Bor és irodalom Budapesten

Bor és irodalom Budapesten

Bor és irodalom kéz a kézben jár, már az ókori görög művészetből is számos példát mondhatunk erre, de a magyar irodalom sem fukarkodik a témában. Az évszázadokon keresztül végigvihetjük a fonalat Balassitól, Csokonain, Petőfin, Krúdyn keresztül egészen a kortársakig.

Már az a kérdés sem egyszerű, hogy mi volt előbb, a bor, vagy az irodalom? Primér ihletforrás, a penna bátorítója, legyen szó bánatról, örömről. Csokonai szerelmes verset írt hozzá, s gyakran jelenik meg a nő szinonimájaként is. Hamvas már bölcseleti szintre emelte a témát (lásd: a bor folyékony szerelem). A jelenkor Felvidékének egyik legkiválóbb históriás énekese (s persze ezenkívül jóval több is), Szarka Gyula Bor és lányka címmel adott ki hangzóanyagot pár éve, de a popkultúrában is masszívan jelen van a téma.

Persze most csak hirtelen eszembe jutott kiragadott példákat soroltam fel, az interpretátorok és a kapcsolatok száma szinte a végtelenhez konvergál. Az ínyenceknek az sem mindegy, hogy milyen előadóhoz, könyvhöz, jelenléthez miféle bor(oka)t párosítanak. Itt aztán a jó ízlés és a sznobéria határmezsgyéje épp oly láthatatlan mint a zsenit és az őrültet elválasztó cezúra. Ennek ellenére mégis kellemes érzés tud lenni, ha egy hangulatos estén összefonódik a bor és a művészet.

Hírdetés

Nem lesz ez másképpen Budapesten sem, ahol Szabó Zoltán Attila író, a Nyugatplusz irodalmi folyóirat főszerkesztője kis esti rozéra invitálja a bor és az irodalom szerelmeseit. A Tabán a világ közepe című nagy sikerű könyv szerzője pár hónapja Dunaszerdahelyen is bizonyította, hogy nemcsak az irodalomhoz, de a nedűk világához is remekül ért. Igaz, akkor nem borkóstolóra invitált bennünket, hanem cigánymeggyből készült zamatos pálinkát hozott, nagy sikert aratva ezzel (is) a közönség körében.

A Szlovákiai Magyar Írók Társaságának ajánlásával tehát Budapesten, december 7-én, csütörtökön, 18 óra 30-kor a Jókai Anna Szalonban találkozhatnak az irodalom- és borkedvelők.

Az est vendégei Podonyi Hedvig író, újságíró, szerkesztő, a legendás költő, Fodor Ákos özvegye, továbbá a felvidéki Száraz Pál, író, bortermelő, építész, aki természetesen nem egymaga, hanem Balaton-felvidéki borai „társaságában” érkezik.

A romantikus helyszín és a program épp megfelelő arra, hogy a szellemi és kulináris igényeket kielégítse. Mivel az esemény neve Kis esti rozé tabáni hangulatban, ami arra utal, hogy borkóstolóval egybekötött rendezvényről van szó, ezért egy szimbolikus összegű belépti díjat is ki kell fizetnie az érdeklődőnek, amit a https://tixa.hu/kis-esti-roze-december internetes linken meg is tehet.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »