Német búvárok megtalálták a Balti-tenger mélyén a második világháborús Enigma gépet, mely vélhetően valamelyik náci tengeralattjáróról származik.
Az értékes gépet a Környezetvédelmi Alap (WWF) hajójának tengerészei fedezték fel, amikor a partmenti vizekben az eldobott halászhálókat térképezték fel, mely komolyan veszélyezteti a tenger élővilágát.
“Az egyik búvárkolléga feljött a felszínre, és mondja: egy háló van ott, és benne egy régi írógép“
– mesélte Florian Huber tengerbiológus, aki részt vett a WWF hajójának novemberi útján a Schlei öbölben, a Jylland-félsziget délkeleti csücskében. Hujel azonnal tudta, hogy nem írógépről, hanem egy titkosító berendezésről lehet szó.
“Elvégre ki dobna ki egy írógépet a nyílt tengeren?”
Két héttel később Kielből búvárszakemberek tértek vissza a helyszínre, hogy a gépet kiemeljék. A fedélzeten azonnal tudták, hogy az Enigmát találták meg.
„Tudtuk, hogy ilyesmire az életben egyszer adódik lehetőség“
– írta le az örömét Huber.
A náci hadsereg a második világháborúban katonai üzeneteik titkosítására használta az Enigmát. Az Enigma külsőre egy elektromechanikus írógépre hasonlított, de eltérően az írógépektől a billentyűkön nem volt sem szám, sem semmilyen más jelzés – ma azt mondanánk, hogy karakter –, csakis betűk. A mozgó alkatrészeket elektromosság hajtotta, amelyet egy 4,5 V-os telep szolgáltatott, de az Enigmát természetesen a táphálózathoz is csatlakoztatni lehetett. A betűkkel jelzett billentyűk megnyomása után az elektromosság egy kapcsolótáblán, több forgótárcsán és reflektortárcsán keresztül haladt át, majd ismét a forgótárcsákon át eljutott egy bizonyos kijelző lámpához, amely kivilágított egy – immár a kódolt információnak megfelelő – betűt.
A kódolás összetett rendszerét végül a brit hírszerzés törte fel, mely Alan Turing matematikus vezetésével külön csapatot hozott létre. A szövetségesek így a háború végén ki tudták használni, hogy a náciknak nem volt tudomásuk arról, hogy az Enigmát megfejtették.
Hogy ismerték a németek üzenetváltásait, nagy segítséget jelentett az Atlanti-óceánért vívott harcokban, és a normandiai partraszállásnál is.
Az Enigma feltöréséről 2014-ben film is készült Benedict Cumberbatch főszereplésével, mely Oscar-díjat kapott.
A rendkívül értékes titkosító berendezés a németországi Gottorf várának archeológiai gyűjteményébe kerül. A tudósok biztosak abban, hogy az Enigma valamelyik tengeralattjáróról származik, melyet a második világháború végén a németek a Schlei-öbölben elsüllyesztettek.
A szivárvány (Regenbogen) hadművelet keretében a személyzet parancsba kapta a tengeri flotta elsüllyesztését, még mielőtt Németország kapitulált volna. Így több tucat hajó és tengeralattjáró került a Balti tenger mélyére
ČTK/Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »