Duray Miklós az RTVS-ben: A MOL és az OTP szlovákiai gazdasági érdekei miatt Budapest feláldozta a felvidéki magyarság követeléseit

Duray Miklós az RTVS-ben: A  MOL és az OTP szlovákiai gazdasági érdekei miatt Budapest feláldozta a felvidéki magyarság követeléseit

A MOL csoport és az OTP bank szlovákiai gazdasági érdekeiért cserébe a magyar kormány feláldozta a felvidéki magyarokat – állítja Duray Miklós korábbi politikus, közíró a szlovák köztelevízió egyik szerda esti beszélgető műsorában.

. Jarosla Daniška: – Duray úr, már soha nem fogom Önt magyar nacionalistának nevezni, mert a legkeményebb mondatot mondta ki a magyar kormányról, amit magyar embertől valaha is hallottam. Ha így volt, ahogy mondta, akkor miért engedte?

Duray:  – Nézze, én már elég rég nem vagyok a politikában.

Daniška:  – De a Slovnaft privatizációja és az OTP megjelenése idején politikus volt.

Duray: – Nem lehetett megakadályozni. Nem az a gond, hogy megjelent az OTP, mely ma már elmenőben van, és a MOL a Slovnaftban. Hanem, hogy milyen áron.

Daniška: – Értem. Nem nyithatták meg az autonómia kérdését.

Duray: – nem az autonómiáról van szó, annak kérdését akkorian nem is feszegettük. Viszont akkor novelizálták a szlovák alkotmányt és akkor zajlott az ország megyei területi felosztása. Az álláspontunkat még csak el sem mondhattuk. Ha pedig mégis, annak következményei voltak. Ha egy párt e téren sikertelen, azt nyilvánvalóvá kell tennie. De mi nem tettük. Pont azért, hogy ezek az üzletek megköttethessenek.

Ez volt a mintegy egy órás műsor kétségkívül legérdekesebb része, mellyel az Együttélés korábbi elnöke megerősítette azt az információt, mellyel korábban egyes helyeken már találkozhatott a felvidéki magyarság.

A műsor teljes felvétele ITT tekinthető meg.

A szlovák köztelevízió Keresztben című műsorának vendége Duray Miklós mellett a Most-Híd korábbi sajtószóvivője, az Új Szó online rovatának jelenlegi főszerkesztője, A. Nagy László (Most-Híd) korábbi politikus és kisebbségi kormánybiztos fia, Nagy András volt.

A két műsorvezető közül az egyik külön említést érdemel. Jaroslav Daniška jobboldali, konzervatív újságíró, a Postoj portál munkatársa évek óta kiemelt figyelemmel követi Magyarország és a felvidéki magyarsággal kapcsolatos történéseket. Azon kevés szlovák tollforgató közé tartozik, aki nem negatívan elfogult, nem előítéletes a magyarokkal szemben, hanem őszinte érdeklődéssel követi a fejleményeket. Ezt bizonyította korábban Orbán Viktor 2017-es tusnádfürdői beszédéről szóló, Magyarországon is komoly visszhangot kapott írásában,

Postoj.sk – Orbán harca Európa népéért

vagy a Lumen katolikus rádió beszélgető műsorában is, ahol az egyik vendég épp portálunk főszerkesztője, Király Zsolt volt.

„Orbán ritka politikai tehetség” – Palko, Daniš, Daniška és Király a magyarországi választásokról

Hírdetés

Duray Miklós a műsorban több további érdekes témát is említett. Például a kettős állampolgárság kérdését, melynek terítékre kerülését, mint elmondta, a felvidéki magyarok ellenezték, mert „ a román titkosszolgálatot sejtettük mögötte. A románok tudták, hogy ezzel feszültség kelthető“ – fogalmazott.

Duray felelevenítette Bugár Béla politikai karrierjének kezdetét, amikor egy ŠtB-ügynök (szerk. megj. szlovák kommunista titkosszolgálat)  segítette őt pályafutása elején.

Említette a felvidéki magyarok körében széles körben ismert 2006-os esetet, amikor az akkori MKP gazdasági lobbijának túlzott éhsége miatt nem került végül a párt a Fico-kormányba.

Daniška kérdésére Duray és Nagy András viszonylag egyetértettek abban, hogy a február 29-i parlamenti választások azért szavaztak a magyarok nagy számban szlovák pártokra, mert az asszimiláció mellett egyfajta természetes fejlődés is megfigyelhető, miszerint etnikai alap mellett ideológiai alapon is választanak.

A jövőt tekintő kérdésre Duray Miklós Dél-Tirol példáját hozta, fel, ahol a helyi, azaz Olaszországban élő osztrák közösségnek sokszínű politikai képviselete van, de ha a római parlamentbe kell választani, akkor összefognak.

Duray Miklós szerint a szlovák parlamentből való kiesés után sem várható radikalizálódás a felvidéki magyar közösségen belül.

„A logikus az lenne, ha egyetlen egészséges, ismétlem egészséges pártot hoznának létre. De nem tudom megmondani, mit hoz a jövő”

– fogalmazott a műsorban.

A Jobbik hatása a felvidéki magyarságra szerinte már elhanyagolható, a 64 Vármegye Mozgalom helyileg még befolyásoló erővel bírhat. Az igazán fontos azonban Duray szerint az lesz, hogy hogyan tekintenek majd Szlovákiában a magyarországi politikára.

Duray úgy látja, hogy az új szlovák miniszterelnökkel, Igor Matovičcsal nem kell tartani a V4-eken belüli közös politika megváltoztatásáról.

Egyben figyelmeztette a másik műsorvezetőt, hogy rosszindulatú, negatív jelzőkkel illessék Orbán Viktort, mert szerinte az nem felel meg a valóságnak.

A műsorban felvetődött az etnikai politizálás jövőjének óvatos megkérdőjelezése. Maga Duray is elismerte, hogy a dél-szlovákiai magyarok bizonyos kérdésekben speciálisan döntenek, de a parlamentbe bejutva a déli régióban élő szlovákok érdekeit is képviselik

„Márai Sándor most megjelent emlékirataiban leírja, hogy felvidéki magyarként Magyarországgal az a baj, hogy Budapest lenézi a határon túli magyarokat. A kérdés, hogy várható-e nagyobb emancipáció a részükről e téren?“

– tette fel a kérdést Jaroslav Daniška.

Nagy András szerint a Magyarországtól való függetlenedés a mostani választási eredményekben is tetten érhető.

Duray Miklós cikkünk bevezetőjében szereplő szavainak egyfajta ellensúlyozására a műsor végén a Fidesz-kormány megnyugtatására hozzátette, hogy látva a jelenlegi magyarországi ellenzéket, soha nem szeretné, ha az kormányra kerülne, „mert az minden téren katasztrófát jelentene.“

Nagy András, a Gorilla aktákból is ismert Penta pénzügyi csoport száz százalékos tulajdonában levő, egykor befolyásos, ma már e téren igencsak visszaszoruló Új Szó online rovatának főszerkesztője hangsúlyozta, hogy ennek épp az ellenkezőjét szeretné.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »