EU-biztos a migránskvótáról: a rendeletet Magyarországnak is be kell tartania!

EU-biztos a migránskvótáról: a rendeletet Magyarországnak is be kell tartania!

A tagállamok múlt heti alkuját jó döntésnek tartja Ylva Johansson, aki szerint szükség van a civil szervezetek "mentőakcióira" is, írja az EuroNews.

"A Földközi-tengeren egy újabb, tucatnyi halálos áldozattal járó hajószerencsétlenség azt mutatta, hogy az EU-nak szükséges megreformálni a migrációs politikáját" – mondta Ylva Johansson belügyi biztos az Euronewsnak adott exkluzív interjújában, és hozzátette: "Az egyik legfontosabb a múlt heti eredményünk, mikor is megmutattuk, hogy képesek vagyunk együtt dolgozni a migráció területén. A hét éven keresztül fennálló blokkoló helyzet megszűnt."

Az EU-tagállamok között létrejött múlt heti megállapodás valóban jelentős előrelépésnek számít, Johansson pedig reméli, hogy az év végére befejeződik a teljes folyamat.

Hírdetés

"Ez az első alkalom, hogy a tanácsban hatalmas többséggel értünk egyet abban, hogy egy minimális kvótát előre rögzítve meg kell határozni az áthelyezésekre. Nagyobb igények esetén ez a szám természetesen magasabb is lehet, de a jogalkotási szövegbe csak egy minimális számot írunk be" – mondta Johansson, és hozzátette, hogy szerinte történelmi döntés, hogy ebben meg tudtak egyezni.

A belügyi biztos kihangsúlyozta, hogy

a rendelet hatályba lépése után minden tagállamnak be kell tartania azt, így Lengyelországnak és Magyarországnak is, melyek a tanácsban született megállapodás ellen szavaztak.

A biztos hozzátette, hogy igen gyakori, hogy nincs konszenzus a tanácsban, és olyan döntéseket hoznak, melyek esetében gyakran egy vagy két, esetleg több tagállam is a javaslat ellen szavaz.

Volt egy olyan javaslat a tanács részéről, hogy állítsunk fel egy munkacsoportot, mely azt ellenőrzi, hogy mindenhol végrehajtják-e a rendeletet. És természetesen az Európai Bizottságnak is az a feladata, hogy megbizonyosodjon: minden tagállam betartja az uniós jogot.

Az EU-t nemcsak harmadik országok, hanem magánszereplők is "segíthetik" a Földközi-tengeren áthaladó migráció hatékonyabb kezelésében. Ellentétben egyes uniós kormányokkal, Johansson nagyra értékeli a nem kormányzati szervezetek, tehát az NGO-k "mentőhajóinak" "munkáját". Arra a kérdésre, miszerint az NGO-k hajói húzófaktornak számítanak-e vagy sem, azt válaszolta, hogy a "civilek" az unióhoz képest "másként cselekednek", de hozzátette, hogy véleménye szerint "sokat tesznek a migránsok támogatásáért és az életek megmentéséért a Földközi-tengeren". Leszögezte, hogy az NGO-k tevékenységét nagyra értékeli…

Korábban írtuk: Toroczkai: küldjük Afrikába a ránk erőszakolt migránsokat!


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »