Több mint öt évvel a híres párizsi székesegyházban pusztító tűzvész után november 8-án első ízben csendült meg a december 7-én újra megnyíló Notre-Dame nyolc nagyharangja az északi toronyban.
Pénteken röviddel 10 óra 30 perc előtt egymás után megszólaltak a harangok, először a kisebbek, majd a torony alsó emeletén található négy nagyharang – jelentették az AFP francia hírügynökség tudósítói a helyszínről.
Philippe Jost, a székesegyház helyreállításával megbízott állami intézmény vezetője, aki jelen volt a szertartáson, jelképesnek nevezte a harangok megszólaltatását, és emlékeztetett, hogy a 2019. áprilisi tűzvész óta most először szólalt meg az összes harang egyszerre a több mint 850 éve épült gótikus székesegyházban.
„Mindnyájunkat heves érzelmek árasztottak el, ez a hang terjed és közeledik. November 8-át írunk, és a Notre-Dame azt mondja: itt vagyok, várlak benneteket” – mondta Guillaume Normand, a székesegyház helyettes rektora.
A harangszó az UNESCO világörökség listáján szereplő, Nyugat-Európa egyik legnagyobb és leglátogatottabb székesegyháza újjászületése újabb szakaszát jelzi.
*
A 2019. április 15-i tűzvészkor a lángok elérték az északi tornyot, amelyet restaurálni kellett. Ehhez el kellett szállítani a nyolc harangot, amelyeket megtisztítottak az ólomportól, és helyreállították őket, amíg vissza nem nyerték eredeti fényüket.
A négytonnás Gabrieltől a legkisebb (mintegy 800 kilogrammos), Jean-Marie Lustiger párizsi érsekről (1981–2005) elnevezett Jean-Marie-ig a nyolc harangot az egyházmegye és az egyház életében vezető szerepet játszó személyiségekről nevezték el. A harangok szeptemberben tértek vissza a székesegyházba, ahol ünnepség keretében megáldották őket.
A katedrális december 7-én fogad először látogatókat, másnap szentmisét mutatnak be benne. A helyreállításban 250 vállalat és több száz kézműves vett részt. A költségek megközelítették a 700 millió eurót (284 milliárd forint). A december 7-i ünnepség részletei még nem ismertek, annyi bizonyos, hogy Emmanuel Macron elnök beszédet mond a székesegyházban.
2017-ben a székesegyháznak 12 millió látogatója volt. Az egyházmegye és az újjáépítést szervező állami intézmény a nyitás után 14-15 millió látogatóra számít, új tájékoztató táblarendszert, újragondolt látogatási rendet és internetes jegyfoglalási rendszert vezetnek be.
Forrás:MTI/Hiradó.hu
Fotó: AFP francia hírügynökség
Videó: NBC News
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »