Ép testben, ép lélek Ipolyvisken is

Ép testben, ép lélek Ipolyvisken is

A fenti idézetet vallja az Ipolyviski Alapiskola tanári kara s az ott tanuló gyerkőcök is. A községi kisiskola az elmúlt közel két esztendőben koncepcióváltáson és jelentős szakmai fejlődésen ment keresztül. Ennek köszönhetően gyarapodott a tanulók létszáma is.

Az ipolyviski tanintézményt 2019 augusztusától a fiatal és igen aktív Szabó Balázs Szabina vezeti. Megérkezésekor tizenöt gyermek látogatta az iskolát. Jelentős részük hátrányos helyzetű családokból érkezett, akiknek nehézségei voltak a magyar nyelvű kommunikációval. Az egy vegyes osztályú kisiskola hamarosan kétosztályú intézménnyé bővült. Így napjainkra külön osztályban tanulnak a szlovák, illetve magyar gyermekek.

Az igazgatónő szerint a falusi kisiskoláknak többet kell teljesíteniük ahhoz, hogy versenyképesek legyenek a városi iskolákkal. Vonzóbbá kell válnia a kisiskolának.

A magyar osztályban bevezették az emelet óraszámú zenei nevelést. Ennek részeként minden gyermek megtanul egy hangszeren játszani. A furulya kötelező hangszer, emellett szakköri foglalkozás keretében további hangszert választhatnak. Citera, zongora, ütőgordon is szerepel a választható hangszerek között. „A zenei nevelés hatást gyakorol az alsó tagozatos diákoknál az írásra, olvasásra, hiszen mindegyik alapja a ritmusérzék. Megemlíthetnénk még a matematikára, idegen nyelvek tanulására tett pozitív hatásait is” – emelte ki.

Sikerélmény a mozgásban

A szlovák osztály tanulói a sportban kiválóak. Itt a testnevelésre, a mozgásfejlesztésre összpontosítanak, emelt óraszámban oktatják nekik a testnevelést. Az ipolysági székhelyű Szokolyi Alajos Olimpiai Klubnak köszönhetően atlétikai tanszercsomagban részesültek, ezt a járványhelyzet javulását követően tudják majd hasznosítani.

A szlovák osztály esetében egy inkluzív csapattal is együttműködnek, akik segítik a munkafolyamatot és a gyermekek beilleszkedését.

2019 szeptemberében tizenöt tanuló látogatta a tanintézményt, az idei iskolai évben már tizenkilenc tanulója van az iskolának. A tanulók szinte kizárólag ipolyviskiek.

Szabó Balázs Szabina a Cseperedő program keretei között megvalósuló Ringató foglalkozások foglalkozásvezetője az Ipolyságon s annak vonzáskörzetében. A foglalkozás tapasztalatait is felhasználja az oktatási-nevelési tevékenység során.

Hírdetés

Az óvodai nevelés részeként a nagycsoportosok már megismerkednek a furulyával, így az iskolában már nem lesz ismeretlen számukra a hangszer használata.

Az elmúlt esztendő eseményei befolyásolták az iskolában folyó oktatói-nevelői tevékenységet. Az intézmény részéről adva voltak a távoktatás technikai lehetőségei, ám sajnos a tanulók jelentős részénél nem adottak ehhez a megfelelő feltételek. A magyar osztályban zökkenőmentesen zajlik a távoktatás, a szlovák osztály hátrányos helyzetű tanulói esetében pedig más megoldást kellett találniuk. Itt a feladatlapos megoldást választották. A pedagógusok heti két alkalommal keresik fel a gyerekeket, s adják át a következő feladatlapot, illetve szedik be az előzőeket.

A kisiskola fejlődik, létszáma fokozatosan gyarapodik. Bizakodva néznek az új tanév elébe. A beiratkozást április 19-e és 25-e között szervezik meg. A járványhelyzet miatt várhatóan idén is online beiratkozás lesz a tanintézményben. A szükséges nyomtatványok elérhetőek lesznek az iskola honlapján, valamint az iskolavezetőjénél telefonon is érdeklődhetnek a szülők.

A járványügyi helyzetből adódóan idén sem tudják megvalósítani a nyitott napokat annak klasszikus formájában. Ennek pótlásaként alakítottak ki a Facebookon egy zárt csoportot. Az érdeklődők egy virtuális sétán vehetnek részt az iskolában. „Megtekinthetnek egy tanítási órát, ahol bemutatjuk, hogyan zajlik az oktatás összevont osztályban, eloszlatva az ezzel kapcsolatos kétségeket és félelmeket. Nagy figyelmet fordítunk az egyéni képességekre, differenciáltan oktatunk. A kedves szülök, jövendőbeli kisdiákok meghallgathatják iskolánk diákjai és azok szülei, valamint tanáraink véleményét az iskolánkról” – tette hozzá az intézmény vezetője.

A kisiskola vegyes osztályaiban az oktatás a pedagógus részéről nagyobb figyelmet igényel. A gyerekek szempontjából azonban motiváló a vegyes osztály, egymást segítik a tanulók az ismeretszerzésben. Az ügyes diák előre meghallgathatja a felsőbb évfolyamosoknak szánt tananyagot, ugyanakkor a lemaradozó visszahallhatja az előző ismereteket – jelezte Szabó Balázs Szabina.

Az ipolyviski önkormányzat a lehető legnagyobb mértékben támogatja az iskolát. „Miután a magyarországi támogatásoknak köszönhetően az óvodánk teljes egészében megújult, minden figyelmünket, erőnket az iskola megmentésére irányítjuk. Amikor először sikerült megfogalmazni és összegezni, mi mindenre van ehhez szükségünk, három nagyon fontos pontot jelöltünk meg. Az első a pedagógusok személye volt. Egy kisiskolánál ennél fontosabb talán nincs is. Kisiskola esetében a tanár szaktudása, elhivatottsága, alkalmazkodóképessége, kreativitása és egyéb személyiségjellemzők talán minden egyébnél fontosabbak mind a szülő, mind a gyermek számára, mikor az iskolaválasztásra kerül sor. A második pont a koncepcióváltás volt. Ahhoz, hogy falusi iskolaként versenyképesek, vonzóak lehessünk a mai világban, valami újat kell felkínálnunk. Olyan irányultságot kerestünk, amely kedvezően befolyásolja a gyermek együttes fejlődését, nem csupán bizonyos készségeit fejleszti. Így jött a zene és a sport. A harmadik pedig természetesen maga az épület teljes külső és belső felújítása, korszerű segédeszközökkel való felszerelése volt” – nyilatkozta megkeresésünkre Antal-Nyustin Ágnes, Ipolyvisk polgármestere.

Mint hozzátette: az iskola épülete fokozatosan megújul.

A külső felújítás még várat magára. Ezzel kapcsolatban a falu első embere kifejtette: „több pályázatot is benyújtottunk az épület szigetelésének és nyílászárói cseréjének megvalósítására. Ezek elbírálása még folyamatban van.”

A profilváltással egy kedvezőbb és minőségibb oktatást nyújtó intézmény jött létre. Népszerűbb lett a helyiek között is, az utaztatás helyett a helyi kisiskolát választják a szülők, ezt mutatja a létszám emelkedése is – magyarázza a polgármester.

Az önkormányzat kitűnően együttműködik a község oktatási intézményeivel. „Nyíltan megbeszéljük a problémákat, azokat közös ügyünknek tekintjük és csapatként igyekszünk megoldást találni rájuk. Egységként kezdünk működni, bár ennek az állapotnak a megtartásáért is folyamatosan dolgozni kell. Valószínűleg részben a kiváló együttműködésnek is köszönhető az iskola kiemelkedő minőségi változása” – vélekedett.

A magyar osztály létszámának növekedését fontosnak tarja Antal-Nyustin Ágnes is. Mint jelezte: „hatékony kommunikációra van szükség ahhoz, hogy a szülők bizalmát elnyerjük, s legféltettebb kincsüket a helyi oktatási intézményekre bízzák. Ehhez sokszor sajnos nem elég – a kisiskolákkal szembeni előítéletek miatt –, hogy jók vagyunk. Sokkal jobbaknak kell lennünk a városi iskoláknál. Bizonyos dolgokban természetesen nem vehetjük fel a versenyt egy nagy iskolával, ezért a kisiskola azon sajátosságait és előnyeit igyekszünk kiemelni, ami csak ilyen kis közösségekben, összevont osztályokban érhető el.”

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »