2025. október 1-jétől kezdődően fokozatosan bevezetik, hogy az önkormányzatok pénzeszközei egy részét a kincstári egységes számlán (KESZ), azaz a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán kell elhelyezni – adja hírül az Index.
A bevezetés fokozatos lesz, először 49 önkormányzatra vonatkozik. Az önkormányzatok az alábbi sorrendben kötelesek az éves költségvetési főösszeget meghaladó pénzeszközeiket a KESZ-en elhelyezni:
2025. október 1-jétől a megyei jogú városi önkormányzat, a Fővárosi Önkormányzat és a fővárosi kerületi önkormányzat,
2027-től az érintett kör kiegészül a városi önkormányzatokkal,
2028-tól pedig a szabály kiterjed valamennyi települési önkormányzatra.
A kincstári egységes számlán nem a teljes pénzeszközállományt kell elhelyezni a törvényjavaslat alapján.
Az alábbiak közül a magasabb összeg feletti részt kell odavezetni:
az előző évi költségvetési kiadásnak az 5 százalékát meghaladó összeget;
vagy a következő munkanap végéig ellátandó feladataihoz, illetve teljesítendő fizetési kötelezettségeihez nem szükséges összeget.
A törvényjavaslat alapján a kincstár egy adott munkanapon belül biztosítja, hogy az adott önkormányzat a kincstárnál nyilvántartott egyenlege erejéig az általa ellátandó feladatokhoz, valamint teljesítendő fizetési kötelezettségekhez szükséges összegekhez hozzájusson.
A törvényjavaslat alapján a fentiektől eltérően 2025. március 31-ig a hazai forrás terhére fejlesztési célra nyújtott, 50 millió forintot meghaladó költségvetési támogatás vagy támogatási előleg összegét kell a kincstárnál vezetett fizetési számlára utalni.
A kormány számítása szerint 900 milliárd forintra rúgott tavaly az önkormányzatok összes pénze. Ebből először 49 önkormányzat lép be az új rendszerbe,
ez az összeg 400 milliárd forintra tehető, ebből a számításuk szerint 100 milliárd marad a kereskedelmi bankoknál, így 300 milliárd kerül át a MÁK-hoz októbertől.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »