Minden felelősséget Horváth Miklósra hárítottak a Terror Háza munkatársai a Dózsa László-ügyben. Az ügy harmadik tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken ma tanúk kihallgatásával folytatódott és egybehangzóan állították, hogy Horváth Miklós, az intézet 56-os szakértője feladata volt a plakátkampány képeinek validálása. Így ha történt is hiba, azt ő követte el.
A harmadik tárgyalást tartották a Fővárosi Törvényszéken az úgynevezett Dózsa László-ügyben. Mint ismert, az 1956-os forradalom hőseit a 60. évfordulón a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány óriásplakátokkal is népszerűsítette. Erre a képre Dózsa László nevét írták, később azonban Pruck Erika jelezte, valójában apja, Pruck Pál szerepel a képen.
„Három olyan tanú meghallgatásával folytatódott az ügy, akik közül kettőnek a Terror Házában, egynek pedig a Kommunizmust Kutató Intézetben főnöke Schmidt Mária, az alperes közalapítvány kuratóriumi tagja.
Mindhárman egybehangzóan azt állították, hogy Horváth Miklós professzor, 56-os szakértő dolga volt a képek végső ellenőrzése. Elmondásuk szerint miután kirobbant a botrány, Schmitt Mária többször is utasította Horváthot, hogy tisztázza az ügyet” – mondta Bene Lajos, a Fővárosi Törvényszék bírója.
Arra a kérdésre, hogy miből gondolták az elején, hogy Dózsa László van a képen, a tanúk azt válaszolták, hogy Dózsa László többször is beazonosította magát és szakmai körökben ez egyébként sem képezte vita tárgyát. A LIFE magazin viszont Pruck nevével közölte annak idején ugyanezt a képet, és Markó György Lajos történész egyik könyvében lábjegyzetként le is írja, hogy a magazinban így látható. A tárgyaláson ő most azt mondta, hogy egy konferencián szerette volna tisztázni az ügyet Dózsa Lászlóval és később ezt elmesélte Horváthnak is.
„Megláttam Dózsát, és mondtam Miklósnak, hogy megkérdem a Dózsát, ki van a képen. És meg is kérdeztem, és azt mondta, hogy ő van, nyilván, megkérdeztem, hogy miért írtak más nevet ő azt mondta, hogy ezek az újságírók a hasukra ütnek és írnak valamit” – idézte fel Markó György Lajos.
A bíróság kérésére a felperes családi képeket csatolt az ügyhöz Pruck Pálról, bizonyítandó az igazát. A Fővárosi Törvényszék pedig 15 napot adott az alapítványnak arra, hogy tisztázza: fenntartja-e, hogy Dózsa László van a képen. A tanúk által említett Horváth Miklós történész egyébként még a nyáron cáfolta, hogy ő lett volna az 1956-os Emlékév történészszakmai vezetője, szerinte Schmidt Mária és a közalapítvány kuratóriuma csak az erkölcsi felelősséget próbálja áthárítani rá. A tárgyaláson egyébként a bíró hiába kérdezte a tanúkat arról, hogy kit ábrázol az ominózus fénykép – egyértelműen egyikük sem válaszolt.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »