Egészségkárosult, de dolgozni szeretne? Mi lesz a rokkantnyugdíjával?

Egészségkárosult, de dolgozni szeretne? Mi lesz a rokkantnyugdíjával?

Akinek komolyabb egészségi problémái vannak és emiatt rokkanttá nyilvánítják, az nincs irigylésre méltó helyzetben a munkaerőpiacon. Habár közülük sokan legalább részmunkaidőben dolgoznának, nem kapkodnak értük a munkaadók. Ezért fontos, hogy az állam a segítségükre legyen olyan intézkedésekkel, amelyek a munkaadót is arra ösztönzik, hogy rokkantakat alkalmazzon.

Az egészségkárosultak az unió produktív korú lakosságának 16 %-át teszik ki. Több mint 45 millió 16 és 64  év közötti emberről van szó.

Az előítéletek és csökkent munkaképesség miatt ők hátrányos helyzetben vannak.

Miközben a rokkantsági nyugdíjból nagyon nehéz megélni. A megoldás, alkalmazni minden olyan egészségkárosultat, aki képes dolgozni, vallja az Egészségkárosult Polgárok Szakmai Rehabilitációs intézetének igazgatója, Dušan Piršel. Úgy véli, ők is a társadalom elválaszthatatlan részei és ezért olyan törvényes kereteket kell kialakítani az egészségbiztosításban és a szociális politikában, hogy a minőségi és komplex rehabilitációnak köszönhetően képesek legyenek a munkavégzésre, és ne szoruljanak csupán a szociális segélyekre és kompenzációkra.

Az egészségkárosult polgárnak, aki dolgozni szeretne, több állami juttatáshoz is joga van, hogy alkalmazzák.

Hírdetés

Ezek a szuperbruttó bérből indulnak ki, amit minden évben a Statisztikai Hivatal határoz meg. Ez az összeg erre az évre 1 711,61  euró, tájékoztatott Marianna Šebová, a szociális ügyi központ sajtóosztályáról.

Az a hátrányos helyzetű polgár, aki dolgozik, védelmet élvez elbocsátáskor is. Az ilyen alkalmazottnak a munkaadója csak az illetékes munkaügyi hivatal előzetes beleegyezésével mondhat fel. Ellenkező esetben a felmondás érvénytelen.

Erre a beleegyezésre akkor nincs szükség, ha az adott alkalmazott elérte  a nyugdíjkorhatárt. A felmondás oka viszont nem lehet a rokkantsága.

A csökkentett munkaképességű embereknek a munkáltató köteles olyan munkakörülményeket biztosítani, hogy az érintett képes legyen lehetőségeihez mérten minőségi munkát végezni. Lehetővé kell tennie számára az átképzést, a betanítást vagy a szükséges kvalifikáció megszerzését.

Az olyan egészségkárosultak számára, akiket nem lehetséges a szokott munkakörülmények között alkalmazni, a munkáltató védett műhelyt vagy védett munkahelyet alakíthat ki.

Jó hír, hogy aki egészségkárosultként dolgozik, az nem veszíti el rokkantnyugdíját. 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »