Ukrajna rendkívül kemény tél elé néz, még akkor is, ha az időjárás rácáfol a sokéves átlagra. Az ok egyszerű: a háború, az orosz dróncsapások az ukrán energiainfrastruktúra zömét elpusztította, az ukránok képtelen olyan tempóban foltozgatni a hibákat, mint amilyen gyorsan az oroszok pusztítják a energiahálózatot. A legutóbbi becslések szerint Ukrajnának lesznek olyan vidékei, ahol naponta akár 20 órán át nem lesz energiaellátás. Magyarul: nem lesz fűtés, nem lesz áram, ha nem lesz áram, a lakótelepeken nem lesz víz sem. Benne van a pakliban, hogy ukránok tömegei menekülnek Nyugatra a kilátástalan helyzet miatt.
A Politico brüsszeli hírportál közlése szerint a villamosáraml-hálózatot és az erőműveket ért támadások miatt Ukrajnát akár napi 20 órányi áramszünet fenyegeti.
Ez azt jelenti, hogy nincs fűtés, nincs áram a háború folytatásához nélkülözhetetlen gyárakban. A fagyhalál és vízhiány miatt pedig tömegek indulhatnak meg Nyugat felé.
Viktorija Grib frakción kívüli ukrán képviselő, aki a parlament energiaügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott:
„A helyzet kritikus, remélem, hogy a nemzetközi partnere (…) a lehető leghamarabb segítségünkre lesznek”
mondta.
Ukrajna aggodalmaiban a Nyugat osztozik, ám az ukrán energiaellátás nyugatról történő biztosításának technikai korlátai vannak. Egyszerűen nincs olyan szállítókapacitás, ami képes lenne pótolni a hatalmas ország energiaigényét.
„Nagyon kemény télre számítunk. Az emberek az otthonukban fognak meghalni, mert Oroszország tönkreteszi az ukrán energiainfrastruktúrát”
nyilatkozott a Politiconak egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztviselő.
Az orosz dróntámadások augusztusig több mint 9 gigawattal csökkentették az ukrajnai villamosenergia-termelési kapacitást, miközben az EU csak 0,4 gigawattal képes növelni az Ukrajnába küldött áram mennyiségét. A rendszerből kiesett nyolc erőmű és több mint 800 hőszolgáltató létesítmény.
Az ukránok legrealisztikusabb forgatókönyve szerint a gyáraknak és háztartásoknak napi 8-12 órányi áramszünettel kell számolni, úgy, hogy az orosz csapások nagy valószínűséggel folytatódni fognak.
Az áramszünetek napi hossza lényegében az időjárás függvénye. Az ukránok legpesszimistább előrejelzései -10 fokos napi átlaghőmérsékletet sejtetnek. Ebben az esetben úgy leterhelődne az ukrán energiahálózat, hogy az előbb említett 8-12 óra helyett 20 órás áramszünetek mellett lehetne csak működtetni a hálózatot – feltéve, hogy nem történik rendkívüli esemény.
Érdemes kiemelni, hogy az ukrán energiahiányba a Politico belekeveri Ukrajna nyugatiaknak bérbe adott gáztároló-kapacitását. (Megjegyezzük, az ukrán tárolókapacitás tényleg imponáló, ám nem túl népszerű. Az egyik probléma, hogy ha az oroszok szétlövik a tárolók szivattyúállomásait, a nyugatiak gáza ottreked a tárolókban, nem lehet hozzájuk férni. A másik probléma az ukrán vezetéssel szembeni bizalmatlanság: egy háborúban álló ország esetében jócskán benne van a pakliban, hogy végszükség esetén lefoglalja, kisajátítja az elvileg nyugatiak gázmennyiségeit. A politikusok persze – ahogy azt például az Északi Áramlat felrobbantása kapcsán is láttuk – nem mernék érdemben szóvá tenni Ukrajnának a dolgot, részben az amerikai érdekdominancia miatt, részben a mainstream sajtótól való félelem okán – a szerk.).
A teljes képhez hozzátartozik, hogy augusztus elején az ukránok és az oroszok elkezdtek tárgyalni az energiainfrastruktúra kölcsönös megkíméléséről, ami a fent leírt problémákat sokban enyhítette volna. Csakhogy augusztus 6-án az ukránok meglepetésszerűen megtámadták Oroszország területén Kurszk régióban, és ezzel a tárgyalások félbeszakadtak, az orosz támadások az energiainfrastruktúra ellen viszont folytatódtak.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »