Szemerkél az eső a borús novemberi őszben, megszólal a mélyen búgó harang és papírból készült piros pipacsokat helyeznek el a nemeskosúti gyerekek az első világháború emlékművénél. Az énekkar katonanótákat énekel.
A harctérről ír a honvéd „édes kis anyukának”, a feleségének. A sáncban azon gondolkodik, vajon gyermekük megismeri-e valaha az édesapját. A nótaszó a mába repít, mennyi értelmetlen szenvedés, félelem, fájdalom járhatja át a háborús övezetben élők testét és lelkét.
November 11-én délelőtt 11 óra 11 perckor zúgtak fel a harangok a 105 éve lezárt nagy háborúra emlékezve. Szimbóluma a gyertyaláng, a harangszó és a piros pipacsvirág.
Minden évben összegyűlünk ilyenkor Kosúton, rangos veterán vendégek érkeznek, hogy velünk együtt emlékezzenek
– magyarázta Slivensky Bertalan, a rendezvényt szervező Pro Memoria Veteranorium katonai veterán központ nyugalmazott tisztje, aki még Csehszlovákiában vonult nyugállományba ezredesi rangban. Fontos emlékezni a nagy háborúra, azokra, akik feláldozták életüket a békéért, és felvidéki magyarként arra is emlékezünk, hogy a trianoni békediktátum az első világégés következménye.
A Magyarországról érkezett veterán tisztek a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezetének a tagjai, akik egy művészeti kiállítást hoztak magukkal Nemeskosútra.
Európa nyugati, boldogabb részén élőknek nincs veszélyérzete. Amikor itt befejeződött a két ideológiai közösség szembenállása, és jött a rendszerváltás, mindenki próbált ebből hasznot húzni. Le lehetett szerelni a hadsereget, nem kellett költeni a honvédségre, és közben elmúlt a veszélyérzetünk. A katonák azonban mindig mondták, hogy a béke csak időleges. Julius Caesarnak tulajdonítják a mondást, ha békét akarsz, készülj a háborúra!
– emlékeztet Sajner Gyula, nyugalmazott ezredes.
Most hirtelen megrettentünk, mert a közelünkben történt valami, de megint csak visszatértünk a hétköznapokba, és elült a veszélyérzet bennünk. A mi veterán baráti körünk napirenden tartja a háború témáját, nem ijesztgetünk, csak arra szeretnénk emlékeztetni, hogy érdemes minden eshetőségre felkészülni.
Görög István, a baráti kör elnökhelyettese, a Pákozdi Katonai Emlékpark volt igazgatója egyetért a kollégájával.
„Fontos, hogy legalább a katonák beszéljenek arról, a béke nem örök. A polgárok pedig igenis készüljenek arra, hogy adott esetben hozzá kell járulniuk a védelemhez. Magyarország alkotmánya kimondja, hogy a haza védelme mindenkinek kötelessége. Ebben fontos a nemzeti összefogás, de az is, hogy megmutatjuk, mit tud tenni egy civil szervezet a béke érdekében. Azt, hogy beszél a háború borzalmairól. Olyan szervezetekkel, közösségekkel tudunk kapcsolódni, amelyek megértik a munkánk lényegét” – hogy fenn akarjuk tartani Európában a béke kedvező állapotát. A Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezete 2023 márciusától ápol partneri kapcsolatot a szlovákiai Nemeskosút község önkormányzatával.
Megjelent a MAGYAR7 46. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »