Etiópia első katolikus női rendházát alapította meg egy helyi szerzetesnővér

Etiópia első katolikus női rendházát alapította meg egy helyi szerzetesnővér

Anyanyelvén szeretett volna imádkozni nővérként – ez volt az egyik fő motivációja Emahoy Haregeweine-nek, Haregeweine anyának. Nemzetközi környezetben végezte tanulmányait, tizenévesen kezdte vonzani a katolicizmus. A Vatican News angol nyelvű oldalán november 5-én megjelent cikk fordítását közöljük.

Haregeweine nővér olyan kolostort szeretett volna létrehozni, amelyben fontosak a helyi hagyományok, de a rászorulók támogatása is – így vált az etióp katolicizmus történelmének egyik úttörőjévé. Bezawit Bogale írta meg a történetét a Vatican News számára.

„Etióp katolikus nővér szeretnék lenni.” Ezzel a merész kijelentéssel alapította meg Emahoy Haregeweine, Haregeweine anya az első igazán helyi rendházat Etiópiában: a Szentháromság Bencés Kolostort. A nővéreket emahoynak hívják, ami amhara nyelven annyit tesz: ’anyám’. Ez a megszólítás is tükrözi azt az elképzelésüket, hogy minden nő édesanya: van, aki biológiai anya, míg mások, például a szerzetesnővérek annak szentelik életüket, hogy mindenki lelki édesanyjai legyenek.

Emahoy Haregeweine (más forrásokban: Haregawin) Addisz-Abebában, Etiópia fővárosában született; a Lycée Gebre-Mariam francia nemzetközi iskola növendéke volt, ahol különböző kultúrákat és nyelveket ismerhetett meg.

16 éves korában vett részt először katolikus liturgián: egy szentmisére hívta el egyik katolikus barátja, az Assisi Szent Ferenc nevét viselő plébániára. Mélyen megindította a liturgia, és lángra lobbantotta benne a vágyat, hogy megerősítse kapcsolatát Krisztussal. Ortodox családban született, de egyre erősebben vonzotta a katolicizmus, elkezdett rendszeresen járni misére, és arra vágyott, hogy szerzetesnővér lehessen. Amikor látott egy Szent Ferenc-ábrázolást, amely nagyon megérintette, hite még inkább elmélyült és megerősödött hivatásában.

Az ima és a lelkivezetés segítségével túljutott az akadályokon, és csatlakozott a Jézus Kisnővérei kongregációhoz, amelyet Charles de Foucauld alapított. Több országban élt a formáció éveiben, köztük Nigériában, Kenyában, Egyiptomban, Franciaországban és Olaszországban – miközben továbbra is számtalan kérdés élt benne. 17 évig volt a Jézus Kisnővérei tagja.

2007-ben, amikor éppen az etióp monasztikus hagyományról hallgatott egy kurzust, úgy érezte, most találta meg a válaszokat a kérdéseire. Ekkor született meg benne a küldetés – ahogy egy interjúban mondta: „a küldetés a küldetésben” –, hogy egy olyan katolikus közösséget alapítson, amely tükrözi Etiópia egyedülálló spirituális és kulturális identitását.

2018-ban valósult meg régi álma: ekkor alapíthatta meg a Szentháromság Bencés Kolostort, Etiópia első katolikus női rendházát.

Hírdetés

Amikor Franciaországban tartózkodott a bencés rend jóvoltából, kézműves szuveníreket árusított szabadidejében, az így összegyűjtött pénzből tudott venni egy aprócska házat Addisz-Abebában.

Később a francia bencések támogatásával vett egy telket Holetában, 40 kilométerre a fővárostól, és Berhaneyesus Souraphiel bíboros, Addisz-Abeba érseke, az etiópiai püspöki konferencia elnökének áldásával és jóváhagyásával megalapíthatta végre a rendházat, amelyről álmodott. Saját szerzetesi habitusban, a helyi nyelven imádkozva, végre – úgy érzi – megtalálta a válaszokat vallásos útja kérdéseire.

Emahoy Haregeweine amellett emel szót, hogy a hitet integráljuk a helyi kultúrába. Rendházát pénzügyi, gazdasági szempontból önellátónak szeretné tudni: a hosszú távú fenntarthatóság érdekében olyan mezőgazdasági kezdeményezéseket indított el, mint a tyúktartás és tojástermelés, valamint a jószágtartás. Ferenc pápa teremtésvédelmi tanításának hatása alatt – a rendház és a tágabb közösség javára – ökobarát gyakorlatokat is elsajátított, mint például a biogazdálkodás.

Figyelme és tervei túlnyúlnak a kolostor falain: óvodáskorú gyerekek számára is szervezett programot, amely összeköti a nővérek közösségét a településen élő családokkal. Oktatási-nevelési és gazdálkodási projektjei révén szoros kapcsolatot épített ki a falubeliekkel, amit különleges lehetőségnek lát: ez előkészíti az utat iskolák létesítéséhez a régióban. A nővér emellett hangsúlyozza az önálló helyi tevékenység jelentőségét, bátorítva a közösségeket az önálló pasztorális tevékenységre, arra, hogy ne kizárólag kívülről várják a támogatást.

A kolostort a béke szentélyének látja, ahol a hívek csatlakozni tudnak a nővérekhez az imában, elmélkedésben, ezenkívül lelkivezetésben részesülhetnek anyanyelvükön. Olyan teret szeretne létrehozni, ahol a hit és a közösség együtt virágozhat, ahol mély kapcsolat születhet Istennel és a többi emberrel. 

Fordította: Verestói Nárcisz

Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztőség

Fotó: Vatican Media

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »