Csak a fővárosi egyetemi kórházban havonta félezer műtét maradhat el az orvosok felmondása miatt

Csak a fővárosi egyetemi kórházban havonta félezer műtét maradhat el az orvosok felmondása miatt

Miután a szlovák kormány képtelen volt dűlőre jutni a fizetésemelést és nagyobb megbecsülést követelő orvosszakszervezetekkel, országszerte több száz szakember adta be felmondását. 

A pozsonyi egyetemi kórházban például az orvosok harmada adta be a felmondását. Igen aggasztó módon az intézmény altatóorvosainak fele is felmondott, így az ország legnagyobb kórháza tulajdonképpen a működésképtelenség szélére sodródott. 

A DenníkN úgy tudja, a tömegesen felmondott orvosok egy jelentős része a Penta átadás előtt álló pozsonyi magánkórházába igazolt át. 

Alexander Mayer, az egyetemi kórház vezetője elmondta, a felmondások előtt összesen mintegy 1500 orvos dolgozott az intézményben, közülük 508 adta be a felmondását. Különösen az intenzívosztályt, a belgyógyászatot, az újszülöttosztályt, az ideggyógyászati és a radiológiai osztályt érintette érzékenyen a lépés.

A belgyógyászat 134 orvosa közül 62-en fejezték be pályafutásukat az egyetemi kórházban.

December elején jön a krach?

Az orvosok felmondási ideje november végén jár le, decembertől tehát mintegy 35 százalékkal kevesebb orvossal kell a pozsonyi egyetemi kórháznak biztosítania ugyanazt az ellátást. Az intézményvezető szerint az akut esetek ellátásának biztosítása prioritást élvez, felmondások ide vagy oda.

Hírdetés

Az viszont már biztos, ha az orvosok harmada valóban távozik a kórházból, az előre eltervezett műtétek egy részét el kell majd halasztani.

Mayer szerint a kórházbezárás elkerülhető, de lesznek osztályok, amelyeket össze kell majd vonni. Mivel csak december első három hetére vannak betervezve műtétek, a karácsonyi időszakban csak akut eseteket látnak majd el, a várhatóan elhalasztásra kerülő műtétek száma nem annyira magas.

Úgy tudni, mintegy 4-500 beavatkozást érinthet az orvosok felmondása.

Az igazgató elmondta, orvosként támogatja kollégái lépését, ha nem ő lenne az intézményvezető, ő is beadta volna a felmondását. Igazgatóként azonban nem teheti meg, hogy magára hagyja az intézményt – fűzte hozzá.

Egészen megdöbbentő adat, de nagyon is elképzelhető, hogy a távozó orvosok számára a kórház kénytelen lesz kifizetni megmaradt szabadságait. Ez Mayer szerint mintegy 1,8 millió eurójába kerülhet majd a kórháznak, de hogy miből fizetik ki, nem tudja. állami segítség nélkül nem fog menni – állítja az igazgató.

A Penta-kórház halászik

Mayer azt is elmondta a portálnak, hogy a hamarosan átadásra kerülő Bory kórházkomplexum már több kollégáját megkereste. Orvosokat és nővéreket is megpróbálnak átcsábítani a magánkézben lévő kórházba, de azt nem tudja, hány emberről lehet szó.

Mayer kezdeményezett már egyeztetést a Bory képviselőivel, de egyelőre nem sikerült dűlőre jutniuk. Azt is kérte a szaktárcától, egyszeri pénzjutalommal próbálják meg maradásra bírni a kórház orvosait, de az ügyben még nem született döntés. Mayer azt szeretné, ha egy öt évre szóló szerződés aláírásáért jutalmat kapnának az alkalmazottak, egy nővér például húszezer eurót.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »