Az USA püspöki konferenciája több területen nem működik együtt a Trump-adminisztrációval a jövőben

Az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának (USCCB) tagjai „fájó szívvel” jelentették be döntésüket április 7-én, melynek értelmében nem újítják meg azokat az együttműködési megállapodásokat a szövetségi kormánnyal, amelyek a gyermekellátással és a menekültek támogatásával függenek össze.

A nehéz döntést azután hozták meg, hogy a Trump-adminisztráció közölte, jelentősen csökkenti a menekültprogramok finanszírozását. Mint a The Tablet nemzetközi katolikus portál rámutat, Biden elnök idején a szövetségi kormányzat évi több mint 100 millió dollárral támogatta az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának (USCCB) munkáját, amely összeget a testület a rászorulókat segítő programokra fordította.

A katolikus főpásztorok április 7-i közleményében Timothy Broglio érsek, a USCCB elnöke kifejtette, a kormány döntései miatt kényszerült a püspöki testület arra, hogy újragondolja, hogyan tudják legjobban szolgálni azokat az embereket, akik biztos menedéket keresnek az erőszak és az üldöztetés elől.

Az amerikai püspökök 1917-től segítik a menekülteket

Az amerikai püspöki testület megalapítása óta segíti új otthonuk megtalálásában azokat a családokat, melyek háborúk, fegyveres erőszak és elnyomás elől menekülnek. Az elődszervezetet 1917-ben alapították Nemzeti Katolikus Háborús Tanács (National Catholic War Council) néven, annak érdekében, hogy a katolikus katonákról gondoskodjanak. 1920-ban létrehozták a Bevándorlási Hivatalt, amely az otthonukat elvesztő családoknak segített új lehetőségeket találni az Egyesült Államokban;

„Az évek során a szövetségi kormánnyal közösen működtetett programok életmentőnek bizonyultak a világ számos pontján. A résztvevőket, akik szigorú ellenőrzésen estek át érkezésük előtt, készségesen fogadta az Egyesült Államok. Ezek az otthonukat vesztett emberek Amerikában az álmok és a remény országát látták. Többen közülük saját életüket kockáztatva támogatták az amerikai erőfeszítéseket külföldön; mások egy olyan helyet keresnek, ahol biztonságban imádkozhatnak, amire Isten hívja őket. A mi erőfeszítéseinket a lelkipásztori gondoskodás és a jótékony szeretet diktálta, melyben nagylelkűen támogatott bennünket Isten népe, amikor a kormánytól kapott finanszírozás nem fedezte teljes mértékben a költségeket” – írják a püspökök.

Hírdetés

„Ma a USCCB-nek fájó szívvel azt kell bejelentenie – folytatódik a közlemény –, hogy nem újítja meg a meglévő, a gyermekek ellátását és a menekültek támogatását érintő együttműködési megállapodásokat a szövetségi kormánnyal. A nehéz döntés azután született meg, hogy a kormány felfüggesztette az együttműködési megállapodásainkat a menekültügy terén. Ezeknek a programoknak a drasztikus léptékű csökkentése arra kényszerít bennünket, hogy újragondoljuk, hogyan tudjuk legjobban támogatni testvéreinket, akik biztos menedéket keresnek az erőszak és üldöztetés elől menekülve.”

A püspöki testület ezt a tevékenységet „nem tudja a jelenlegi szinten és a jelenlegi formában fenntartani. Mivel a USCCB-nek a menekültek befogadását és a gyermekprogramokat érintő együttműködési megállapodásai megszűnnek, azon fogunk dolgozni, hogy alternatív támogatási lehetőségeket találjunk azoknak az embereknek, akiket a szövetségi kormány már befogadott ezekbe a programokba”. A főpásztorok kérik a hívek imáit a sok érintett munkatársukért és a menekültekért.

„Míg mindez a kormányzattal való, az életben maradáshoz szükséges, évtizedeken át tartó, politikai pártoktól független partnerség fájdalmas végét jelenti, ugyanakkor lehetőséget kínál minden katolikusnak arra, hogy szívében forgatva mindezt új utakat keressen a segítségnyújtásra” – írják a püspökök, hangsúlyozva, hogy továbbra is kiállnak a menekültügy reformja mellett, amely rendezett, biztonságos bevándorlásra nyújt lehetőséget.

*

Április 14-én újabb jelentős változás történt, amely a USAID (Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) szervezetet is érinti: három hónap után menesztették Peter Maroccót, a USAID vezetőjét, aki Elon Muskkal együttműködve súlyos megszorításokat vezetett be. A többek között humanitárius segélyprogramokat finanszírozó USAID-támogatások 90 százalékát vonták meg, amit elítélt többek között Alistair Dutton, a Caritas Internationalis főtitkára is.

Forrás és fotó: USCCB.org

Verestói Nárcisz/Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »