. Több mint kétszázmillió ember regisztrált be Fortnite-játékra, ami az Epic Games vállalat konyhájára milliárdos bizniszt hozott. Néhány kétségbeesett szülő viszont kénytelen volt gyógykezelésre küldeni a gyermekét.
A válás oka: videojáték
„Ez a játék olyan, mint a heroin“ – mondta Lorrine Marer brit viselkedési szakértő, aki játékfüggő gyerekekkel foglalkozik. „Ha függővé válasz, akkor nagyon nehéz ezt az egészet abbahagyni“.
Az Epic Games vállalat nem kommentálta a videojáték-függőséggel kapcsolatos problémákat. A videojátékok világában azonban mindez nem számít újdonságnak. A szülők és a tanárok már az Atari viedojáték-konzol megjelenése óta találkoznak függő gyerekekkel. A Fortnite azonban valóságos veszélyt jelent.
A Fortnite nem csak a gyerekek körében okoz problémát. Egy brit online házassági tanácsadó elmondása szerint idén 200 válási kérelem okaként tüntették fel azt, hogy a házasság a videojáték miatt ment tönkre.
A gyerekeken kívül a professzionális sportolók is Fortnite rabjai váltak. Például a NHL Vancouver Canucksnak már azzal is problémája akadt, hogy a játékosokat „kirángassa“ egy közös vacsorára, így kénytelen voltak teljesen betiltani a videojátékot. A világhírű Bostonu Red Sox baseball játékosa, David Price májusban azért hagyta ki a New York Yankees csapata elleni mérkőzést, mert a Fortnite játszása közben túlterhelte a csuklóját.
Randy Kulman gyerekpszichológus elmondása szerint a szülők egyre több olyan gyermeket hordanak hozzá, akik videojáték-függőségben szenvednek. „Volt nálam egy 13 éves srác, aki azt mondta, hogy 300 győzelmet tudhat magáénak a Fortnite-ban. Egy pillanatra meg kellett őt állítanom, mert ki kellett számolnom, hogy mennyi időt fektethetett bele ebbe az egészbe“ – mondta Kulman.
A százból csak egy túlélő van
Michael Jacobus – aki gyermektábort vezet a függőséggel küszködő gyerekek számára – azt állítja, hogy a táborozó gyerekek kétharmada azért vett részt a táborban, mert tavaly túl sok időt töltött a Fortnite videojáték játszásával. A gyógyulásuk részét képezte az ún. technológiai detox is, ami annyit jelent, hogy elvették tőlük a mobilt, tabletet és a notebookot, helyette pedig elegendő alvást, ételt és csoportos terápiákat biztosítottak nekik.
A Fortnite azért is vonzó játék, mert a Battle Royale névre keresztelt verzió ingyenesen hozzáférhető, és a telefontól kezdve a játékkonzolokon át mindenhol játszható – mondta Cam Adair, aki 15 évesen játékfüggőségbe esett, ma viszont már iskolákban tart előadásokat a saját tapasztalatairól.
A Fortnite-ban száz ember küzd egymással, mígnem a végén csak egy ember marad életben. Ezért is nehéz vele leállni, ha az ember egyszer már elkezdte. „Amennyiben a szülő vacsorázni hívja a gyereket, kitör a harmadik világháború, mert amíg elfut enni, addig veszít a játékban“ – magyarázta Adair.
Annak ellenére, hogy a játék maga ingyenes, az Epic Games több százezer dollárra tesz szert a kiegészítőkből. A játékosok egzotikus fegyvereket és ruhákat vásárolhatnak. „A szülők már rengeteg pénztől estek el amiatt, hogy nem vették észre, a bankkártyájukat a játékkonzollal párosították“ – állítja Marer.
A probléma egyre nagyobb lesz
Hasonló felháborodást és feszültséget váltott ki a Grand Theft Auto (GTA) videojáték is, amit a szexuális tartalma és az extrém erőszakossága miatt több országban betiltottak.
Paul Weigle pszichiáter felhívta a figyelmet arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idén júniusban a mentális rendellenességek közé sorolta a videojáték-függőséget, így a szülők visszatérítést kérhetnek a biztosítóktól a gyerekek gyógyítására.
Weigle azt tanácsolja a szülőknek, hogy a tíz évtől fiatalabb gyerekeket ne engedjék videojátékokat játszani. Az idősebb gyerekekkel pedig egyezzenek meg egy időkeretben, amit a gyerek játszással tölthet.
„Úgy vélem, hogy a videojáték-játszásból még az eddiginél is nagyobb probléma lesz“ – tette hozzá Weigle.
Denník N/Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »