Szlovákiában január közepe óta folyamatosan csökken az aktív fertőzöttek száma. Ha a tendencia folytatódik, hamarosan papíron elfogynak a betegek, miközben példátlanul súlyos a járványhelyzet. Hogy lehet ez?
Sokaknak juthat eszébe a Churchillnek tulajdonított mondás: „csak annak a statisztikának hiszek, amit magam hamisítok”.
A szlovák járványügyi statisztikát senki sem hamisítja meg, de az adatközlés súlyos ellentmondásai miatt, a nemzetközi kimutatásban is szereplő számok messze nem a valóságot tükrözik.
Január közepe óta egyre több a gyógyult, és egyidejűleg egyre csökken a jelenleg koronavírus-fertőzöttként számon tartottak száma. Ők az ún. aktív betegek – számuk jelenleg a hivatalos statisztika alapján 11 866. Hogyan lehetséges az, hogy miközben Szlovákiában valósággal tombol a járvány, hiszen rekordon van a kórházi ápolásra szoruló koronavírusos betegek száma, s naponta átlagosan száz áldozatot mutat ki a statisztika, az aktuálisan fertőzöttként nyilvántartottak száma néhány hét alatt hatvanezerről tizenkétezer alá csökkent?
A magyarázatnak a hnonline járt utána:
az ellentmondás abban rejlik, hogy míg a gyógyultként nyilvántartottak között azokat is feltüntetik, akiknél a fertőzést antigénes teszteléssel mutatták ki, addig aktív betegként csak a PCR-teszttel kiszűrt fertőzötteket tüntetik fel.
Emiatt a következő hetekben könnyen előfordulhat, hogy elfogynak az aktív betegek, de a gyógyultak száma tovább emelkedik, vagyis tulajdonképpen negatív számokat fognak feltüntetni, ha az aktuális fertőzötteket számolják össze. Ebben Szlovákia biztosan világelső lesz, s nem azért mert annyira sikeres lenne az Igor Matovič által már többször ledobott tesztelési atombomba. Éppen ellenkezőleg, hiszen
az antigénes tömegtesztelés eredményeinek következetlen feldolgozása miatt tanúskodnak alternatív valóságról a szlovák statisztika adatai.
A HN által megkérdezett Richard Kollár matematikus szerint
a hibát már nem lehet helyrehozni, hiszen a statisztikát utólag már nem lehet kiigazítani.
A matematikus arra emlékeztet, hogy vannak olyanok, akiknek a fertőzöttségét gyorstesztekkel azonosították, de utólag ezt visszaigazolták laboratóriumi vizsgálattal is. Ebben azonban a járványügy nem volt következetes, így sok esetben a pozitív antigéntesztet nem követte PCR-vizsgálat.
Kollár szerint utólag ez a folyamat már követhetetlen és visszafordíthatatlan.
A neves szakember egyetlen megoldást lát arra, hogy a szlovák adatközlés feloldhatatlan ellentmondásba keveredjen, szerinte a jövőben el kell tekinteni a gyógyultak számának közzétételétől.
Ugyanezt megtette már Spanyolország, Hollandia és Nagy-Britannia is.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »