Az izraeli légicsapások 13 gyermek életét követelték az elmúlt napokban

Az izraeli légicsapások 13 gyermek életét követelték az elmúlt napokban

A gázai polgári védelem arról adott hírt, hogy 25 ember, köztük 13 gyermek vesztette életét a november 9-i izraeli légicsapásban a Gáza északi részén fekvő Dzsabalíjában. Gáza északi területein zajlik a kényszerevakuálás, több százezer embernek kell elhagynia otthonát.

Miközben a médiafigyelem az Iránnal, illetve Libanonnal kapcsolatos eseményekre irányult, Izrael heves bombázásokba kezdett Gáza északi részén, melyeknek számos civil áldozata volt.

November 9-én Dzsabalíjában 25 ember vesztette életét, köztük 13 gyermek. 5 ember halt meg és sokan eltűntek egy másik légitámadásban, amely Gázavárost érte. Az izraeli hadsereg, amely a szárazföldi offenzíva keretében hetek óta Gáza északi részét támadja, arra hivatkozott, hogy terroristákat iktattak ki az akció során.

Az elmúlt hétvégén Izrael határozottan tagadta az élelmezésbiztonsággal foglalkozó szakértők állítását, akik arra figyelmeztettek, hamarosan éhínség fogja sújtani a lakosságot Gáza északi területein. Izrael szerint a szakértők részrehajló adatokra alapozták állításukat, felszínes és elfogult forrásokra támaszkodtak.

Az éhínség kockázatait vizsgáló független szervezet, a Famine Review Committee (FRC) szerint nagy a valószínűsége annak, hogy éhínség köszönt be Gázában, amelynek elkerülésére azonnal lépéseket kell tenni.

Izrael közölte, a korábbinál nagyobb erőfeszítéseket tesznek a segélyek célbajuttatásáért, ennek érdekében megnyitottak egy újabb átkelőt, hogy több segély juthasson be a Gázai övezetbe.

A katari külügyminisztérium nemrég arról nyilatkozott, hogy az Izrael és a Hamász közötti közvetítés folyamata elakadt, ugyanakkor tévesnek nevezte a média azon állításait, melyek szerint Katar kilépett volna a közvetítési folyamatból. Emellett a Hamász egyik tisztviselője is cáfolta, hogy Katar arra kérte volna a mozgalom vezetését, hogy hagyja el Dohát.

Hírdetés

Ezzel egyidőben Izraelben tüntetések zajlottak, több ezer ember részvételével, a Hamász által Gázában fogva tartott túszok 400 napos fogságára emlékeztetve. A legnagyobb megmozdulásra Tel-Avivban került sor.

Idan Landau, a Tel-Avivi Egyetem nyelvészprofesszora beszélt arról az izraeli tervről, a „tábornokok tervéről”, amely ostromot és kényszerevakuálást helyezett kilátásba Gáza északi részén. A terv többek között a Szentcsalád-plébánia keresztény közösségét is érinti, veszélyezteti. A professzort a L’ Osservatore Romano vatikáni lap munkatársa kérdezte; az interjút közölte a Vatican News angol nyelvű oldala is. Az izraeli terv Gáza északi részének kiürítését jelenti voltaképpen: mintegy 300 ezer embert űznek el otthonából – ez a gázai palesztin népesség egyharmada.

A Palesztin Egészségügyi minisztérium szerint több mint 43 300 ember vesztette életét a Gázai övezetben 2023. október 7. óta, amikor a Hamász megtámadta Izraelt. A háború 13 hónapja több mint 3000 áldozatot követelt emellett Libanonban is, ahol a konfliktus drámaian eszkalálódott szeptember 23-tól kezdve, amikor heves izraeli légicsapások kezdődtek. A több ezer áldozat mellett közel 1,2 millió libanoni kényszerült elhagyni otthonát.

*

November 6-án a WHO, az ENSZ egészségügyi szervezete sikeresen kijuttatott betegeket Gázából. A ritka akciónak köszönhetően múlt szerdán, november 6-án több mint száz beteget, köztük gyerekeket is evakuáltak. A BBC úgy tudja, 231 súlyos sérült vagy beteg személyről van szó. A WHO információi szerint további 14 ezer ember várja, hogy orvosi kezelés céljából evakuálják. A betegek az izraeli ellenőrzés alatt álló Kerem Shalom határátkelőhelynél hagyták el az országot, majd az Egyesült Arab Emirátusokba repültek, illetve néhányuk Romániába került orvosi kezelés céljából.

Az elmúlt hónapokban ez volt a legnagyobb hasonló művelet; a WHO és a Cogat, a humanitárius akciók megvalósulásért felelős izraeli katonai egység közreműködésével valósult meg, akik szintén múlt szerdán közölték: befejeződött a járványos gyermekbénulás elleni oltókampány Gázában. Ugyanakkor az oltásból az izraeli offenzíva miatt kimaradt a Gáza északi részén élő gyermekek egy része.

Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztőség

Fotó: Vatican Media

Magyar Kurír
(vn)


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »