A tengerre épít luxusnegyedet Monaco.
Óriásprojekt keretében növeli tengerpartját Monaco, hogy bővítse a túlzsúfolt városállam telített ingatlanpiacát, és újabb szupergazdagokat csábítson az országba.
Nem a megszokott látvány fogadja a Monacóba látogató turistákat egy héttel a Forma–1-es futam előtt. A várost daruk és építési állványok, a tengert kotrógépek lepték el. A miniállam 2016 óta több tonna homokkal töltötte fel a sekély vizű kikötői szakaszt, hogy helyet teremtsen egy part menti luxuslakónegyednek. Európa egyik legnagyobb építőipari beruházására 2,4 milliárd dollárt költenek – írja a Bloomberg híre alapján a Világgazdaság.
Az új városrészben százhúsz luxuslakás és tíz villa épül, de tengerparti korzó és egy Portofino-hangulatú kikötő is lesz majd az építészeti Oscar-díjnak számító Pritzker-díjas Renzo Piano tervei alapján készülő projektben. A veterán olasz építész nevéhez fűződik a párizsi Pompidou központ és a londoni Üvegszilánk felhőkarcoló is.
A grandiózus építőipari beruházással igyekeznek enyhíteni az adóparadicsom lakáshiányát, amely egyébként hozzájárult ahhoz, hogy ma világviszonylatban Monacóban a legdrágábbak a lakóingatlanok.
Így azonban csak egyetlen lehetősége marad: a tenger felé terjeszkedni.
Jean-Luc Nguyen, a projekt kormány által kinevezett vezetője szerint Portier Cove megépítésének célja, hogy csúcsminőségű luxuslakásokat biztosítson a letelepedni vágyó vagyonosoknak. Monaco városképe egyébként esztétikailag a hetvenes években ragadt, a modernebb ingatlanok segíthetnek a világ második legkisebb országába csalogatni a milliárdosokat. Az adóparadicsom előnyeit kereső vállalatok és betelepülő gazdagok ugyanis nagyban hozzájárulnak a helyi gazdaság teljesítményéhez.
Az új negyed legkorszerűbb szolgáltatásokkal felszerelt, mintegy 1500 négyzetméteres villáival valóban a legtehetősebbeket célozzák.
A beruházásnál kiemelt szempont a fenntarthatóság is, Monaco ugyanis 2050-re a teljes karbonsemlegességet tűzte ki célul. Az egész negyedet gyalogosbarátra tervezték, és elektromos bicikliállomásokat állítanak fel. Esővíz-újrahasznosító rendszer is lesz az új városrészben, a lakónegyed energiaellátását pedig 40 százalékban megújuló energiával, hőszivattyúkkal és napelemekkel biztosítják majd.
Az új negyed a tervek szerint 4,1 milliárd dollár bevételt hozhat a miniállamnak.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »