Dankóék mindenkit túllicitáltak az oroszbarátságban – véget ért a moszkvai „kiruccanás“ Tokár Géza2025. 01. 15., sze – 18:41
A szerdai nap folyamán véget ért Andrej Danko SNS-elnök és a társaságában utazó küldöttség oroszországi útja. A politikus minden korábbi látogatótól egyértelműbben állást foglalt Moszkva mellett – és valószínűleg ez is lehetett a célja az úttal.
A Danko vezette küldöttség vasárnap indult útnak és szerdán tért haza. Az SNS elnökének, egyben házelnök-helyettesének társaságában egy kisebb parlamenti delegáció is utazott. A legnagyobb név Danko kollégája, Tibor Gašpar (Smer), valamint egy SNS-es (Adam Lučanský) és három Smeres képviselő (Marián Kéry, Ján Mažgút, Richard Glück).
A rivaldafényt Danko vitte el, aki Facebook- és Telegram-csatornáján is folyamatosan tudósított az útjáról – gyakorlatilag minden tetszett neki, amit csak látott.
Danko szociális médiában kifejtett tevékenységét korábban részletesebben tárgyaltuk – az SNS elnöke közölte, hogy az orosz utánzatok kiváltották a nagy üdítőmárkák termékeit, az élelmiszerek olcsóbbak a szlovák áraknál, ahogy a benzin is. Emellett a színházi élményeiről is posztolt. A produkciójának külön cikket is szenteltünk.
Kapcsolódó cikkünk
Széles választék, az otthoninál kedvezőbb árak, így jellemezte az orosz boltokban tapasztalható viszonyokaz az SNS elnöke, Andrej Danko, aki képviselőtársaival együtt napok óta Moszkvában múlatja az időt.
A nemzetiek elnöke, Andrej Danko moszkvai látogatásának harmadik napján arra is szakított időt, hogy elmenjen bevásárolni. A politikus a kínálat mellett az árakat is értékelte, tapasztalatairól pedig a közösségi oldalán számolt be.
Igaz, hogy a szankciók hatására több cég is kivonult az orosz piacról, de ebben az áruházban megpróbálom bebizonyítani önöknek, hogy itt szinte minden kapható, ami Szlovákiában is. Az emberek úgy élnek Moszkvában, mint mi otthon
– kezdte Danko.
A vaj mindenhol drága
Danko először arra figyelmeztett, hogy bár a kedvelt üdítőket gyártó vállalatok is elhagyták az országot, ezek orosz utánzatai gond nélkül beszerezhetőek. Egy kétliteres üveg 149,9 rubelbe (1,42 euró) kerül, de kedvezményes áron akár már 119 rubelért (1,13 euró) is hozzájuthatnak a vásárlók. A nemzetiek elnökének számításai szerint Szlovákiában ez körülbelül egy euróval kerül többe.
Andrej Danko a pékárura is kitér. A kifli darabja 9,90 rubel (9 cent), a kenyér kilója pedig 42,99 rubelbe (41 cent) kerül. Összehasonlításképpen egy szlovákiai lakos 11 centet fizet a zsemléért, a közönséges kenyér kilogrammja pedig 2,5 euróba kerül.
Szlovákiában hónapok óta egekben a vaj ára, ami a lakosok többségének komoly fejfájást okoz, így Danko ezt az érzékeny kérdést is megnyitotta. Végül azonban kénytelen volt beismerni, hogy Oroszországban sincs kolbászból a kerítés. A vaj átlagára még Moszkvában is 1,30 és 2,80 euró között alakul.
A nemzetiek elnöke a paradicsom és a tejtermékek kedvező árát sem felejtette el megemlíteni, az azonban még ezeknél is fontosabb, hogy sajtból, virsliből és kolbászból olyan választék van Oroszországban, „amilyet itthon sem láttunk”.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Andrej Danko (@andrej_danko_official)
A bevásárlás után Danko egy benzinkút felé vette az irányt, majd arról számolt be, hogy az oroszok 63,4 rubelért, nagyjából 0,60 euróért tankolnak.
Amiről megfeledkezett
Az SNS elnökének bevásárlása Moszkvában nagyjából 9 euróba kerülhetett, idehaza ezen termékek összértéke elérheti a 14 eurót is. Az eredményt azonban némiképp torzítja, hogy Danko véletlenszerűen válogatta össze az élelmiszereket, a szlovák árak estén pedig a statisztikai hivatal legfrissebb becslését érdemes használni. Az azonban egyértelmű, hogy Moszkvában a legtöbb árucikk olcsóbban szerezhető be, Andrej Danko azonban elfelejtette megemlíteni, hogy az orosz fizetések jóval alacsonyabbak, mint a szlovák honoráriumok.
Az orosz minimálbér 200 euró körül mozog, míg Szlovákiában eléri a 816 eurót, de az átlagbér esetében is feltűnő a különbség, mivel Oroszországban 650 euró, idehaza pedig maghaladja az 1 500 eurót.
Látogatás Lavrovnál
Andrej Danko a bolttúra után az orosz külügyminiszternél, Szergej Lavrovnál vendégeskedett, aki általában nemes egyszerűséggel kedves barátjának nevez. A szlovák honatyák és Lavrov a ukrajnai háború mellett az orosz nyersanyagok ügyét is megvitatták, az utóbbi témáról a találkozó másik résztvevője, Tibor Gašpar (Smer) úgy nyilatkozott, Ororszország már nem tartja megbízhatónak a nyugatót, mivel állításuk szerint több megállapodást is megszegtek. Gašpar azt elfelejtette megemlíteni, hogy jelenleg az orosz Gazprom sem teljesíti a Szlovákiával kötött szerződést.
A szlovák politikusok Lavrov mellett az orosz parlament felsőházának elnökével, Valentina Matvijenkóval is találkoztak. Az egyeztetés mély benyomást tett a parlamenti képviselőkre. A smer házelnök-helyettese, Tibor Gašpar az eszmecseréjük után kijelentette, minden nagyobb európai ország vezetőjének meg kellene hallgatnia az orosz Ukrajnával kapcsolatos álláspontját. A smeres politikus szerint enélkül nem teremthető tartós béke.
Mindenki tegyen a legtöbbet Szlovákiáért, és mindenki oda utazzon, ahol kapcsolatai és barátai vannak
– ismerte be Danko, hogy a kelleténél valóban szívélyesebb kapcsolatot ápol az oroszokkal. A nemzetiek elnökének meggyőződése, hogy ez az út hozzájárul a szlovák-orosz kereskedelmi kapcsolatok fejlődéséhez.
Az oroszok a spájzban vannak
Az SNS-gazdasági és kulturális élményeinél érdekesebb azonban, hogy a szlovák delegáció részéről a politikai találkozók során és után olyan kijelentések hangzottak el, melyek korábban még soha. Az előző ritka uniós és európai vonzatú orosz egyeztetéseken (például a magyar féllel vagy európai vezetőkkel folytatott tárgyalásokon) jellemzően az orosz fél közvetítette a saját álláspontját a nyilvánosságnak. Ezúttal azonban nem:
Danko és Gašpar maguktól mondták fel azokat a paneleket, amelyeket Moszkva előszeretettel hangoztat.
Danko nem fogta vissza magát Oroszország dicséretében. A Nemzeti Párt elnöke egy kedd esti videóban például kijelentette, hogy Oroszország fontosabb stratégiai partnere Szlovákiának, mint az Egyesült Államok, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is megvádolta azzal, hogy mások meggazdagítására használja ki a konfliktust.
Tibor Gašpar – a kedd esti egyeztetést követően Szergej Lavrov külügyminiszterrel – szintén maga és önként mondta fel az orosz álláspontot. Eszerint Oroszország nem tartja megbízható partnernek a nyugatot, amellyel valódi, betartható egyezségeket lehetne kötni Ukrajna sorsáról. Az egykori rendőrfőkapitány Ukrajna szemére hányta, hogy rosszul bánt az orosz kisebbséggel és magyarázta, miért döntött Moszkva a katonai akció mellett.
Patyomkin-tárgyalások
A küldöttség amellett, hogy találkozott az orosz külügyminiszterrel, érdemi előrelépéseket nem ért el. Arról már korábban, Dankóék útjától függetlenül is tudni lehetett, hogy Oroszország alternatív útvonalakon szeretné leszállítani a Szlovákia rendelkezésére álló gázt. Az ügy kapcsán egyébként is a parlament két alelnökénél jóval súlyosabb szereplők egyeztettek az előző időszakban – Robert Fico miniszterelnök állítólag Vlagyimir Putyinnal beszélt a téma kapcsán, Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszter pedig még december elején ellátogatott Oroszországba. A szlovák parlamenti delegációnak tehát nem kellett oldania az energiabiztonság terén semmit, legfeljebb meghallgathatták Lavrov álláspontját a kérdésben.
Szintén kevés gyakorlati haszna lehetett a szlovák parlamenti delegáció egyeztetésének Vjacseszlav Vologyinnal az orosz Duma vezetőjével. Parlamenti elnöki és alelnöki szinten gyakorlati, súlyos kérdésekben nem szoktak megállapodások születni.
Az előzetes bejelentések alapján több „miniszteri szintű” egyeztetést tervezett a szlovák delegáció, de ezekről a megbeszélésekről – ha voltak – bővebb híradások nem szivárogtak ki. A látogatás jelentősége így merőben szimbolikus, amit Danko is hangsúlyozott: Szlovákiából érkezett Oroszországba a háború kitörése óta az első parlamenti delegáció. Nem egyének, nem miniszterek, hanem egy egész küldöttség.
A barátság örök
Miközben a szlovák parlamenti csoport Lengyelországot hasonlóképp elkerülve, mint az odaúton, visszaérkezett Szlovákiába, megkezdődött a közeledés következő nagy lépésének előkészítése.
Már decemberben lehetett tudni, hogy Robert Fico májusban különleges meghívottként a győzelem napi ünnepségsorozatra Moszkvába utazik, de az út puszta megerősítésén túl mást nem lehetett tudni a kezdeményezésről. Tibor Gašpar információi alapján ez több lesz, mint egyszerű út: demonstratív látogatás készül, valószínűleg egy nagy létszámú szlovák küldöttséggel.
Fico már túl van egy hasonló látogatáson: tavaly Kínába több miniszter és néhány tucatnyi vállalkozó kísérte el. Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök biztosan csatlakozik hozzá, de továbbra is – egyelőre – Fico az egyetlen uniós kormányfő, aki ott lesz az ünnepségsorozaton.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »