A Fővárosi Törvényszék csupán fejenként százezer forint nem vagyoni kártérítést és kamatait ítélt meg 2015. július 14-én első fokon annak a – dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője és dr. Józsa Edina ügyvéd által képviselt – tíz gárdistának, akiket 2009. július 4-én, a budapesti Erzsébet téri gárdistatüntetésen bántalmazott, fújt le ingerlőgázzal, állított elő és tartott fogva több óráig önkényesen a Bajnai-kormány rendőrsége – áll a Nemzeti Jogvédő Szolgálat közleményében.
Emlékeztettek: ezen a napon a rendőrség 216, a Magyar Gárda feloszlatása ellen és a politikai foglyok szabadon bocsátásáért tüntetőt hurcolt el az Erzsébet térről. Az oszlatásban tizenheten megsérültek. A törvényszék bírája, dr. Palotás Gergely figyelmen kívül hagyta az ezen és hasonló ügyekben született korábbi jogerős ítéleteket, amelyek átlagosan 400-900 ezer forint összegű kártérítésről szóltak, sőt azt a kúriai döntést is, amely az egész Erzsébet téri oszlatást jogellenesnek nyilvánította Kiss Róbert volt gárdakapitány által indított perben.
A bíróság döbbenetes módon csupán a gyülekezési jog és a vélemény-nyilvánítási szabadság sérelmét mondta ki, ugyanakkor a testi épséghez és egészséghez, valamint a személyes szabadsághoz fűződő jogok sérelmét nem, holott a felperes gárdistákat, Kormány Sándor volt budapesti gárdakapitányt és kilenc társát minden jogalap nélkül ingerlőgázzal lefújták, megbilincselték, előállították, és hosszú órákon át fogva tartották.
Jogellenes, de jogszerű?
A mostani verdikt azt az abszurd jogi következtetést tartalmazza, hogy bár a tüntetés feloszlatása jogellenes volt, de minden ezt követő rendőri agresszió: a lefújások, verések, vonszolások, tonfacsapások és előállítások jogszerűek voltak, mivel a jelenlevők engedelmességi kötelességgel tartoztak, így az „intézkedések szükségesek és arányosak voltak.”
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat szerint fontos emlékeztetni arra, hogy a Fővárosi Törvényszék 2013. júliusban ugyanezen ügyben meghozott korábbi első fokú ítéletében megállapította, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság megsértette ezen tíz gárdista személyhez fűződő jogait, az előállítás miatt a személyes szabadságukat, a tüntetésen való részvételük megakadályozásával pedig a gyülekezési jogukat, illetve akiket közvetlenül bántalmaztak, lefújtak, vagy megbilincseltek, azoknál a testi épség sérelmét is.
További részleteket itt olvashat az ügyről.
Almási Lajos videós tudósítása a tárgyalásról Kormány Sándor volt budapesti gárdakapitány és dr. Gaudi-Nagy Tamás nyilatkozataival eredeti dokumentumfelvételekkel
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »