Európa legnagyobb zsidó közössége Franciaországban él, körülbelül 550 ezer ember. Az utóbbi években egyre többen mondják, nem érzik biztonságban magukat saját országukban.
A Pinto család úgy döntött, elköltözik Seine-Saint-Denis-ből, Párizs észak-keleti elővárosából. Tavaly három támadó tartotta őket fogva otthonukban, vallásuk miatt.
Roger Pinto így emlékezik a támadásra: “Amikor ránk törtek, azt mondták, hogy van pénzetek, mert zsidók vagytok! A fiamat megkötözték, a feleségemet bordán rúgták, engem pedig leütöttek. Aztán mindannyiunkat bezártak egy szobába, és megfenyegettek, hogy megölnek minket, ha megmozdulunk. Egy hatalmas csavarhúzót nyomtak a torkunkhoz.”
Az eset nagy visszhangot kapott a francia sajtóban. A rendőrség elfogta a gyanúsítottakat, akik jelenleg őrizetben vannak, de a traumát nem heverte ki a megtámadott család.
A párizsi és nizzai terrortámadások óta fokozott biztonsági intézkedések érvényesek Franciaországban, a zsinagógákat is védik.
40 éve, az egyik párizsi zsidó iskola alapításakor az intézmény nyitott iskolaként akart működni. Az igazgató, Henri Cohen Solal szerint megváltoztak a körülmények:
“Volt olyan időszak, amikor nyolc fegyveres katona teljesített szolgálatot az iskolában, 24 órában. A gyerekek először nem is értették, miért kell katonáknak védenie egy iskolát.”
A katonák elmentek, de egy rendőr és a szülőkből szerveződött őrség átvette a helyüket.
Az igazgató azt mondja, hogy a családok most biztonságosnak érzik az iskolát, de ez a külvilág kizárását jelenti.
A Franciaországban regisztrált zsidóellenes indíttatású cselekmények száma jelentősen megnőtt a kétezres években, a Közel-Keleten fokozódó feszültséggel egy időben.
Nonna Mayer, a francia nemzeti kutatóközpont (CNRS) elemzője:
“Ötvennél kevesebb ilyen támadást jelentettek a kilencvenes évek közepén. Kétezerre, a második intifáda után emelkedtek a számok, kilencszáz zsidóellenes támadást regisztráltak egy évben. Később is érzékelhető volt a számok alakulásán az izraeli hadsereg egy-egy nagyobb beavatkozása a palesztin területeken. Gyakran nem tudni semmit a támadóról, de rendszerint fiatal férfiak, sokszor bevándorlók gyerekei, míg korábban a szélsőjobb állt az zsidók elleni cselekmények mögött.”
A félelem miatt egyre többen hagyják el Franciaországot, becslések szerint évente háromezren, főként Izraelbe költöznek.
Euronews
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »