A budapesti Szent László Társulat Összetartozásunk ajándékai idén is eljutottak Gömörbe. Czibolya Gábor, a társulat elnöke kiemelte, a megajándékozottaknak ezáltal is szeretnének visszajelzést adni, hogy fontosak számukra.
„Már többször jártunk Gömörben, és szívesen jövünk vissza. Ez a közös szülőföldünk, amelyért a pedagógusok, a kultúrával foglalkozók tesznek a legtöbbet, amit nekik is szeretnénk ezáltal megköszöni. Úgy érezzük, hogy a jövő nemzedék nevelése az elsődleges feladat” – szögezte le Czibolya Gábor.
Kifejtette, bármennyire is nehéz, szeretnék az összetartozást minél több helyen kifejezni, hiszen a Szent László Társulás által is több ezer szülő vagy templomba járó gondol a nemzettársára a határon túl.
A Balogvölgyében a Rákóczi Szövetség és a Szövetség a Közös Célokért rimaszombati területi irodájának a közreműködésével szervezték meg az adományok átadását. Az átvételre a nagybalogi alapiskolában került sor 2022. január 13-án, amikor is 15 intézmény vezetője vette át az ajándékokat.
„A Balogvölgyből Szepsibe mentünk, a Salkaházi Sára Iskolaközpontba, ahol ugyanúgy édesség-, mesekönyv- és játékcsomagokat adtunk át. Ezután a Bodrogközben hét helyszínen osztottunk rászoruló családoknak tartós élelmiszer- és tisztálkodásiszer-adományt. Ott az egyik állomás a perbenyíki Jó Pásztor Anyaotthon volt” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Czibolya Gábor.
Mint megtudtuk, Budapesten idén 19. alkalommal, 30 helyszínen szervezték meg a gyűjtést, azaz 25 iskolában és 5 plébánián szánták oda az összetartozás ajándékait, hogy az a határon túlra eljusson. Összesen 5 tonna adomány gyűlt össze, amelyet 25 önkéntes segített átválogatni és becsomagolni.
„Az, hogy magyar, nemcsak a határokig terjed, hanem mindenhová, ahol magyarok élnek” – szögezte le Adányi László, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja. Hozzátette, nagyon kedves meglepetés volt, hogy Nagybalogon a gyerekek palóc nyelven adtak elő számukra egy jelenetet. Az öregember és a pokróc című mesét játszották el Pál Gabriella felkészítő tanár vezetésével.
„Nagyon ügyesen játszottak a gyerekek, biztosan a nevelőknek is sok munkájukba telt őket megtanítani, de azt láttam, hogy a gyerekek élvezték. S ez számomra nagyon jóleső érzés volt, hogy a gyerekek nekünk szereztek örömet. Azt egy kicsit sajnálom, hogy azt már nem látjuk, amikor kibontják a csomagokat, de majd a képek kárpótolnak” – mondta.
Kifejtette, fontosnak tartják, hogy a Szent László Társulat programját támogassák.
„A civil szervezetek Magyarországon azért erősek, mert összefognak, s egymást vállvetve segítik. Itt is az a lényeg, hogy nagyon sok iskola és plébánia gyűjtése ide kerülhetett. S a mostani úttal kapcsolatban a legnagyobb öröm, hogy el tudtunk hozni egy olyan tanárt, aki a gyűjtésben részt vett, s itt látta, hová kerül az adomány, és személyes tapasztalatokat szerezhetett. A személyes kapcsolatok sokkal fontosabbak, mint a tárgyak” – nyilatkozta a Felvidék.ma kérdésére Adányi László.
A budapesti Testnevelési Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumának tanára, Holló Imre volt részese az adományozó delegációnak, ezzel is kifejezve a köszönetet a pedagógusoknak. Beszélgetett a határon túli kollégáival, megtudta, milyen körülmények között tanítanak.
„Szerettem volna megismerni a környéket, örültem, hogy tudtam emberekkel beszélgetni, s betekinthettem a gyerekek osztálytermébe is. Nagyon kedvesen fogadtak bennünket, s remélem, hogy a kapcsolatokat továbbra is tudjuk ápolni. Nagyon tetszett a gyerekek műsora is, ízes, helyi, szép nyelven beszélnek. Ez nagyon fontos, hogy ápolják a magyar kultúrát, a nemzeti hagyományokat. S annak is nagyon örülök, hogy még mindig léteznek teljes magyar iskolák, s bízom benne, hogy a magyar nyelv itt is, továbbra is élni fog” – mondta Holló Imre történelemtanár.
A Szent László Társulat az Összetartozásunk ajándékai koordinálása mellett nyáron néptánctábort is szervez, hiszen, mint vallják, a tánc nyelve is összeköti a nemzetet.
(Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »