A magyar férfi párbajtőr-válogatott szövetségi vezetőedzője szerint nagyon jót tett a sportágnak, hogy a csapat is bekerült a Magyar Kupa keretrendszerébe, mert így a feltörekvő tehetségek is meg tudják csillogtatni a tudásukat, emellett rengeteget tanulhatnak is a rutinosabbaktól.
Az új olimpiai ciklusban is halmozzák a sikereket a magyar párbajtőrvívók. Legutóbb Marokkóban Muhari Eszter és Siklósi Gergely mellett a férfi csapat is Világkupa-aranyérmet szerzett. A fiatal Keszthelyi Zsombor is többször remekelt az elmúlt fél évben a csapatversenyben.
„Nagyon jó szellemiségű, sikerre éhes válogatott keretünk van, és az olimpia után a fiataloknak volt lehetőségük megmutatni magukat, az erejüket csapatban is, ők vitték tovább a zászlót” – mondta az InfoRádióban Dancsházy-Nagy Tamás, a férfi szakág szövetségi vezetőedzője. Megjegyezte, Koch Máté és Andrásfi Tibor mellett Siklósi Gergely csatlakozása is kellett a szép szériához, de úgy véli, a frissességet és a lendületet a fiatalok adták meg az elmúlt időszakban.
Az újonc Keszthelyi Zsombor sikereivel kapcsolatban a vezetőedző elmondta, nagyon jó, hogy a Magyar Kupában az egyéni mellé bevezették a csapatküzdelmeket is, ezáltal
a versenyzők nagyon sokat tanulhatnak a csapatos megmérettetés taktikai és technikai részéről is, így remekül kamatoztathatják megszerzett tudásukat a fiatalok.
Dancsházy-Nagy Tamás úgy jellemezte a fiatal Keszthelyi Zsombort, hogy jó a hozzáállása, igazi csapatember, nagy szíve van, így kapott egy „leheletnyi belépési esélyt” a többiekhez képest. Azt azonban hozzátette, folyamatosan „dúl a küzdelem” az ifjabbak között, hogy odaférkőzzenek a három tapasztaltabb válogatott vívó mellé.
A szakvezető úgy érzi, edzői szempontból teljesen más kihívást jelent az idősebbek és a fiatalabbak edzése. Siklósi Gergely például sokkal rutinosabb versenyző, akinek bizonyos szempontból már el lehet engedni a kezét, önállóan hoz meg döntéseket, ugyanakkor ott kell lenni mellette, terelni kell a pályafutását. Hozzátette, ez egy magasabb szint, ahol komolyabb döntéseket kell előkészíteni és meghozni.
A fiatalabb Keszthelyi Zsombor esetén viszont még napi szintű munkát igényel az edzőség, szinte folyamatosan szükség van rá, hogy kísérje az útján – mondta Dancsházy-Nagy Tamás. Ezt azzal indokolta, hogy a kezdeti időszak az élete más területeit is érinti. Időt kell szakítani a programtervezés, az iskola, a magánélet és a sport összehangolására, a fizikai edzésekre, a gyógytornára, mentáltréningre és minden más koordinálására is. A vezetőedző megjegyezte, Siklósi Gergely mindezt a munkát már önállóan végzi.
A szakember szerint ez a versenyző–edző kapcsolat kicsit olyan, mint a szülő–gyermek kapcsolat egy idősebb és egy fiatalabb gyerekkel.
Az edző úgy látja, Siklósi Gergely igyekszik mentorálni Keszthelyi Zsombort. A két vívó baráti viszonyban van, úgyhogy mind emberileg, mind szakmailag tud neki újat mutatni, tudja segíteni az általa már kitaposott ösvényen. Nyilván nem tudja úgy fogni a kezét, mint egy edző, hiszen egyben vetélytársak is, de van olyan jó a kapcsolatuk, hogy Siklósi el tudja látni tanácsokkal Keszthelyit, ő pedig el tudja dönteni, hogy megfogadja-e ezeket – jegyezte meg Dancsházy-Nagy Tamás.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »