Bart község írásos említése 800. évfordulójának megünneplésére került sor szombaton, július 29-én. Mint minden településnek, Bart község múltjának, történelmének is voltak előzményei talán ezer vagy több ezer esztendővel régebbről is.
„Bartot (Bárt), mint magyar nagyközséget, a levéltári anyagokban első ízben 1223-ban említik, mikor a barti lakosok és az esztergomi káptalan közötti birtokper eldöntést nyert. Egy későbbi (a XIII. század végéről kelt) oklevélben is említtetik, mely szerint Szölödi Péter fia, Hant, Szelezsényt eladja az esztergomi káptalannak. Az eladott birtok ugyanis Bart, Libád és Gyiva szomszédságában feküdt. Barti Mózes fia Jakab (magtalan) halála után IV. László király e birtokot 1272-ben a Huntpázmán nembeli András bányai főispánnak és testvérének, Gergely esztergomi prépostnak adományozta”.
A patinás évforduló megünneplése hálaadó szentmisével kezdődött a barti római katolikus templomban, melyet 1350 táján alapítottak és a Szent Kereszt felmagasztalásának szentelték. A hálaadást követően a helyi kultúrházban folytatódott az ünnepség, ahol a vendégeket Hubač Sándor polgármester köszöntötte. Az ünnepségen tiszteletét tette Branislav Becík, Nyitra megye elnöke, Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke, a Szövetség Nyitra megyei képviselői, valamint a testvértelepülések Bajna (HU), Farád (HU), Otvice (ČR) képviselői, a környező települések polgármesterei és más meghívott vendégek, akik munkásságukkal a közelmúltban vagy a jelenben részt vettek a település életében.
Egy település életében 800 év van olyan jelentős, hogy megálljunk és elgondolkodjunk a múltról és a jövőről, kezdte rövid történelmi visszatekintését a polgármester: a falut pusztította tatár, feldúlták a törökök, volt tűzvész, szabadságharc és forradalom, I. és II. világháború, Trianon, 1938, deportálások. Voltunk a csúcson, majd ismét hullámvölgyek jöttek.
Röviden így jellemezte az elmúlt 800 évet a polgármester. A történelmi visszatekintés után Bart Község Polgármesteri díjának átadása következett, melyet Trencsík szül. Csókás Máriának adományozott az önkormányzat, aki közel 40 éve a községi hivatal anyakönyvvezetőjeként szolgálja a település lakosságát. Emlékplakettek átadására is sor került. Ezt követően Nyitra megye alispánja, Csenger Tibor köszöntötte a települést. Majd a testvértelepülések képviselői köszöntötték a falut születésnapján, és adták át szimbolikus ajándékaikat. Az ünnepséget követően a helyi futballpályán a testvértelepülések focicsapatai játszottak barátságos mérkőzést. A délutáni kísérőprogramok közt kicsik és nagyok egyaránt válogathattak, volt ugrálóvár, arcfestés, a nagyobbak íjászkodhattak. Nem hiányozhatott a szőgyéni kemencés lepény sem.
Délután került sor a községi könyvtár névadó ünnepségére. A 25-30 állandó olvasóval rendelkező könyvtár ettől kezdve M. Csepécz Szilva Könyvtár néven lett hivatalosan is bejegyezve. Csepécz Szilvia rövid, de tartalmas életpályáját Szekeres Szurdi Barbara könyvtáros így méltatta: Molnár Csepécz Szilvia 1965. május 19-én barti szülők gyermekeként született Érsekújvárban. Középiskolai tanulmányait a párkányi gimnáziumban végezte. 1983 és 1985 között kultúrházvezetőként tevékenykedett Barton, s már ekkor érdeklődött az újságírás iránt. Ekkortájt lett a Nő című lap gyakornoka, majd riportere, ahol közel 20 évet töltött el. Egyedüli nőként tagja lett a kortárs szlovákiai magyar irodalmi nemzedéknek, az Iródiának és állandó zsűritagja volt az országos Tompa Mihály Szavalóversenynek. 2001-ben a Szegedi Tudományegyetemen oklevelet szerzett újságírói szakon. Ugyanebben az évben a Vasárnap és az Új Szó riportere, illetve szerkesztője lett. A későbbiekben a Köbölkúti Községi Könyvtár vezetőjeként és a Mizujs című gyermeklap főszerkesztőjeként is tevékenykedett. 2011-ben fiatalon – 46 évesen hunyt el.
Prózát, leporellókat, illetve rádiójátékot is írt. A „Királylány a kukában” című rádiójátékát a Pátria Rádió sugározta. Az emléktábla leleplezését követően Hubacs Sándor polgármester M. Csepécz Sziviának in memoriam Bart Község Polgármesteri díját adományozta. A díjat Szilvia édesanyja, Ilonka néni könnyeivel küszködve vette át.
A 800 év ünneplése délutántól hajnalig tartó zenés műsorokkal tarkított programmal folytatódott. A fellépők között ott voltak a helyi óvodások és a nyugdíjasklub, a Kuttyomfitty társulat, a Kincső Néptáncegyüttes, valamint a Gramofon zenekar, Zoltán Erika és Opitz Barbara. A hajnalig tartó utcabálon pedig az Exkluzív zenekar húzta a talpalávalót.
Isten éltesse Bartot és a bartiakat!
(Bréda Tivadar)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »