Emléktáblát avattak gróf Esterházy János tiszteletére Bátorkeszin – KÉPGALÉRIÁVAL

Emléktáblát avattak gróf Esterházy János tiszteletére Bátorkeszin – KÉPGALÉRIÁVAL

Bátorkeszi község önkormányzata a Felvidéki Értékőrzőkkel együtt Esterházy János emléktáblával díszítette a Fő téren álló kultúrház egyik falát. Oláh Szilveszter budapesti szobrászművésztől kapták ajándékba a bronz emlékplakettet, amelyet márványtáblára helyeztek, s június 18-án a mártír gróf életművéhez, mindenkori helytállásához méltó kultúrműsor keretében avattak fel és koszorúztak meg.

Miután az emléktáblát Böjte Csaba ferences rendi szerzetes megáldotta – felszentelte, s az alá kerültek a hála koszorúi, majd a jelenlevők elénekelték a Himnuszt, az esemény odabenn Csaba testvér hit- és magyarságtudat-erősítő gondolataival folytatódott.

Hiszem, hogy sikeresen zárul Esterházy János folyamatban lévő szentté avatási eljárása, mert a gróf úgy élt, mint a szentek, s ugyanaz a lélek járta őt át, mint Jézust a kereszten“

– fogalmazott Böjte Csaba. Hozzátette: nem baj, hogy ha őt szentté nyilvánítják, némileg módosítani kell a tábla feliratát. Majd a Zsigmond Dezső által rendezett, Apám, Esterházy János című kisfilm levetítése, valamint Molnár Imre történész szívhez-észhez szóló előadása következett.

Hírdetés

Esterházy János a magyarok ártatlanul szenvedő Krisztusa volt, aki önként vállalta a golgotai sorsot. Mindannyian meneküljünk Esterházy gróf szívébe, ahol otthon lehetünk…!“

– hangsúlyozta a vérbeli Esterházy-kutató.

Dévai Nagy Kamilla, Liszt Ferenc-díjas előadóművész odakinn, Sinkovits-Vitay András budapesti színművész pedig mindkét helyszínen fellépett, s megemlítendő a helyi népviseletes tanulók lélekemelő összeállítása is. A Szózat közös elmondásával záruló rendezvényen Labancz Roland polgármester és Pallag György mérnök, a Felvidéki Értékőrzők vezetője szólt a sokasághoz. Annak soraiban nemcsak a helyi és környékbeli kulturális, oktatási intézmények, egyházak, pártok és civil szervezetek képviselői, hanem jeles magyarországi közéleti személyiségek, hagyományőrző csoportok vezetői is jelen voltak.

Pallag György Turi Török Tibor kis méretű Esterházy-szobrával köszönte meg Csaba testvér részvételét. Az érdeklődők a nap folyamán az Esterházy-emlékkiállítást is megtekinthették, valamint Esterházy János és Böjte Csaba életéről, munkásságáról szóló könyveket vásárolhattak, illetve dedikáltathattak.

Az emléktábla-avatás kapcsán annak is utánajártunk, hogy Esterházy gróf járt-e Bátorkeszin, a helyi lakosok miért kötődnek a személyéhez és a szellemi örökségéhez, s közülük ki segít közel egy évtizede Csaba testvérnek és árváinak. Minderről a Magyar 7 hetilap június 21-i számában olvashatnak.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »