Egészen drámai adatokkal üzentek a lakosságnak a tűzoltók

Egészen drámai adatokkal üzentek a lakosságnak a tűzoltók

Idén az első negyedévében 1939 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat, a tüzekben 31 ember vesztette az életét, 145-en pedig megsérültek.

Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 1414 órára és 3672 tűzoltójárműre volt szüksége a tűzoltóegységeknek; 20 844 négyzetméternyi épített terület égett le, 214 otthon vált tűz miatt lakhatatlanná, emiatt 641 embernek kellett átmenetileg elköltöznie – írta közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

Mukics Dániel hangsúlyozta, hogy

az 1939 épület közül csupán 7-ben volt füstérzékelő,

holott ezek az eszközök a tűz keletkezésekor azonnal jeleznek, és még van idő cselekedni.

  • A legtöbb tűz a kéményből indult, ez az összes eset csaknem 21 százaléka.
  • A tüzesetek 16 százalékában a konyhában,
  • 11 százalékában a hálószobában,
  • Hírdetés

  • 6 százalékában pedig a nappaliban csaptak fel a lángok.
  • A tűz legtöbbször elektromos problémára, a fűtés hibáira, nyílt láng használatára, illetve főzésre vagy dohányzásra vezethető vissza.

    Az első negyedév lakástüzeinek 10 százalékában felhalmozott lomok égtek, vagy a kertben égetett szemétről terjedtek át a lángok az épületre.

    A közlemény szerint a legnagyobb tűz február 20-án, Hevesvezekényben volt, ahol egy háromszáz négyzetméteres, műhelyként és raktárként egyaránt használt melléképület égett teljes terjedelmében. A tűzoltóknak köszönhetően a tűz nem terjedt át a lakóházra. A tűzből több gázpalackot kivittek, egyet mesterlövésznek kellett kilőnie, hogy ne robbanjon fel.

    A leghosszabb beavatkozás január 21-én volt Álmosdon, ahol egy ember életét vesztette. A családi ház oltása az utómunkálatokkal együtt nyolc órát vett igénybe.

    A katasztrófavédelem 92 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében, 39 helyen szándékos tűzokozás gyanúja merült fel, 88 épületnél pedig gázpalackok nehezítették az oltást.

    A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyhába, hálószobába és a nappaliba füstérzékelőt szerelni a mennyezetre. Olyan füstérzékelők is beszerezhetők, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem jelzést is küldenek az okostelefonra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozók védelmére – írta Mukics Dániel.

    Kitért arra is, hogy az első negyedévben szén-monoxid miatt 391 alkalommal riasztották a tűzoltókat. 63 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 6 ember pedig meghalt – tette hozzá.

    Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni – figyelmeztetnek a közleményben.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »