BŐRKIÜTÉSES A GYEREK? NÉHÁNY TIPP A KIÜTÉSEK KEZELÉSÉRE

BŐRKIÜTÉSES A GYEREK? NÉHÁNY TIPP A KIÜTÉSEK KEZELÉSÉRE

BŐRKIÜTÉSES A GYEREK? NÉHÁNY TIPP A KIÜTÉSEK KEZELÉSÉRE Zoltán Seres2024. 12. 17., k – 13:54

A gyermek játszik, majd egyszer csak odajön, és arra panaszkodik, hogy viszket a bőre. Közelebbről megnézve kiütést veszünk észre, amilyennel korábban még nem találkoztunk, vagy éppen ellenkezőleg, folyamatosan visszatér. Ismerős a helyzet? A kisgyermekeknél többféle kiütés is előfordulhat, amelyek leggyakrabban az arc, nyak, könyök, fenék, kéz és hát területén jelentkeznek. Nézzük meg, milyen típusú kiütések jelenhetnek meg a gyermek bőrén, és hogyan kezelhetjük őket.

Mikor forduljunk orvoshoz? 

Orvosi vizsgálatra van szükség, ha a kiütést olyan tünetek kísérik, mint a láz, étvágytalanság, túlzott ingerlékenység, sírósság, fényérzékenység, tikkelés vagy egyéb neurológiai problémák. Mivel a kiütés csupán egy betegség tünete, mindig szükséges meghatározni az okát, és csak ezután kezdhető meg a kezelés. 

 

Pelenkakiütés

Ez a kiütés a baba fenekén alakul ki a nedves környezet miatt, amelyet a vizelet és széklet irritáló hatása okoz. A kezelés során hasznos lehet, ha a babát időnként pelenka nélkül hagyjuk, védőkrémeket használunk, például pelenkakiütés elleni kenőcsöt. A krémet minden pelenkázás után érdemes alkalmazni, nem csak akkor, ha már probléma van, mivel a kenőcs a bőr védelmét szolgálja, így megelőzi a kiütés kialakulását. Érdemes új pelenkát kipróbálni, és gyakrabban cserélni azt, hogy a baba bőre száraz maradjon. Minden pelenkázás után tiszta vízzel mossuk le a baba bőrét. 

 

Periorális dermatitisz

Ez a kiütéstípus a száj körüli területen jelenik meg, és nemcsak gyerekeket, hanem felnőtteket is érinthet. Általában a nyál vagy más irritáló tényezők okozzák. Gyakran előfordul, amikor a babának nőnek a fogai, és emiatt túlzottan nyálzik. A kezelés legfontosabb lépése a kozmetikumok mellőzése, fluormentes fogkrém használata, és ha nincs javulás, bőrgyógyász felkeresése. 

 

Újszülöttkori akné 

Az úgynevezett acne neonatorum általában a baba életének második hetében jelentkezik, és gyakran előforduló probléma, különösen a fiúknál. A fő oka a faggyúmirigyek túlzott aktivitása, amelyek emiatt megnagyobbodnak, elzáródnak és begyulladnak. Bár ez az állapot ijesztő lehet a friss szülők számára, nincs ok aggodalomra – az akné legtöbbször kezelés nélkül, spontán elmúlik 2-3 hét alatt. Súlyosabb esetekben bőrgyógyász paraffinos fürdőt vagy speciális gyógyszertári olajoldatot írhat fel. Hasznos lehet még kamilla- vagy apróbojtorjánteás borogatás is. A bőr túlzott krémezése azonban ronthatja a helyzetet.

 

Melegkiütés 

Hírdetés

A babáknál viszonylag gyakran előforduló kiütéstípus, amelynek oka a nem teljesen kifejlett hőszabályozás. A baba bőre túlzottan izzad, ami kiütésekhez vezet. Az izzadságkiütés megelőzése érdekében ügyeljünk a helyiség megfelelő hőmérsékletére, és kerüljük a baba túlöltöztetését. A kezeléshez zabpehelyfürdőt, viszketést csökkentő készítményeket vagy (orvosi ajánlás esetén) hidrokortizonos kenőcsöt alkalmazhatunk.

 

Krónikus bőrbetegségek

Ide tartoznak az autoimmun eredetű krónikus betegségek, mint a pikkelysömör, lupus, ekcéma, seborrhea stb. Ezek kezelését mindig orvos határozza meg. 

Fertőző betegségek 

Herpeszes fertőzések, kanyaró, bárányhimlő, skarlát vagy rózsahimlő esetén a gyermekorvos felkeresése elengedhetetlen, mivel ezekhez gyakran láz és egyéb tünetek társulnak. Bárányhimlő esetén hipermangános fürdő és tannintartalmú emulzió segíthet a viszketés enyhítésében. 

Kiütések megelőzése 

A kiütések elkerülésének legjobb módja a megelőzés. Használjunk bababarát mosószereket, minimális mennyiségű kozmetikumot, és válasszunk pamut- vagy biopamut ruházatot. Ha a családban előfordult már ekcéma, probiotikumok, atópiás bőrre való kozmetikumok használata, illetve az új ételek fokozatos bevezetésekor a baba reakcióinak figyelése segíthet a megelőzésben. Javasolt, hogy az új ételeket fokozatosan, legalább három napig próbáljuk, mielőtt újabb ételt vezetünk be. Az anyatejes táplálás a lehető leghosszabb ideig ajánlott, ennek hiányában hipoallergén tápszer használata javasolt. 

Csecsemőkori akné 

Ez a kiütéstípus 2 éves korig jelenik meg, és szintén gyakoribb a fiúknál. Tanácsos felkeresni az orvost, hogy kizárja az egyéb fertőző betegségeket, amelyek ebben a korban gyakoriak. Súlyosabb esetekben, ha bakteriális gyulladás is fennáll, az orvos helyi antibiotikumokat írhat fel (PR)

Szerző: PharmDr. Lenka Čorbová gyógyszerész, Dr. Max gyógyszertár, Bártfa

 

Ajánlott termékek 

 

DR. MAX PROBIOMAXIK BABY 

10 ML Ezek a cseppek újszülöttek számára is alkalmasak. Lacticaseibacillus rhamnosus BIFOLAC™GG és Limosilactobacillus reuteri LR92 baktériumtörzseket tartalmaznak, összesen legalább félmilliárd élő baktériumot (0,5×10⁹ CFU*) napi adagban. 

DR. MAX APRÓBOJTORJÁN ÉS DR. MAX KAMILLA 

50 G Szálas gyógynövényteák, amelyek valódi kamillavirágot (Matricaria recutita) vagy apróbojtorján hajtását (Agrimonia eupatoria) tartalmazzák. Külsőleg is alkalmazhatók fürdőként vagy borogatásként. Hozzájárulnak a bőr normál állapotának fenntartásához.

DR. MAX BABAKRÉM PELENKAKIÜTÉS ELLEN 

125 ML Ez a krém halolajat tartalmaz, és a pelenkától bepállott bőr ápolására szolgál. Segít megnyugtatni a bőrt, és puhává, rugalmassá teszi azt.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »