Csütörtökön áll bíróság elé Jack Douglas Teixeira, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Nemzeti Gárda hírszerző egységének munkatársaként bizalmas iratokat szivárogtatott ki.
A Nemzeti Gárda 21 éves, Dightonban élő katonáját, április 14-én, az Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) állig felfegyverzett ügynökei vették őrizetbe, páncélos taktikai járművek támogatásával. Teixeiránál nem volt fegyver az őrizetbe vétel során, ám lakásán találtak fegyvereket. Jelenlegi ismereteink szerint Teixeira a számítógépes játékok kedvelői körében népszerű Discord platform egyik privát csetszobájában minősített katonai dokumentumok fotóit tette közzé, egy másik fórumbelivel készített interjú szerint azt követően, hogy valaki kétségbe vonta, valóban hozzáfér-e ezekhez a dokumentumokhoz.
Őrizetbe vételét követően A Bostoni Kerületi Bíróságra vitték, mely a letartóztatásáról volt hivatott dönteni. De ügyvédei időt kértek a periratok áttanulmányozására, melynek a bíróság helyt adott.
A Boston Globe azt írja: A bírósági jegyzőkönyvek szerint a letartóztatási tárgyalást csütörtökre tűzték ki David H. Hennessey bíró előtt a Worcesteri Szövetségi Bíróságon. Teixeira ellen jelenleg két vád van: a honvédelmi információk jogosulatlan megőrzése és továbbítása, valamint a bírósági jegyzőkönyvek szerint minősített dokumentumok vagy anyagok jogosulatlan eltávolítása és megőrzése.
Az ügyészek azt állítják, hogy Teixeira olyan dokumentumokat szivárogtatott ki, amelyek szigorúan titkos információkat tartalmaztak az ukrajnai háborúról, csapatmozgásokról és más kényes információkat, és ezek kiszivárogtatása
kivételesen súlyos károkat okozhat az Egyesült Államok nemzetbiztonságában”.
A nyomozás keretében azt is vizsgálják, Teixeira miért kapott hozzáférést az ukrajnai háborúval kapcsolatos dokumentumokhoz és a külföldi vezetőkről szóló amerikai értékelésekhez. Hogy mi lesz a sorsa, azt egyelőre nem tudni, de az ügynek az első vesztese már biztosan ismert. Teixeira a Légi Nemzeti Gárda Cape Cod-i bázisán szolgált, ettől az egységtől a hírszerzési jogosultságokat megvonták.
A fiatalember 2019 szeptemberében vonult be. 2021 óta férhetett hozzá szigorúan titkos minősítéssel rendelkező dokumentumokhoz. Az emelt szintű biztonsági felhatalmazás elfogadásával életre szóló, kötelező érvényű titoktartási vállalást kellett tennie.
A történtek természetesen az egész hírszerzői közösséget élénken foglalkoztatják, valamint az amerikai sajtó teljes spektrumát. Az ügy ugyanis az információk napvilágra kerülése által feltételezetten okozott katonai és diplomáciai károkon túlmenően számos egyéb lehetséges kérdésirányt felvet, amelyre a szakmának és a politikusoknak válaszolni kell.
A New York Times mihamarabbi szembenézést sürget.
Van kiút ebből a nehéz helyzetből, de ez alapvető és költséges változtatásokkal jár. Ennek az erőfeszítésnek az első lépése megköveteli, hogy beismerjük, hogy nem fektetünk be a megfelelő módon a szivárgások megelőzésére”
– áll a lap véleménycikkében. A lap felhívja a figyelmet: milliárdokat költenek Kína és Oroszország kémkedésének elhárítására, de a bennfentesekre sokkal kevesebb pénz és figyelem irányult.
Az elmúlt évtized legsúlyosabb dokumentumkompromisszumát olyan engedélyezett hozzáféréssel rendelkező alkalmazottak okozták, mint Chelsea Manning, Edward Snowden, Reality Winner és úgy tűnik, Jack Teixeira”
– figyelmeztet lap, külön megjegyezve, hogy a Z generáció tagjaival, akik az online játékok megszállottjai, komoly problémák lehetnek.
A Washington Post vendégszerzője, Glenn Fine, a Brookings Institution munkatársa, az Igazságügyi Minisztérium korábbi főfelügyelője és a Védelmi Minisztérium megbízott főfelügyelője a szövetségi kormány belső biztonsági gyakorlatának alapos felülvizsgálatár és reformját sürgeti.
A titkos dokumentumok pusztító kiszivárogtatása, amelyet állítólag Jack Teixeira, a Légi Nemzeti Gárda tagja tett, egy sor nyugtalanító kérdést vet fel: Hogyan juthatott egy 21 éves fiatalember látszólag korlátlanul hozzá ennyi szigorúan titkos információhoz? Alapos háttérvizsgálaton esett át? Kellett-e tudnia mindezt az információt? Figyelte-e valaki, hogy nem megfelelő módon fér-e hozzá, tölt-e le vagy nyomtat-e ki dokumentumokat? Hogyan tudott annyi dokumentumot elvinni egy titkos intézményből anélkül, hogy gyanút keltett volna?”
– teszi fel a Teixeira felettesei számára nyilván húsba vágó kérdéseket a lap. Fine felidézi Robert Hanssen esetét. A korábbi FBI ügynök két évtizeden át kémkedett a Szovjetunió, illetve Oroszország javára.
A jelenleg 79 éves férfi, hogy elkerülje a halálbüntetést, beismerte bűnösségét, 15-szörös életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, a szabadon bocsátás lehetősége nélkül. Fine részese volt a maga idején nagy vihart kavart ügy kivizsgálásának.
Felidézi, amikor azt vizsgálták, hogyan fordulhatott elő, hogy nem keltett feltűnést senkinek az FBI központjában kémkedő férfi, kritikus rendszerhibák sorozatára derült fény.
A munkatársak iránti „bizalom nem hatékony belső biztonsági stratégia” – figyelmeztet a szakértő.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »