Egészségsarok: Fókuszban a fogápolás, fogmosási eszközök és a fogfehérítés – interjú Dr. Horváth Pavlík Orsolya vásárúti fogorvossal

Egészségsarok: Fókuszban a fogápolás, fogmosási eszközök és a fogfehérítés – interjú Dr. Horváth Pavlík Orsolya vásárúti fogorvossal

Sokszor hallani embertársainktól, hogy szeretnének fehér fogakat, ám nem tudják, ennek érdekében mitévők legyenek. Gyakran a megfelelő fogápolás módját sem ismerjük kellőképpen. Felkerestük ezért Dr. Horváth Pavlík Orsolya fogorvost. A vásárúti sztomatológgal többek között az ajánlott fogmosási technikákról, a fogfehérítés módjáról, és a savas ételek fogyasztásáról is beszélgettünk. 

Mire ügyeljünk fogmosás közben?

A legfontosabb a rendszeresség, a megfelelő segédeszközök használata, illetve a megfelelő technika.

Mit ért rendszeresség alatt? 

Rendszeresség alatt a napi 2 fogmosást értjük, este ideális esetben ez legyen az utolsó dolgunk. Ne fogyasszunk fogmosás után tiszta vízen kívül semmit.

Említette a megfelelő eszközöket. Milyen a megfelelő fogkefe? 

Használjunk puha, sűrűn csomózott fogkefét, valamint az életkornak megfelelő fluoridtartalmú fogkrémet.

Tartsuk tisztán a fogak közötti területet is, használjunk fogköztisztító kefét.

Van-e jó, hatásos fogkrém?

Megfelelő fogápolás hiányában egyik fogkrém sem csodaszer, nem véd meg a fogszuvasodástól. A legfontosabb a lepedék mechanikus, fogkefével történő eltávolítása. A fogkrémegben található fluorid viszont segít a fogak remineralizációjàban.

Mit tehetünk, ha savas ételeket fogyasztunk, melyek, bár hozzájárulnak a fogaink “romlásáho, de vitamintartalmuk miatt elengedhetetlenek?

Ha gyümölcsökre gondol, fogyasszuk őket bátran, egészségesek és finomak.

Savas eróziótól (a fogzománc savas kémhatás által kiváltott kopásától) abban az esetben kell tartanunk, ha rendszeresen és hosszan uralkodik savas környezet a szájüregben. Ha a nap nagy részében például narancslevet vagy szénsavas üdítőt szürcsölgetünk, a nyál semlegesítő hatása kevésnek bizonyulhat, így a fogzománc felpuhulhat. A magasabb savtartalmú ételeket és italokat a főétkezések során fogyasszuk, ilyenkor megnövekedett a nyáltermelés.

Hírdetés

A savas ételek elfogyasztása után mikor ajánlott fogat mosni? 

Fogyasztás után ne mossunk azonnal fogat, kb. 30 perc elteltével a megpuhult zomànc képes remineralizálódni (visszakeményedni)!

Miért nem jó, ha erősen mosunk fogat?

Túlzott erő kifejtése esetén, illetve túlzottam abrazív (megj. koptató hatású) fogkrém használatától sérülhet a fogzománc és a fogíny. Ez érzékenységhez, később fogászati beavatkozás szükségességéhez is vezethet.

Miért jó a szájvíz?

A mindennapos használatra ajánlott szájvizek pozitívuma a kellemes íz és a pár percig tartó kellemes lehellet.

Bizonyos szájbetegségek esetén alkalmazunk baktériumölő és más terápiás hatóanyagú szájvizeket.

Szükséges szájvizet használni?

Megfelelő fogápolás mellett nincs szükségünk szájvízre. Csupán a szájvíz használata nem elégséges a fogszuvasodás megelőzésére.

Mitől lehetnek fehérebbek a fogaink?

Első lépésben látogassunk el egy dentálhigiéniai kezelésre, ahol eltávolítják a fogak felszíni elszíneződéseit. Ha a természetesnél, eredetinél is fehérebb fogakat szeretnénk, lehetőségünk van fogfehérítésre. Ilyenkor minden esetben konzultáljunk a fogorvosunkkal a lehetőségekről, rizikóról.

Mitévő legyen az ember, ha fáj a foga és épp nincs elérhető fogorvos?

Ha a saját fogorvosunknál rendszeresen résztveszünk a fogászati ellenőrzéseken és időben kezeltetjük a felfedezett problémákat, kicsi az esélye, hogy megfájdul valami. Fogorvost pedig a legközelebbi fogászati elsősegélyen találunk, Dunaszerdahelyhez legközelebb jelenleg Nagyszombatban, vagy Pozsonyban.

Köszönöm szépen az ismeretterjesztő beszélgetést. Sok elégedett pácienst, ügyfelet kívánunk Önnek. 

Köszönöm szépen. Minden jót, egészséges és megfelelően ápolt fogakat kívánok mindenkinek.

Laky Erzsébet

Képek: Dr. Horváth Pavlík Orsolya


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »