Döntött a főváros a budapesti atlétikai vb sorsáról

Döntött a főváros a budapesti atlétikai vb sorsáról

A fővárosi közgyűlés egyhangúan elfogadta, hogy a fővárosi önkormányzat öt feltétellel támogassa a ferencvárosi atlétikai stadion építését.

Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere hétfőn jelentették be, hogy milyen feltételek mellett hajlandóak támogatni az atlétikai stadion megépítését, vagyis a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezését, ezeket fogadta most el a képviselő-testület.

A főváros feltételei:

  • -a következő 5 évben az Egészséges Budapest Program keretében 50 milliárd forintből fejleszthetik a kerületi önkorkmányzatok az egészségügyi alap- és szakellátást.
  • -a kormány teljesíti azt a megállapodását, amit még Tarlós Istvánnal írtak alá a közösségi közlekedés fejlesztéséről.
  • -Csepelen ne valósuljanak meg élsport-beruházások, az atlétikai stadion megépítésével induljon el a zöldfelületek növelése, valósuljon meg a Csepeli Nagyerdő Program.
  • -az építendő stadion kapcsolatosot valamennyi szerződés, költség legyen nyilvános.
  • -olyan rendezvényközpont kell, ami nem csak sportcélokra, hanem szabadidős és rendezvénycélokra is igénybe vehető.
  • A közgyűlés ülésével egy napon jelent meg a Magyar Közlönyben a kormány határozata, amely szerint elfogadták Csepel és Ferencváros javaslatait az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban. A kormány kötelezte minisztereit ezeknek a javaslatoknak a maradéktalan végrehajtására.

    A közgyűlés tanácskozása előtt mintegy 50-60 fiatal sportoló demonstrált a Városháza előtt. Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke az Indexnek azt mondta, hogy „ez egy jelzésértékű csendes demonstráció az atlétikai világbajnokság, az Atlétikai Centrum és a 70 hektáros zöld beruházás megvalósulása érdekében”.

    Karácsony Gergely a szavazás előtti végszavában a közgyűlésben elmondta: a kormány kifejezte, hogy a stadionépítés ügyében a fővárosi közgyűlés álláspontját veszi irányadónak, és várja azt a lehető legrövidebb időn belül, ezért dönteni kell, de mint fogalmazott, ne nemcsak arról kell dönteni, hogy legyen-e stadion, hanem azt is meg kell említeni, hogy az elmúlt években túl sokat költöttünk élsportra, és keveset egészségügyre. Hangsúlyozta, hogy nem szembe akarnak menni a kormánnyal, hanem kompromisszumra törekednek, és ebben várja a közgyűlés fideszes tagjainak segítségét is.

    Hírdetés

    Borbély Lénárd, Csepel fideszes polgármestere a szavazás utáni sajtótájékoztatón azt mondta: „a mai napon nagyon fontos döntés született a közgyűlésen. Egyhangú döntéssel megszavaztuk, hogy legyen atlétikai világbajnokság 2023-ban+.

    Változott a parkolási rendelet

    Karácsony Gergely főpolgármestersége alatti első rendes ülésén 104 előterjesztésről tárgyal a képviselő-testület, a másik érzékeny téma az atlétikai vb mellett a parkolási rendelet módosítása volt. Mint arról korébban beszámoltunk, a módosította a fővárosi közgyűlés képviselő-testülete a budapesti parkolási rendeletet.

    A 2020. július 1-jétől élő változtatás lényege:

  • a kerületi önkormányzatoknak maguknak, illetve az általuk erre létrehozott saját vállalkozásoknak kell majd végezni a parkolóautomaták üzemeltetését, a díjfizetés ellenőrzését, az ügyfélszolgálatok és egyebek fenntartását.
  • A mobilfizetés nagyarányú elterjedtsége miatt ritkábban telepített parkolási automatára lesz szükség. A jelenlegi szabályok szerint a várakozóhelyektől legalább 75 méteren belül kell elhelyezni automatát. A jövőben ez a távolság 250 méterre nő, azzal a megkötéssel, hogy 75 méteren belül most is el kell helyezni egy információs táblát. A táblák tájékoztatást adnak a legközelebbi parkolójegy-kiadó automata elérhetőségéről, továbbá a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszernek az adott övezetre érvényes kódjáról. A megnövelt távolság miatt a díjfizetés türelmi ideje is 5 percről 10 percre nő.
  • Kezdeményezik a mobilfizetés kényelmi díjának csökkentését a Nemzeti Mobilfizetési Zrt.-nél és a telefonos szolgáltatóknál.
  • Megvizsgálják az autómegosztó cége kedvezményrendszerének kiterjesztését az elektromos autók mellett a benzinüzeműekre is.
  • Elkülönítettek 47 millió forintot a téli krízisidőszakra

    A testület egyhangúlag támogatta a főpolgármester javaslatát, és felkérte, hogy az ellátásban részt vevő intézményekkel és szervezetekkel együttműködésben tegyen hathatós lépéseket az éjjeli menedékhelyek koordinált és intenzív élősködőmentesítése, a férőhelyek akadálymentesítése, aktív lábadozó férőhelyek számának bővítése és az alacsonyküszöbű férőhelyek biztosítása érdekében.

    Hosszasan vitáztak a 16 pontos előterjesztés ötödik pontjáról, amely szerint felmérték volna, hogy a fővárosi önkormányzat fenntartásában működő idősotthonokban télen soron kívül hány férőhelyre tudnának speciális férőhelyeken elhelyezett idős, gondozási szükséglettel rendelkező hajléktalant befogadni. Ezt a pontot végül nem szavazták meg a képviselők.

    Harmincmillió 30 millió forint a patkányirtás ellenőrzésére

    A közgyűlés megszavazta a Nemzeti Népegészségügyi Központtal (NNK) fennálló együttműködési megállapodás meghosszabbítását. A Fővárosi Önkormányzat és a Nemzeti Népegészségügyi Központ 2019. április 30-án „Budapest főváros patkánymentes állapota biztosításának elősegítésére” kötött szerződést, ami 2019. december 31-én lejár, és meg kell hosszabbítani.

    A közgyűlés döntése értelmében az NNK monitoring kockák kihelyezésével jövőre is objektív állapotfelmérést végez, értékeli a szerződéses vállalkozó jelentéseit, javaslatot tesz az irtási tevékenységgel összefüggően ellátott feladatokra, rezisztenciát vizsgál, illetve javaslatot tesz az irtást végző vállalkozó szakmai feladatellátásának teljesítésigazolására.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »