Az SNS felszólította Blanárt, hogy kéresse be az ukrán nagykövetet Mészáros Richárd2025. 01. 10., p – 17:45
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) felszólította Juraj Blanár (Smer) külügyminisztert, hogy a kataszteri hivatal elleni kibertámadás miatt kéresse be az ukrán nagykövetet azoknak az információknak a tisztázása érdekében, melyek szerint Ukrajnához közel álló csoport állhat a támadás mögött – tájékoztatott Zuzana Škopcová, az SNS elnökének irodavezetője.
„A Szlovák Nemzeti Párt fontosnak tartja, hogy Blanár miniszter hivatalos állásfoglalást kérjen Ukrajnától és Zelenszkij elnöktől, hogy cáfolják a gyanút, illetve együttműködjenek a kibertámadás lehetséges elkövetőinek leleplezésében” – közölte Škopcová. A párt szerint szintén fontos, hogy ha megerősítést nyer a gyanú, az ukrán fél segítsen az igazság feltárásában, annak érdekében, hogy ne sérüljenek a kétoldalú kapcsolatok. „Ha Ukrajnának nincs rejtegetnivalója, akkor haladéktalanul segítséget nyújt a szlovák bűnüldöző szerveknek a valódi tettesek felderítésében” – tette hozzá az SNS.
Szlovákia történetében az eddigi legnagyobb kibertámadás érte a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatalt (ÚGKK), erősítette meg pénteken Richard Takáč (Smer) földművelési miniszter. Leszögezte, hogy a kataszteri hivatalnak minden adatról van másolata és senkinek sem kell amiatt aggódnia, hogy elveszíti a tulajdonát.
Takáč hozzátette, hasonlóan kiterjedt kibertámadás történt január 8-án és 9-én Oroszországban, ugyanilyen infrastruktúrák ellen, és fennáll a gyanú, hogy azt Ukrajna követte el.
Az ügyben a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal (ÚBOK) nyomoz.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
A kataszteri hivatal elleni kibertámadással foglalkozott ma reggel az ország biztonsági tanácsa, amelynek a kormányfő mellett tagja a köztársasági elnök. A hivatal informatikai rendszerét feltehetően külföldi hackerek törték fel, és titkosították a teljes adatbázist. A titkosítás feloldásáért egyes információk szerint több millió dollárt követelnek. A kormány képviselői szerint a lakosság adatai nem vesztek el, a kataszteri hivatalban a biztonsági mentés megtörtént, senkinek a vagyonát nem fenyegeti veszély.
Hat nap elteltével az ország biztonsági tanácsa is tárgyalt a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal elleni kibertámadásról, amelyre a rendelkezésre álló információk alapján még vasárnap került sor. Feltehetően külföldi hackerek zsarolóvírussal tették elérhetetlenné a kataszteri hivatal adatbázisát, az adatokat valószínűleg el is lopták, és egyes sajtóinformációk szerint csak több millió dollárért cserébe lennének hajlandóak visszaszolgáltatni azokat. A kataszteri hivatalok a héten ki sem nyitottak, egyelőre még azt sem lehet tudni, hogy mikorra tudják helyreállítani a hackkerek okozta károkat, illetve egyáltalán helyre tudják-e állítani.
Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszter szerint a lakosság vagyonát nem fenyegeti semmilyen veszély.
Meg tudom erősíteni, hogy nem fenyegeti veszély senkinek sem a tulajdonát
– jelentette ki a miniszter.
Szerinte az ellentzék hazugságokat terjeszt, amikor azt állítja, hogy elveszhet bárkinek a vagyona. „El kell azonban ismerni, hogy a legnagyobb kibertámadásról van szó Szlovákia történelmében” – mondta a miniszter.
Azt állítja azonban, a biztonsági mentés rendben megtörtént, adatok nem vesztek el. A miniszter szerint ilyen támadás érte a napokban az Orosz Federációt is.
Komoly a gyanú, hogy az ilyen támadások Ukrajna bizonyos részéről indultak
– gyanúsította meg Ukrajnát Takáč.
Az „ukrán szálat” megerősítette Robert Fico kormányfő is, aki a parlament európai ügyi bizottságában magyarázta karácsony előtti moszkvai útját. Szerinte ez az egyik munkaváltozat, és azt is kijelentette, hoyg a hackerek munkáját belülről is segíthette valaki.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
A belügyminiszter fejét követeli az ellenzék a kataszteri hivatal informatikai rendszerét ért hackertámadás miatt. A hivatal kirendeltségei a kibertámadás miatt meghatározatlan ideig zárva lesznek, de azt állítják, adatok nem vesztek el. Egyes információk szerint zsarolóvírussal támadták meg a hivatal informatikai rendszerét, és milliókat követelnek az adatokért. Jelenleg még az sem világos, hogy milyen adatok vesztek el, miről készült biztonsági mentés.
Vasárnap kibertámadás érte a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatalt, azóta a a hivatal szolgáltatásai állnak, nem fogadnak ügyfeleket, nem lehet bejegyeztetni tulajdonosváltást, állnak a hitelfelvételhez szükséges zálogbejegyzések. Az živé.aktuality.sk információi szerint zsarolóvírussal támadták meg a hivatal informatikai rendszerét, amely zárolta a hivatal adatait, a hackerek állítólag hétszámjegyű váltságdíjat kérnek az adatok felszabadításáért. A hivatal elnökét a kormány nevezi ki, és egyébként önálló államigazgatási egységként működik, de az ellenzék a belügyminiszter fejét követeli az ügyben.
A belügyminiszter a politikai felelős
Az ellenzék szerint ugyanis a belügyminisztériumnak kellett volna gondoskodnia az adatok biztonságáról.
„A kataszter »elrablása« abszolút botrány, ezért a kudarcért politikailag a belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok a felelős”
– állítja Michal Šimečka, a PS elnöke. Szerintük ez a támadás azt bizonyítja, hogy az állam nem tudja garantálni polgárai adatainak biztonságát. „Most az állam digitális szolgáltatásai iránti bizalomról van szó” – tette hozzá Ján Hargaš, a PS parlamenti képviselője.
Az SaS ugyancsak a belügyminisztert hibáztatja a kialakult helyzetért.
„A kataszteri hivatalt komoly kibertámadás érte, a belügyminiszter bujkál és hallgat arról, hogy milyen mértékben vannak veszélyben milliók adatai”
– jelentette ki Branislav Gröhling, az SaS elnöke. – Ez Robert Fico kormányának és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszternek a totális kudarca, amely egy normális országban a belügyminiszter azonnali lemondásával járna.”
Kapcsolódó cikkünk
Külföldről érte kiterjedt kibertámadás a kataszteri hivatal (ÚGKK) informatikai rendszerét. Amíg a támadás következményeit fel nem számolják, a kataszteri hivatalok elővigyázatosságból zárva lesznek – jelentette be Matej Neumann, a belügyminisztérium szóvivője.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a kataszteri hivatal válaszol a támadással kapcsolatos kérdésekre. A hivatal szolgáltatásai kedd (január 7.) óta elérhetetlenek.
A kataszteri hivatal megerősítette, hogy kibertámadás érte az informatikai rendszerét. „Minden leállt. Kiberbiztonsági szakértők segítségével dolgozunk azon, hogy mielőbb működőképessé tegyük a rendszert” – közölte a hivatal.
Az ügyet a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal (ÚBOK) vizsgálja, és a nemzetbiztonsági hivatal (NBÚ) tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság is tárgyalni fog róla. A bizottság ülésére meghívják Roman Konečnýt, az NBÚ igazgatóját, és Juraj Cellert, a geodéziai, kartográfiai és kataszteri hivatal igazgatóját is.
A biztonsági tanács pénteken ülésezik
A miniszter szerint azonban az ellenzék előbb beszél, és csak utána gondolkodik.
„A belügyminisztériumot hibáztatni a kataszteri hivatal elleni kibertámadás miatt azt mutatja, hogy egyáltalán nem értették meg az állam alapvető működését”
– mondta a tárcavezető. Szerinte a kataszteri hivatal informatikai rendszerének biztonságáért maga a hivatal a felelős. Šutaj Eštok hozzátette, az ország bűnüldöző szervei vizsgálják a támadást, de részletesebb információkat a miniszter csak a biztonsági tanács pénteki ülése után ígér.
Az ellenzék a biztonsági tanács pénteki összehívását nagyon elkésettnek tartja. A Szlovákia mozgalom szerint már régen össze kellett volna ülnie a tanácsnak, mivel kataszteri hivatal elleni támadás a lakosság vagyona elleni támadás is.
„A kormány hat nap elteltével hívja össze a biztonsági tanácsot, pedig a támadás után azonnal tájékoztatnia kellett volna a lakosságot és meg kellett volna oldania a problémát”
– jelentette ki Michal Šipoš, a mozgalom parlamenti frakciójának elnöke.
„A hivatal elnöke nem tud szakmai kérdésekre válaszolni, egy külsős kollégája arról beszél, hogy nem tudnak mindent ellenőrizni, talán az adatok egy részét meg tudják menteni. Milyen adatok lesznek helyesek, és melyek változnak, ha ilyen hozzá nem értő emberek vezetik a hivatalt?” – tette fel a kérdést Šipoš.
Az ellenzék szerint a belügyminiszter igenis felelős, hiszen az ügyfelekkel a járási hivatal kataszteri osztálya tartja a kapcsolatot, a járási hivatal pedig a belügyminisztérium hatáskörébe tartozik.
Nem volt biztonsági mentés?
A Slovensko.Digital platform feltételezi, hogy a hivatal informatikai rendszere nem készített biztonsági másolatot, vagy legalábbis nem minden adatról. Ők is azt feltételezik, hogy zsarolóvírussal támadták meg az informatikai rendszert. „Az ilyen támadások gyakoriak és nem lehet teljes mértékben kivédeni őket, de minden állami szerv köteles rendszeresen biztonsági mentést készíteni, éppen az ilyen esetek miatt” – állítja nyilatkozatában az informatikai szakembereket tömörítő platform. Szerintük azonban a jelenlegi állapot azt mutatja, hogy a kataszteri hivatal hibázhatott.
„Az a tény, hogy még mindig nem állították helyre az adatokat, nem indult el a hivatal működése, azt mutatja, hogy a biztonsági mentés nem történt meg vagy nem megfelelő rendszerességgel, és nem tesztelték a biztonsági adatok visszaállíthatóságát”
– áll a Slovensko.Digital nyilatkozatában.
Az STVR információi szerint a hivatal rendszerét semmilyen vírusirtó program nem védte, pontosabban csak az Eset egy lejárt vírusirtója volt a rendszerbe beépítve.
Leáll az ingatlanpiac
A kataszteri hivatal megbénulása egyrészt a lakosság ingatlanvagyonát veszélyezteti, másrészt megbénítja az ingatlanpiacot. Nem lehet ingatlant átruházni adásvételi szerződés alapján, az eladók és a vevők legfeljebb az előzetes feltételekben egyezhetnek meg.
A helyzet megbénítja a jelzáloghitelek felvételét is, amelyekhez szükség lenne a jelzálog bejegyzésére az adott ingatlanra. Jelenleg az sem világos, hogy a kibertámadás fenyegetést jelent-e a meglévő jelzáloghitelekre, de az biztos, hogy az új hitelek felvétele leáll. A bankok ugyanis csak azt követően folyósítják a hitelt, hogy a jelzálogot a kataszteri hivatal bejegyezte az adott ingatlanra.
Mikor működnek majd újra a hivatalok?
Ma még senki sem tudja megmondani, hogy a kataszteri hivatal kirendeltségei mikor tudnak majd újra kinyitni, mikor tudnak majd ügyfeleket fogadni. A belügyminisztérium szerdai tájékoztatása szerint bizonytalan ideig zárva tartanak.
„A kataszteri osztályok ügyfélfogadása előzetesen a kibertámadás következményeinek megszüntetéséig szünetel”
– írta a tájékoztatóban a belügyminisztérium.
A kataszter állítólag jövő héten már működhet
A miniszter tájékoztatása szerint az adatok ugyan megvannak, de az informatikai rendszer, amely ezeket kezelni tudná, megfertőződött, ennek megtisztítása jelenleg is folyik.
Bízom benne, hogy jövő héten az egyes kataszteri hivatalok fokozatosan elkezdik a működésüket
– mondta a miniszter.
A rendszer azonban csak később áll össze egy egésszé, kezdetben minden helyi kirendeltség önállóan működik majd. “A kérvényeket az adott kirendeltségben dolgozzák majd fel, nem küldik a központba, arra csak fokozatosan kerül sor” – tájékoztatott Takáč.
Ivan Ivančin, az informatikai minisztérium államtitkára is megerősítette, hogy adatok nem vesztek el.
Minden adatról biztonsági mentés készült, azokhoz nem fértek hozzá és teljesek. A polgár és a vagyona közti kapcsolat nem veszett el
– jelentette ki az államtitkár. Szerinte a támadást az ország kiberbiztonságáért felelős szervek észlelték és azonnal működésbe léptek. Megerősítette, hogy a támadás az infrastruktúra ellen irányult. “Mindent megteszünk, hogy ezt az infrastruktúrát mielőbb működőképessé tegyük” – mondta Ivančin. A hivatalok működését fokozatosan indítják majd el, utolsóként a központot teszik elérhetővé, mert szerinte ez volt a támadás kiindulópontja.
Politikai felelős nincs
A kormányból egyelőre még senki sem vállalta a felelősséget, a biztonsági tanács ülése után sem tették ezt meg. Richard Takáč szerint most még korai a felelősségvállalásról beszélni, akár az ő, akár a kataszteri hivatal igazgatója, Juraj Celler részéről. A hivatal a törvény szerint valóban önálló, elnökét a kormány választja meg, a mezőgazdasági miniszter javaslatára. A jelenlegi elnökét, Juraj Cellert Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszter javaslatára választotta meg a Fico-kormány. A kialakult helyzetért azonban a tárcavezető sem vállalja a felelősséget.
Előbb meg kell szerezni minden szükséges információt, minden adatot, és elsősorban azt kell megtudni, hogy mi hogyan történt
– mondta a mezőgazdasági miniszter. Ő is az ellenzéket fenyegette, szerinte ugyanis elképzelhetetlen, hogy valaki a vagyona elvesztésével fenyegeti az embereket, ahogyan azt az ellenzéki pártok tették.
Az ellenzék a belügyminiszter fejét követeli
Az ellenzék egyelőre Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter fejét követeli, szerintük általában ő a felelős az állami szervek biztonságáért, beleértve az informatikai biztonságot is.
Normális országban a belügyminiszter már régen lemondott volna hasonló helyzetben
– jelentette ki Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke.
A belügyminiszter szerint folyik az ügy büntetőjogi kivizsgálása is, ennek az eredményét is meg kell várni. Az állami szervek kibernetikai biztonságával azonban már foglalkozni szeretne, pedig korábban még arról beszélt, hogy minden szerv önmaga felelős az informatikai rendszereinek a biztonságáért.
A biztonsági tanácson elfogadtunk egy dokumentumot, amely tartalmazza azokat a lépéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az ilyen eseteket elkerülhessük, és a belügyminiszter védelmet nyújthasson ennek a hivatalnak is a kibernetikai támadások ellen
– mondta Šutaj Eštok. Ő elégedett a rendőrség és a titkosszolgálatok megelőző munkájával is.
Újra támadta az ellenzéket, amely szerinte nem tud mást, csak rémhíreket terjeszteni és megosztani a társadalmat. Ő is megerősítette, hogy a hivatal adatai nem vesztek el, a biztonsági mentések rendben megtörténtek.
A hivatal biztonsági rendszere több sebből vérzett
Sajtóinformációk szerint a hivatal kiberbiztonsági rendszere több sebből vérzett. Az STVR információi szerint az informatikai rendszert csak egy elavult vírusirtó program védte. A hivatal korábbi igazgatója, Ján Mrva az aktuality.sk-nak azt mondta, hogy az előző kormány idején elindult az informatikai rendszer biztonságának felülvizsgálata, de azt a Fico-kormány idején kinevezett új vezetés leállította, és a hivatal informatikai szakembereit, vagy legalábbis azok egy részét elbocsátották, és külső cégeket bíztak meg a feladatok ellátásával.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »