Az új évben ismét elindultak a Felvidéken a Ringató foglalkozások, ahol a babák, mamák, apukák, nagymamák találkoznak, hogy örömben és boldogságban töltsenek el egy-egy órát a hét folyamán.
A Cseperedő program keretében, a Magyar Örökség díjas Ringató foglalkozások népszerűségét már évek óta ismerik a déli régió néhány településén is, ahol évek óta Danczi Mónika közreműködésével valósul meg a kisgyermekes családok heti találkozója.
Mónika az idei évben az Érsekújvári járás nyolc helységében vállal szolgálatot, melyek közül a szőgyéni foglalkozás helyszínén, a Csongrády Lajos Alapiskola Művészetek termében töltöttem el egy boldog és meghitt órát a Ringató foglalkozáson, és sok mindent megtudtam a programról.
A tiszta forrásból merített Ringató foglalkozásokkal a nullától hároméves korú kisgyermekeket nevelő családokat szólítják meg. A módszer alapítója a Forrai Katalin-díjas zenepedagógus, Gállné Gróh Ilona, aki több mint harminc évvel ezelőtt hozta létre a programot, melyet zenei anyanyelvként tartanak számon, nemcsak Kárpát-medence szerte, de a világ más tájain élő magyar közösségekben is.
Danczi Mónika, Gállné Gróh Ilona tanítványaként mestere megfogalmazásával egyetemben így vall a Ringató foglalkozásokon alkalmazó zenei anyanyelvről: „A zenei anyanyelv – szerencsés esetben – az anyanyelvvel együtt kezd a sajátunkká válni, és aztán egyre bővül, ahogy a szókincs is egyre gyarapodik.”
Mónika elmondta, hogy az együttlét másik fontos értéke a közösség megteremtése a hétköznapi életben, mely a legtermészetesebb módon történik: az édesanya ölében, vagy onnan kilépve, de ismét visszatérve támaszt és biztonságot találva ad bátorságot és önbizalmat a babának. Anyukák, apukák, nagyszülők veszik ölükbe a gyermeket és játszanak a magyar nyelv legszebb ölbéli dalaival, játékaival.
„Jöjjenek a foglalkozásokra!” – üzeni Danczi Mónika, majd így folytatja: „Itt lehetőség nyílik a valós életben élni a kultúrát, ami nem betanított, nem direkt módon történik, nem színpadi jellegű. Olyan tanítás ez, amikor a felnőttek körülveszik a gyermeket és sokrétű pozitív hatással támogatják.
A Ringató foglalkozáson szőnyegen ülünk, néha felülünk a székre, és egyszerre mondókázunk, énekelünk: tenyérsimogatókat, csiklandozókat, lovagoltatókat, huncutkodókat, arcsimogatókat és más énekeket. Ehhez semmilyen eszközt nem kell hozni, nem kell készülni, jönni kell a babának és a mamának, esetleg a várandós anyukáknak, mert ők is élményt szereznek a gyermeküknek, hiszen amikor a magzat hallja az édesanyja hangját, már elkezdődik a zenei hatás.
A foglalkozás 30 perces időtartamú, előtte 5 perccel ajánlatos az érkezés, a foglalkozás után sor kerülhet még a Cseperedő Játszóházra, ahol fejlesztő játékok várják a babákat, és a program jóvoltából a heti Ringatók mellett alkalmakként babaszínházak és „Szülők iskolája” előadások is megvalósulnak”
– mondta el a foglalkozást vezető Danczi Mónika.
A Cseperedőt a Szót Értünk Polgári Társulás működteti, mely egy Felvidéken működő baba-mama hálózat, s ebbe kapcsolódik be a Ringató, mely a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap támogatásával a résztvevőknek ingyenes és a helyszíneken szintén támogatással tud működni Felvidék-szerte.
Danczi Móniktól azt is megtudtuk, hogy
a külhoni magyarság területein a Felvidéken a legtöbb a Ringató foglalkozásvezető.
A Cseperedő program fontosnak tartja, és céljai közt szerepel, hogy magyar intézményekben történjenek a találkozók, ahol a gyermekek ismerkednek a helyszínnel is, és a magyar közegben tanulják meg a közösségbe való beilleszkedést.
Danczi Mónika Ringató foglalkoztatóira a következő helyszíneken kerül sor heti rendszerességgel az Érsekújvári járásban:
Hétfő: Érsekújvár – Czuczor Gergely Alapiskola 16:30
Kedd: Szőgyén – Csongrády Lajos Alapiskola 9:55
Kedd: Érsekkéty – Egyházi óvoda 11:00
Szerda: Tardoskedd – Faluház 10:30
Szerda: Udvard – Zöld Ág óvoda 15:45
Csütörtök: Muzsla – Könyvtár 10:00
Csütörtök: Köbölkút – Stampay János Alapiskola 11:15
Péntek: Kürt – Alapiskola 16:30
A szőgyéni foglalkozáson az anyukák (és egy apuka is elkísérte a családot) nagyon lelkesek voltak, így a gyermekek is boldogan élvezték az őket ért hatásokat. A tizenhat hónapos Zsombor anyukája elmondta, hogy otthon is vannak hangszerek és a kisfiú otthon is gyakran kiköveteli, hogy vegyék elő a gitárt, így a kezdetektől nem volt számára idegen a foglalkozáson a zene, ének, játék.
Jázmin már tavaly is járt a Ringatóba, akinek anyukája elmondta: „Kezdetben sokat sírtunk”. Ám Mónika biztatására jöttek továbbra is, míg végül Jázmin feloldódott és elfogadta a közösséget. Ma már örömmel jön és önfeledten élvezi a foglalkozást és a foglalkozás végén a közös játékot a társaival.
Szemtanúja voltam, amikor a foglalkozás végén megnyílt a Ringató tulipános ládája, ahol különféle játékok és építő jellegű eszközök rejlenek, melyek szintén a program támogatásával kerülnek a helyszínekre. A gyerekek örömmel vették birtokba a játékokat és próbáltak ki egy-egy ügyességfejlesztő eszközt.
Míg Mónika elköszönt és indult a következő helyszínre, a gyerekek önfeledten játszottak a színes szőnyegen, míg az anyukák megbeszélték apró-cseprő gondjaikat.
Így telt el egy Ringató foglalkozás a Felvidék déli régiójának magyar nyelvű iskolájában Danczi Mónika vezetésével, melynek részese lévén beszámolhattam portálunknak az eseményről.
Berényi Kornélia/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »