Colloquium Clementinum III címmel nemzetközi patrisztikus konferenciát rendeztek a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán április 20. és 22. között. A háromnapos tudományos tanácskozás témája Alexandriai Kelemen Paidagogosz című művének kutatása volt.
Az eseményt Gyurkovics Miklós tudományos rektorhelyettes ünnepi beszéde nyitotta meg április 20-án, csütörtökön. A tanácskozást az alamóci Palacký Egyetem Szent Cirill és Metód Hittudományi Karával szoros együttműködésben szervezték meg – ismertette a rektorhelyettes, kiemelve Veronika Černušková professzor szerepét az előkészületekben.
A közös munka eredményeként a Colloquium Clementinum konferenciasorozat mára az Alexandriai Szent Kelemen munkásságával kapcsolatos kutatások vezető nemzetközi fórumának számít. Az idei konferencián tíz ország tizenöt egyetemének huszonegy kutatója vett részt.
Rafał Zarzeczny SJ, a Szent Atanáz Főiskola a Pápai Keleti Intézettel való kapcsolattartásának delegátusa méltatta a konferenciasorozat eredményeként kialakult szoros nemzetközi együttműködést, amely mára kontinenseket fog át, Argentínától Ausztráliáig, Olaszországtól Dániáig kötve össze kiemelkedő kutatókat. Rámutatott arra, hogy a múlt kutatásának kettős feladata a már megszerzett tudás gyarapítása, valamint annak megmutatása, hogy a vizsgált kérdéskörök miért relevánsak a mindenkori kutatók kora számára. Mindez komoly erkölcsi tartást is követel a kutatóktól, akiknek harag és részrehajlás nélkül kell tanulmányozniuk a múlt világát, a lehető legteljesebb tényszerűségre törekedve.
A konferencián bemutatott kutatási eredményeket nemzetközi tudományos fórumokon és a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola idegen nyelvű tudományos folyóiratában, az Eastern Theological Journalban publikálták.
Szöveg: Szegvári Zoltán
Forrás: Hajdúdorogi Főegyházmegye; Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola
Fotó: Vándor Ilka/Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »