Lakók és városvezetők ünnepélyes körülmények között vettek búcsút szombaton a Párizshoz közeli Ivry-sur-Seine település Jurij Gagarinról elnevezett lakótelepétől, a Francia Kommunista Párt egykori nemzetközi kirakatától, amelyet e hónapban teljesen lebontanak és egy ökolakóparkot építenek a helyére.
A szovjet űrhajós, az első ember a világűrben, személyesen avatta fel 1963-ban az egyik legemblematikusabb francia elővárosi lakótelepet. A T-alakú, 13 emeletes épületegyüttes a francia munkásvilág és a 1960-as évek modern komfortjának jelképe lett.
A Good Bye Gagarin! című búcsúnap ünnepi beszédekkel és zenével kísért piknikkel telt, este pedig az 1960-as évekre emlékeztető utcabált rendeztek a telepen. A lebontás hírének bejelentése óta csaknem 380 család költözött el a lakótelepről, amelynek helyén a tervek szerint 1400 új lakás épül fel egy új lakóparkban.
A lakótelep lebontása – ellentétben más régi francia lakótelepekkel – nem robbantással történik, hanem egy 16 hónapra tervezett átépítés keretében.
„Nehéz volt a döntés, de a lakókkal való egyeztetés előzte meg” – mondta a francia hírügynökségnek Romain Marchand, a Párizs délkeleti határán elterülő 60 ezer lakosú Ivry-sur-Seine alpolgármestere.
A település száz éve a kommunista szavazók egyik legfőbb bázisának számít, „a Gagarin-lakótelep a párt nemzetközi kirakata volt” – mondta Emmanuel Bellanger, a francia külvárosok történetének szakértője.
A Francia Kommunista Párt a lakótelepen keresztül mutatta meg a világnak, hogy mire képes helyi szinten azért, hogy azt nemzetközi szinten is megvalósíthassa. Ezért is hívták meg a szakértő szerint a nagy visszhangot kapott avatásra magát Jurij Gagarint.
„A fürdőszoba, a konyha, a lift. Ezek új dolgok voltak nekünk. Soha nem volt korábban ilyen komfortunk” – idézte az AFP Jacqueline Spirót, aki szüleivel együtt a lakótelep lakóinak első nemzedékéhez tartozott, amikor még családias hangulat uralkodott a környéken.
„Igazi élet volt a telepen. Mindenki ismert mindenkit, átjártunk egymáshoz, olyanunk voltunk, mint egy nagy család” – idézett a hírügynökség egy másik lakót, akinek a lebontás a „világvégét” jelenti.
Az 1970-es évektől kezdve a Párizs környéki ipartelepek bezárásával és a munkanélküliség megjelenésével egyre több lett a lakótelepeken a közbiztonsági probléma, néhány évvel később pedig más elővárosi lakótelepekhez hasonlóan a Gagarin is a hátrányos helyzetűek környékévé vált, ahol a lecsúszás veszélye fenyegette a lakókat.
A városvezetés szerint az utóbbi években teljesen megszűnt a lakótelep vonzereje, az emberek már nem akartak odaköltözni.
A Gagarin lakótelep helyén épülő ökolakóparkba a városvezetés inkább a középosztályhoz tartozó családokat kíván elhelyezni, de a lakások harmada szociális bérlemény lesz szerény bérleti díjjal, ami tényleges vonzerőt jelenthet Párizs környékén, ahol folyamatosan nőnek az ingatlanárak és a lakbérek.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »