"Bárkié is a dicsőség, a hazáé a haszon" – az 1848-as szabadságharc emléke előtt tisztelegtek Pozsonyban – VIDEÓKKAL

"Bárkié is a dicsőség, a hazáé a haszon" – az 1848-as szabadságharc emléke előtt tisztelegtek Pozsonyban – VIDEÓKKAL

Az 1848-49-es szabadságharc a magyarság számára a nemzeti öntudat, a feltétel nélküli hazaszeretet és a szabadságvágy jelképe. E napon minden igaz magyar kokárdát tűz a mellére és büszkén emlékezik a hős magyar hazafiak küzdelmeire, éljen bárhol a Kárpát-medencében. Pozsonyban idén is a Medikus-kertben lévő Petőfi-szobornál került sor a szabadságharc 175. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésre és koszorúzásra. A rendezvény szónoka Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, a magyar Országgyűlés egykori elnöke volt.

A megemlékezésen, amelyet a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya, a Csemadok Országos Tanácsa, Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége, a pozsonyi Liszt Intézet és a Csemadok Ifjúsági Tagozata közösen szervezett számos közéleti személy és szervezet rótta le tiszteletét a forradalom és szabadságharc hősei előtt. 

Jégh Izabella, a főszervező Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke beszédében felidézte a pozsonyi medikus kertben lévő Petőfi-szobor hányatott sorsát, amely már évtizedek óta a felvidéki magyarság sorsát szimbolizálja. Az alkotást a város áldozatos szeretetének és lelkesedésének köszönhetően a 2003-as restaurálását követően a pozsonyi Medikus-kertbe helyezték át egy újraavatási ünnepség keretében.

„A mai napon tisztelgünk nemcsak Petőfi és 1848 előtt, hanem a magyar bátorság, a magyar hit és a magyar elszántság előtt is”

Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, a magyar Országgyűlés volt elnöke magyarul és szlovákul is köszöntötte az összegyűlteket, majd az ünnepi beszédét azzal kezdte, hogy születésnapja alkalmából köszöntötte Bárdos Gyulát, a Csemadok országos elnökét, aki e napon töltötte be 65. életévét.

Hírdetés

Ezután az ünneplő tömeghez fordult és hangsúlyozta, hogy egy magyar politikus, egy magyar közéleti személy számára nagy büszkeség, ha a pozsonyi Petőfi-szobor előtt mondhat beszédet és emlékezhet március idusára és hőseinkre.

Ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy már a múltban sem volt mindig egyetértés a politikusaink és közéleti személyiségeink között, de mégis volt egy rendkívül fontos cél, amelyben egyet tudtak érteni, amit maga a forradalom és az annak zászlajára kitűzött szabadság jelentett.

Ezért kell, hogy nemzeti ügyekben ma is egyetértést tudjunk teremteni, hogy azoknak a céloknak meg tudjunk felelni, amit a jövő és a nemzet számára mi magunk kitűzünk.

Beszéde zárásaként azt kívánta, hogy legyen meg a gyümölcse a felvidéki összefogásnak, s így mi magunk dönthessünk a sorsunkról. Emellett szívből reméli, hogy hamarosan béke honol majd Európában.

Az alábbi videóban megtekinthetik Szili Katalin ünnepi beszédét:


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »