PHENJAN. Phenjan csütörtökön azzal fenyegetõzött, hogy nukleáris fegyvereivel "elsüllyeszti" Japánt, valamint "hamuba és sötétségbe" borítja az Egyesült Államokat, mert támogatták az ENSZ Biztonsági Tanácsának Észak-Koreát sújtó legújabb határozatát és szankcióit.
Az észak-koreai külkapcsolatokért és propagandáért felelõs Koreai Ázsia-Csendes-óceán Béke Bizottság emellett követelte a Biztonsági Tanács feloszlatását, amely szerinte "a gonosz eszköze", és "pénzzel lekenyerezett" országok alkotják, amelyek bábként mozognak az Egyesült Államok parancsára. "A szigetország négy részét süllyessze tengerbe a dzsucse atombombája" – idézte a bizottság közleményét a KCNA észak-koreai állami hírügynökség. "Immár nincs szükség Japánra a közelünkben" – hangoztatta a testület.
A dzsucse Észak-Korea hivatalos ideológiája, amely a kommunizmust szélsõséges nacionalizmussal vegyíti, és önállóságot, öneállátást és önvédelmet hirdet.
A térségbeli feszültség jelentõsen nõtt Észak-Korea hatodik és egyben legnagyobb kísérleti nukleáris robbantása óta. A 15 tagú Biztonsági Tanács hétfõn egyhangúlag elfogadta az Egyesült Államok határozattervezetét az újabb szankciókról, amelyek az észak-koreai textilkivitelt és az ország üzemanyag-ellátását vették célba.
"Borítsuk hamuba és sötétségbe az Egyesült Államokat" – kardoskodott tovább az észak-koreai bizottság. "Megvetésünknek az eddig kifejlesztett összes fegyver mobilizációjával adjunk hangot" – tette hozzá. A közlemény árulónak és Washington kutyájának nevezte Dél-Koreát.
A feszültségek ellenére a szöuli országegyesítési minisztérium jelezte: 8 millió dollárral támogatja az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) és Gyermekalapjának (UNICEF) észak-koreai tevékenységét. Ez az elsõ alkalom 2016 januárja óta, hogy Dél-Korea humanitárius segítséget nyújt szomszédjának a segítségnyújtást a politikától elválasztó alapelv szellemében.
Tokió eközben határozottan bírálta a "hallatlan és szélsõségesen provokatív" észak-koreai közleményt. "Ez olyasmi, ami jelentõsen emeli a feszültséget a térségben, és teljességgel elfogadhatatlan" – mondta Szuga Josihide japán kormányszóvivõ egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Forrás:hirek.sk
Tovább a cikkre »