Cenzúra: botrányosra sikeredett a fotókiállítás

Cenzúra: botrányosra sikeredett a fotókiállítás

Botrányosra sikerült az Anne Frank életét bemutató fotókiállítás sibeniki állomása. Az utazó tárlatot iskolákban állították ki a horvátországi városban, ám az egyik igazgatója cenzúrázta a tárlatot. Ezt azzal indokolta, hogy bizonyos fotók sértik a horvát történelmet, mert csak az usztasák által elkövetett bűnöket mutatják be, a partizánokét nem. A cenzúrára válaszul az egyik horvát hetilap óriásplakátokon szórta tele a várost a kifogásolt fotókkal.

Utazó kiállítás Anne Frankról Horvátországban. A fotókat már több mint 20 iskolában láthatták a diákok. A szakértők szerint a tárlatot viszonylag jól fogadták abban az országban, ami a második világháború alatt egy náci bábkormány irányítása alatt állt. A botrány azonban nem maradt el: Sibenikben az egyik iskolában az iskolaigazgató hat olyan kiállítási panelt is lebontatott, ami Horvátország második világháborús kormányáról, az usztasákról szólt.

„Sibenikben egy félreértés volt. Sibenik volt a 24. helyszín, ahová a kiállítást vittük Horvátországban, és mindig, amikor elmegyünk valahova, elmondjuk az intézményeknek, hogy a kiállítás két részből áll: egy általános európai részből és a helyi panelekből, amik a horvát történelemről szólnak. Valamiért az iskolaigazgató nem vette tudomásul, hogy lesz helyi része is a kiállításnak. Tehát az ő felfogása szerint mi egy nem kapcsolódó részt tettünk az Anne Frank-kiállításba, és politikai kérdést csináltunk belőle. Mindemellett ő úgy vélte, hogy mi a partizánokat a tökéletes idealizált hősökként mutattuk be, akik semmi rosszat nem tettek, miközben az usztasákat pedig bűnözőknek és gyilkosoknak” – magyarázta Trvtko Pater, a kiállítás koordinátora.

Hírdetés

Decemberben a jasenovaci haláltáborban az 1991–95-ös honvédő háború veteránjai helyeztek el egy emléktáblát 11 elesett társukra emlékezve. A táblán az usztasák által is használt, de már a XIX. században megjelent „A hazáért! Készen!” felirat is szerepel. Civil szervezetek akkor azt nehezményezték, hogy abban az emlékközpontban állíthatták fel a veteránok emléktáblájukat, ahol több mint 83 ezer szerb, zsidó, cigány és antifasiszta horvát áldozat neve szerepel. A horvát miniszterelnök, Andrej Plenkovic akkor kényes ügynek nevezte az emléktábla állítást.

„Szóval van ez a tragikomikus helyzet, amiben a horvát miniszterelnök – aki egyébként egy karrierdiplomata, aki nagyon megválogatja, hogy mit mond – reagált arra, ami Jasenovacban történt. Ez volt az usztasa-köszöntést is tartalmazó emléktábla esete, és azt mondja, hogy ez egy kényes ügy. Ez minden, csak nem kényes ügy. Kényes ügynek nevezni valamit, ami mészárlásról szól, nem igazán helyes. De rávilágít arra, hogy néhány kifejezést rosszul használunk ezekben a helyzetekben. Nincs egyetlen ember sem a közéletünkben, aki reagálni tudna ezeknek a radikális szavaknak a használatára az ilyen szélsőségesen gonosz helyzetekben. És ez része a problémának a közszféránkban” – fejtette ki Zarko Puhovski professzor.

Az Anne Frank-kiállítás hat paneljét a frissen nyitott sibeniki antifasiszta múzeumban is kiállították, a tárlat többi részét pedig városszerte óriásplakátokra helyezte az egyik horvát hetilap az iskolaigazgató akciója ellen demonstrálva.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »