Egyre gyorsabban fogy a magyar: a modern kori történelemben nem volt még ilyen kevés újszülött hazánkban

Novemberben 6780 gyerek született Magyarországon, ez közel 7%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ezzel folytatódott a születésszám csökkenése. Egy évre visszatekintve 86 ezernél is kevesebben jöttek világra, ilyen még sosem fordult elő a modern kori történelemben, írja a Portfólió.

Az előzetes adatok szerint 2023 novemberében 6780 gyermek született, és 10 351 fő halt meg. 2022 novemberéhez képest a születések száma 6,9, a halálozásoké 5,6, a házasságkötéseké pedig 2,2%-kal csökkent.

A friss adatok a korábbi tendenciák folytatódását jelentik. A születésszám 2020 óta folyamatosan esik, a mostani helyzet gyakorlatilag historikus mélypontnak tekinthető.

Hírdetés

A csökkenő születésszámban szerepet játszik a szülőképes korú nők számának csökkenése, azonban a termékenységi ráta enyhe csökkenése arról árulkodik, hogy a gyerekvállalási kedv sem javul. Ebben közrejátszhat a recesszió és a gazdasági bizonytalanság, a múltbeli tapasztalatok is azt mutatják, hogy ezek a tényezők rövid távon nagyon erősen hatnak a demográfiára.

A halálozási mutató csökkenése még mindig a koronavírus-járvány utáni helyreállás utolsó mozzanata, mint látható, az elhunytak száma mostanában tér vissza egészen a pandémia előtti trendhez. A halálozások csökkenése egyelőre azt eredményezi, hogy az ország népességének természetes fogyása kisebb, mint a 2020-2022-es időszakban. A halálozások száma az év első 11 hónapjában a születésekénél nagyobb mértékben csökkent, ennek következtében a természetes fogyás 36 371 fő volt, ami 15%-kal alacsonyabb a 2022. január–novemberi 42 756 fős értéknél. Ugyanakkor előretekintve ez nem lesz tartós: hacsak a születésszám meg nem lódul nagyon gyorsan, a népességfogyás gyorsulni kezd.

Alábbhagyott a házasodási láz is. A 2020-as évek elején látott évi 70 ezer körüli házasságkötés 50 ezerre süllyedt, ez 2016-2018 között volt jellemző. A mutatónak nincs különösebb előrejelző ereje a születésszámra, inkább a támogatások szabályozási környezetére reagál.


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »