Ember maradt minden körülmények között

Ember maradt minden körülmények között

Pozsonyban, a Magyar Kulturális Központ – Liszt Intézetben került sor Harmos Károly, a Komáromhoz szorosan kötődő neves képzőművész monográfiájának bemutatására és főleg magángyűjteményekből származó, a nagy nyilvánosság számára eddig ismeretlen alkotásainak kiállítására.

A résztvevőket Venyercsan Pál, az Intézet igazgatója üdvözölte, a rendezvényen hangszeren közreműködött Ján Slávik csellista. A bemutatót és kiállításmegnyitót megtisztelte jelenlétével Szabó Lilla, Dénes Éva és Katarína Bajcurová művészettörténészek, akik valamennyien kiemelték a festőművész nagyságát, megtisztelő helyét a képzőművészetben.

A reprezentatív kötet megjelentetésének történetét a kiadó, Peter Chalupa, a Petrus Kiadó tulajdonosa ismertette, hangsúlyozva, hogy a monográfiát hosszú-hosszú előkészületek után sikerült megjelentetni, de örömére szolgál, hogy olyan monográfiát alkottak, amely méltóképpen mutatja be a festőművész életét és munkáit. Peter Chalupa elmondta azt is, hogy számára az első ösztönzést Harmos Károly munkásságának megismertetéséhez, egy hozzá méltó kötet kiadásához barátja Zmeták Ernő adta, aki az alkotó tanítványaként sokat mesélt neki mesteréről.

A szép kivételezésű és tartalmas kötet Marta Herucová munkája, aki kifejtette, hogy tíz év hangyaszorgalom után született meg a kézirat, állt össze a képanyag. Kiemelte, hogy sokat köszönhet Szabó Csekei Tímeának, aki a komáromi Duna Menti Múzeum munkatársaként, művészettörténészként átfogóan ismeri a Komáromhoz sokban kötődő festőművész életét és munkásságát.

Az ő érdeme is, hogy 2293 alkotás, akvarell, rajz, pasztellkép gyűlt össze a művésztől, sok-sok magángyűjteményből. Szabó Csekei Tímea elmondta azt is, hogy voltak, akik szívesen kölcsönözték a kötetbe, illetve a jelenlegi pozsonyi kiállításra a féltve őrzött alkotásokat, de voltak, akik elzárkóztak ettől, megtagadták a kölcsönzést.

Tény azonban, hogy Harmos Károly minden gyűjtő számára különös kötődést jelent. Dénes Éva művészettörténész a festőművész komáromi éveiről beszélt, hangsúlyozva, hogy az alkotó azontúl, hogy tehetséges művész volt, minden körülmények között meg tudott maradni emberségesnek, kiváló embernek.

Annak ellenére, hogy a politikai helyzet, a történelem viszontagságai kegyetlenül elbántak vele, hiszen feleségét a szeme láttára lőtték a Dunába, a csehszlovák politika minden borzalmát a saját bőrén tapasztalta, nem tört meg, mindig tette azt, amit lelkiismerete vezérelt.

Hírdetés

Katarína Bajcurová külön aláhúzta, hogy a festőnek megvan az előkelő helye a modern képzőművészek között, úgy szlovák, mint magyar, de európai viszonylatban egyaránt. Ezt igazolta az Intézetben nyílt kiállítás is.

Harmos Károly művészetének sokszínűségét vonultatták fel a rendezők. Életképek, olajfestmények, grafikák, pasztellképek, akvarellek, vegyes technikával készült alkotások sora tárul a látogatók elé. Még a kisméretű olajfestmények is az alkotó érzékeny művészi világát tükrözik, a grafikák, rajzok pedig bravúros mesterségbeli rajzkészségét bizonyítják.

A festőművész Somogyban született 1879-ben. Képzőművészeti ismereteit a budapesti Mintarajziskolában Székely Bertalannál kezdte, majd Münchenben folytatta. Rajztanárként a szentendrei rajziskolában működött, ezután 1911-től a révkomáromi bencés gimnázium tanára lett, itt is rajziskolát vezetett, a komáromi Jókai Egyesület mellett művészeti szabadiskolát nyitott, a helyi művészképzés és művészeti élet szervezője volt, kiállításokat rendezett, művészeti folyóirat megjelentetését támogatta.

Tanítványai visszaemlékezései szerint, amilyen remek alkotó, festőművész, olyan nagyszerű tanár, oktató is volt. Alkotásait külföldön először Londonban, Münchenben, Berlinben, Drezdában mutatták be. Budapesten nagyszabású kiállítást rendeztek műveiből a Nemzeti Szalonban és az Ernst Múzeumban.

Komáromban hunyt el 1956. január 24-én, sírja a helyi katolikus temetőben van, emléktáblája pedig a Duna Menti Múzeum főépületének falán látható. Emlékét őrzi a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége is,  hiszen évente meghirdetik a fiatalság, az óvodásoktól egészen a középiskolásokig szóló képzőművészeti pályázatukat évente más, de az évhez kötődő aktuális esemény,  vagy évforduló jegyében. Így éltetik tovább Harmos Károly egyik küldetését, életcélját, megisrnertetni és megszerettetni a fiatalokkal a művészetet, a kulturális értékeket.

A Pozsonyban most megnyílt kiállítás május 30-ig tekinthető meg. Érdemes belátogatni, nézelődni, szemlélődni, feltöltődni azzal a szépséggel, amelyet a képek sugároznak.

Benyák Mária/Felvidék.ma 


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »