Elbújnak a magyarok a közvéleménykutatók elől?

Elbújnak a magyarok a közvéleménykutatók elől?

Előrehaladott életkorom alapján a közvéleménykutató intézményeknek számtalan alkalmuk lett volna, hogy megkérdezzék tőlem is, melyik pártot választanám, ha az adott napon lennének a parlamenti választások. Amióta ilyen felmérések készülnek az aktuális pártpreferenciákról, engem még soha az életben egyetlen ügynökség sem hívott fel, senki se kérdezte meg tőlem udvariasan, hát te kit választanál.

Pedig, ha belegondolunk, hogy havonta legalább három intézet – Focus, Median, AKO – is készít ilyen jellegű felméréseket, akkor ez évente 36 felmérést jelent, ha csak az utolsó 20 évet vesszük figyelembe, ez már 720 közvéleménykutatás kis országunkban. Minden egyes alkalommal legalább ezer embert kérdeznek meg a kérdezőbiztosok, tehát 20 év alatt már kábé 720 000 szlovák állampolgár véleményt kérték ki. Nem beszélve arról, hogy közvetlenül a választások előtti időszakban sűrűbben is megkérdezik a választópolgárokat. Engem még soha senki!

Pedig akár a nevemet is megadva elmondtam volna nekik régebben, hogy az Együttélésre, aztán hogy MKP-ra, most pedig Szövetségre szavaznék.

Beszélgettem erről a barátaimmal is, érdekes, őket se kérdezték meg eddig soha! Pedig alig vagyunk már 422 ezren, ideje lenne már, hogy egyszer rám is sor kerüljön, érdekes legyek én is a biztosoknak!

De biztos tudják a dolgukat a Focus, Median és az AKO közvéleménykutató szakemberei. Tudják, kiket kell megkérdezniük, hogy az elvárásoknak megfelelő eredmények lássanak napvilágot, még akkor is, ha Fico kijelentette, nem közvéleménykutatást, hanem a választást kell megnyerni. Ennek ellenére a január végén végzett felmérésben a Smer-SD hosszú idő után újra az élre ugrott. Ők nyerték volna a parlamenti választásokat, ezzel a szavazatok 15,6 százalékát szerezték volna meg.

A Szövetségnek januárban 3,4 százalékot mértek, ami nem túl sok a hármas összefogásnak.

Hírdetés

Ennyit az egyesülés előtt simán bemértek bármikor szólóban az MKP-nak. Az októberi fúziót követően nem igazán sikerült a Szövetségnek elérnie a közvéleménykutatásokon az 5 százalékos parlamenti küszöböt, legtöbbször 4,5 százalék körül mozgolódott.

A januári felmérés 3,4 százalékos eredménye elég lesújtó!

Talán még ez is a Híd utórezgése? Talán az emberek tetszését nem nyerte el annyira a vele való közösködés? Vagy ellenkezőleg, a Most-Híd hosszú évekig tartó vegyes agymosása annyira hatásos volt, hogy a választópolgárok már nem mernek, nem is akarnak etnikai pártban gondolkodni, és inkább keresnek maguknak egy magyarokat megtűrő szlovák pártot? Így vagy úgy, betettek nekünk rendesen ezek a hidas kollégák!

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy a 3,4 százalékos felmérés-eredmény mellett a 7,7 százaléknyi magyar (2021-es népszámlálási eredmény) maradéka, a 4,3% kit választana, ha nem a Szövetséget, a felvidéki magyarok egyesült pártját? Az OĽaNO, amelyre a legutóbbi választásokon elég sok magyar szavazott, most lejtmenetben, egyetlen magyar nemzetiségű képviselője nem hozhat neki annyi magyar szavazatot, hogy felélessze. Több, mint 4 százalékot biztos nem! A SaS külpolitikusainak sikerült elriasztaniuk maguktól a magyarokat, Kollárék sem szívesen ölelnek minket a keblükre, Ficoban és Pellegriniben az előző választási időszakban elkövetett tetteik miatt nem igazán bízhatnak, a SNS és Kotleba, valamint az utódpártja pedig tényleg vállalhatatlan. Esetleg a felszálló ágban lévő Progresszív Szlovákia szólíthatja meg a Híd helyett a liberális érzelmű magyarokat, bár a párt magyar platformja csöndben meglapul.    

Ezért talán az lehet a legvalószínűbb magyarázat a Szövetség kedvezőtlen közvéleménykutatási eredményére, hogy nem annyi magyart kérdeznek meg az egyes felmérések alkalmával, amennyien arányosan vagyunk az országban.

Kíváncsiak lennénk egy olyan kimutatásra, hogy a megkérdezettek között mennyi a magyar nemzetiségű, hány embert kérdeztek meg a pártpreferenciákról a magyarok által lakott régiókban. Fogadni mernék, hogy 7,7 százaléknál kevesebbet!

Hasznos lenne viszont, ha valamelyik intézményünk, szervezetünk felkérne egy magyarországi közvéleménykutatót, mondjuk, a Nézőpontot, hogy készítsen egy ilyen, objektívabb szempontokat figyelembe vevő felmérést a Felvidéken. Az sem lenne ördögtől való, ha csak a magyarok körében. Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy a Szövetség igyekszik megszólítani mindenkit, igyekszik minden lényeges belpolitikai kérdésre reagálni, csak oda kell rá figyelni, és ne rutinból, dafke elutasítani.  


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »