Biden lecserélésén gondolkodnak a demokraták a Trumppal folytatott tévévitája után

Biden lecserélésén gondolkodnak a demokraták a Trumppal folytatott tévévitája után

Az amerikai elnök már a 13. percben elveszítette a fonalat a CNN által rendezett tévévitában. Joe Biden a 90 perc során végig akadozónak és gyengének tűnik. Sok demokrata sokkot kapott, a pártnak hét hete van arra, hogy irányt váltson.

Pánik a demokratáknál

A 65 millió néző előtt előadott kognitív hibák még a demokrata párti közönséget is sokkolták. „Az olyan politikákat illetően, mint az abortusz, mindenképpen jól szerepelt” – mondta a CNN-en David Axelrod, Barack Obama korábbi tanácsadója. „De ahogyan a vita elején viselkedett, az sokkoló volt. Zavartnak tűnt, a hangja törékeny volt. Ekkor tört ki a pánik”.

Az amerikai média egyöntetűen pánikról számol be a Demokrata Pártban. „Emberek, a demokratáknak mást kellene jelölniük, mielőtt túl késő lenne” – írta Andrew Yang, aki résztvett a 2020-as demokrata előválasztásokon. A közösségi médiában elkezdett terjedni a #swapJoeout (Cseréld le Joe-t) hashtag. „Itt az ideje egy nyílt jelölő-kongresszusnak” – mondta a Politicónak egy magas rangú, meg nem nevezett tisztségviselő.

A Demokrata Párt chicagói kongresszusáig már csak alig hét hét van hátra. Mindeddig – miután Biden jelentős verseny nélkül megnyerte az előválasztásokat – a jelölés puszta formalitásnak, az idős elnök lecserélése jelentős kockázatnak tűnt.

A Biden számára kétségtelenül lesújtó első tévévitát követően azonban a verseny hirtelen ismét teljesen nyitottá válhat. Biden alternatívái között tárgyalták korábban Gretchen Whitmer michigani kormányzót, Gavin Newsom kaliforniai kormányzót vagy Pete Buttigieg közlekedési minisztert.

Trump Bident tette felelőssé az ukrajnai háborúért

A vita eleve jeges hangulatban kezdődött, mivel a két jelölt nem fogott kezet, mielőtt a pódiumhoz lépett volna. Már a vita elején észrevehető volt Biden rekedt hangja és akadozó beszédmódja. Trump viszont különösen agresszívnek tűnt, és többször is „az USA valaha volt legrosszabb elnökének” nevezte Bident.

Amikor megkérdezték Trumptól, egyetért-e Putyin feltételeivel az ukrajnai orosz háború befejezésével kapcsolatban, a republikánus jelölt azt állította, Putyin azután döntött a megszállás mellett, hogy látta, hogyan kezelte a Biden-kormányzat az afganisztáni háborúból való kilépést. Bár megerősítette, hogy nem fogadja el Putyin feltételeit a háború befejezésére, azt állította, hogy „rendezni” fogja a háborút – bár nem részletezte, hogyan.

Trump megismételte korábbi állítását, miszerint az Egyesült Államok túl sok pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, és Zelenszkijt „ügynöknek” nevezte, aki folyamatosan elsétál az USA-tól kapott pénzzel. Biden erre reagálva Putyint „háborús bűnösnek” nevezte, aki nem fog leállni az Ukrajna elleni háborúval.

Hírdetés

Trump ismét előhozta, hogy az európai szövetségesek szerinte nem költenek annyit a NATO-ra, mint az Egyesült Államok, és azt állította, hogy sikeresen tudott nyomást gyakorolni a NATO-szövetségesekre, hogy növeljék védelmi kiadásaikat.

A novemberi elnökválasztásnak nagy a tétje Ukrajna számára, amely jelenleg az amerikai külföldi segélyek első számú kedvezményezettje, és kénytelen katonai segélyekre támaszkodni, hogy védekezni tudjon az orosz agresszió ellen.

Biden támogatja a gázai tűzszüneti megállapodást

Az Izrael és a Hamász közötti háborúról folytatott feszült vita során Trump kitért a kérdés elől, hogy támogatna-e egy önálló palesztin államot. Közölte, hogy Izraelnek „be kell fejeznie a munkát” (értsd a Hamász felszámolását Gázában), és azzal vádolta Bident, hogy „palesztinként” viselkedik.

Biden megerősítette, hogy támogatja Izraelt, de a Hamászra fókuszált, hangsúlyozva, hogy meg kell semmisíteni a terrorszervezetet. Az elnök egy olyan tervet hirdetett, amely a túszok cseréjét tartalmazza bebörtönzött palesztin foglyokért cserébe, valamint egy folyamatos „tűzszünetet további feltételekkel”.

Biden májusban egy háromfázisú tűzszüneti javaslatot terjesztett elő, amely a harcok szüneteltetését, az izraeli erők gázai kivonását és az Izraelből elhurcolt túszok szabadon bocsátását tartalmazta.

Ahogy Ukrajna esetében is, Trump itt is azt állította, hogy a háború nem történt volna meg, ha ő lett volna hivatalban, mondván, hogy Irán „le volt égve”, amikor ő volt az elnök, és „nem volt pénze a Hamászra”.

Éles vita a bevándorlásról és az abortuszról

Trump újra előhozta élesen bevándorlásellenes retorikáját, azt állítva, hogy Biden „nyitott határokat” célzó politikája a bűnözés növekedéséhez vezetett, emiatt „sok ilyen embert ki kell toloncolnunk”.

A két jelölt az abortusz (Roe kontra Wade ítélet) Legfelsőbb Bíróság általi hatályon kívül helyezéséről is beszélt: Biden „szörnyű dolognak” nevezte a törvény megsemmisítését, amely alkotmányos jogot biztosított a polgároknak az abortuszhoz.

Trump erre reagálva azt mondta, hogy nem fogja blokkolni az abortuszgyógyszereket, és azzal érvelt, hogy az egyes államok joga legyen eldönteni, hogy az abortusz legális legyen-e vagy sem.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »