Az Alkotmánybíróság több olyan rendelkezést semmisített meg, amelyek "diszkriminálják a közmunkásokat", és "szükségtelenül korlátozzák a magánszférájukat" – írja az Index.
A közmunkáról szóló törvény lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok csak akkor adjanak közmunkát valakinek, ha a házuk körül rendet tartanak az udvaron. Aki az ilyen önkormányzati rendeletben előírt feltételt nem teljesíti, az három hónapra kizárható a közfoglalkoztatásból.
Székely László ombudsman szerint ez "hátrányos megkülönböztetéshez vezet", ezért az ügyben alkotmánybírósági eljárást kezdeményezett.
Az Alkotmánybíróság a közfoglalkoztatási jogviszonyról azt állapította meg, hogy az atipikus munkaviszonynak minősül, amely funkcióját tekintve a szociális rendszerhez kapcsolódik. Az Ab szerint a közmunka munkateljesítményhez kötött szociális ellátás. Az Ab határozata rögzíti, hogy a közmunkások többnyire a legkiszolgáltatottabb réteghez tartozó, nehéz anyagi helyzetben lévő, a minimálbérnél is kevesebbet kereső emberek. A testület kimondta:
nincs ésszerű indoka annak, hogy az álláskeresők körén belül kizárólag a közfoglalkoztatottakra vonatkozóan különleges életvezetési szabályokat írjon elő a jogalkotó.
Az Ab szerint "a vagyoni helyzet szerinti rejtett diszkrimináció" esete valósul meg azzal, hogy ténylegesen csak a hátrányos anyagi helyzetben, kiszolgáltatottságban élőkre vonatkozik a munkavégzéstől független – önkormányzati rendeletekben rögzített – feltételek teljesítését előíró törvényi rendelkezés.
Az Ab kiemelte: nem lehet közérdekre hivatkozással az egyén szabadságát, alapjogait "indokolatlanul sértő" feltételeket előírni. Így ebben az esetben sem fogadhatók el a munkával összefüggésben nem álló, a "magánszférához való jogot szükségtelenül korlátozó" életvezetési előírások.
Az Ab ezért alaptörvény-ellenesség miatt megsemmisítette a közfoglalkoztatással kapcsolatos 2011. évi törvény több rendelkezését. A megsemmisítés a határozat Magyar Közlönyben történő kihirdetésének napjától hatályos. A határozathoz a 15 tagú testületből Balsai István, Dienes-Oehm Egon, Pokol Béla, Salamon László, Szívós Mária és Varga Zs. András fűzött különvéleményt.
Az Ab határozatának teljes szövege itt érhető el.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »