A 2-es típusú cukorbetegség egyik jellemző tünete lehet a fokozott fáradtság, mely igencsak rá tudja nyomni a bélyegét a mindennapokra, ráadásul az ember ilyenkor szívesebben nyúl rágcsálnivalókhoz, édességekhez.
De vajon mit tehet a cukorbeteg akkor, ha állandó kimerültség kínozza?
Ennek a betegségnek az egyik fő tünete a fáradtság, mert a szervezet üzemanyagát, az energiát a glükóz szolgáltatja. Hogy a glükóz a sejtekbe kerülhessen, inzulinra van szükség. Ám ha a sejtek érzéketlenné válnak rá (IR – inzulinrezisztencia), vagy ha nem termelődik belőle elegendő mennyiség, úgy a szervezet nem tud kellő mennyiségű energiához jutni. IR esetén, ha valaki gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt, hirtelen megnő az inzulin szintje, amelynek következtében a glükóz mennyisége lecsökken, ami szintén fáradtságot okoz.
A cukorbetegséggel járó magasabb vércukorszint miatt a vér „sűrűbbé” válik, s a vérkeringés lelassul.
Emiatt pedig a sejtek, szövetek nem képesek elegendő oxigénhez és tápanyaghoz jutni, így fáradttá, kimerülté válik a beteg. Ennek az ellenkezője, vagyis a túl alacsony vércukorszint is okozhatja a problémát, ugyanis ha kevés a glükóz, „üzemanyag” híján a sejtek nem képesek megfelelően ellátni a feladatukat.
A magas vércukorszint gyulladást is okozhat a véredényekben, és a monocitáknak nevezett immunsejtek az agyba is kerülnek, ez pedig fáradtságot okoz. Látható tehát, hogy mind a cukorbetegség, mind az IR okozhat fáradtságot, és ezt bizony az érintetteknek orvosolniuk kell.
(napidoktor)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »