A szlovák és magyar megállapodásnak Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter szerint figyelembe kell vennie a Duna jelenlegi helyzetét. Néhány héten belül Szlovákia asztalán lehet a végleges javaslat a magyarokkal való megállapodásra, amely lezárná a Bős–Nagymaros Vízerőműrendszer építése kapcsán kialakult, harminc éve húzódó vitát – közölte Tomáš Taraba a TASR-nek adott interjúban.
A miniszter szerint a végleges megállapodásnak mindkét fél számára a lehető legjobb megoldást kell kínálnia. Ezt követően a javaslatot szélesebb politikai körben is bemutatják, és közösen döntenek arról, hogy elfogadják-e. Amennyiben nem sikerülne megállapodni, a Hágai Nemzetközi Bíróság kezdené újra tárgyalni az ügyet.
„Ha most nem jutunk egyezségre, akkor nem hiszem, hogy valaha is sikerülne. A vita még nem zárult le, és akkor ismét Hágának kell döntenie. Nem gondolom, hogy jó megoldás lenne, ha a Duna ügyeiben nemzetközi bíróság döntene a magyarok és köztünk.”
– hangsúlyozta Taraba. A miniszter szerint a megállapodásnak a Duna jelenlegi valóságát kell tükröznie. „Ez stratégiai érdekünk, hogy mi és a magyarok végre lezárjuk ezt a kérdést” – mondta.
Taraba ugyanakkor kijelentette, hogy a Dunán építendő új gátak kérdése nem része a vízerőműről szóló tárgyalásoknak. Ez egy régi ügy, amelyet szakértői szinten már az ő hivatalba lépése előtt megoldottak, és nem kerül bele semmilyen megállapodásba. „Ez az egész téma az ellenzék által kitalált történet.” – jegyezte meg.
A Bős–Nagymaros Vízerőműrendszer megépítéséről és működtetéséről szóló államközi szerződést 1977-ben írták alá Budapesten a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság miniszterelnökei. Magyarország 1989-ben kilépett a projektből, ekkorra a szlovák oldalon a munkálatok jelentős része már befejeződött.
A Hágai Nemzetközi Bíróság 1997-ben ítéletet hozott a Szlovákia és Magyarország közötti vitában, és megerősítette az 1977-es szerződés érvényességét, valamint Szlovákia jogutódlását a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság után. A bíróság indokoltnak találta a Dunacsúni (Čunovo) létesítmény megépítését.
A bíróság döntése szerint mindkét félnek újra kell vizsgálnia a Bősi erőmű működésének környezeti hatásait a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem összhangja érdekében. Különösen a Duna régi medrébe és a két parton található mellékágakba kerülő víz mennyiségére vonatkozóan kell kielégítő megoldást találniuk.
Hnonline.sk/Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »